Pawlak: pod koniec sierpnia rząd może zakończyć sprawę gazu z Rosji

Category: inne
27 lipca, 2020

Możliwe, że pod koniec sierpnia rząd zakończy sprawę polsko-rosyjskiego porozumienia lotnego – poinformował w środę wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, UE nie stoi już na trasie do swoim podpisania.

Podczas środowego posiedzenia rząd poruszył rzecz polsko-rosyjskiego porozumienia gazowego. Srodku Informacyjne Rządu nie podało jednak żadnych szczegółów.

Pawlak, pytany wieczorowa pora w Polsat News, kiedy będzie zawarta umowa sposród Rosją, odparł: „sprawa domaga sie formalnego potwierdzenia, (… ) wymienimy się odpowiednimi papierami z Ministerstwem Spraw Zagranicznych – tak, żeby można było przy końcu sierpnia na posiedzeniu Rady Ministrów tę sprawę zakończyć (rozmowy rządowe o porozumieniu-PAP)”.

Rozchodzi o aneks do porozumienia rządów Lokalny i Rosji, dotyczący zwiększenia dostaw gazu do Naszego kraju do dziesiec, 3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia katalogów do 2037 roku. Jego projekt sporządzono po tym, gdy na początku ub. r. material przestał az do Polski dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Komisja Europejska, powołując się w doniesienia prasowe, sygnalizowała, że istnieją obawy, czy uklad jest harmonijne z prawem UE; podzielał je także polski resort spraw zagranicznych.

Pawlak pytany w środę o spór z MSZ w sprawie dokumenty urzedowe, powiedział: „po przeanalizowaniu instrukcje europejskiej, dysponujemy zbliżenie stanowisk”. Potwierdził, że UE nie stoi już na przeszkodzie podpisania porozumienia.

Podkreślił, że podpisanie dokumenty urzedowe gazowej otwiera drogę az do dyskusji o cenach. „Co trzy okres jest tego typu okres, kiedy możliwe są negocjacje warunków cenowych. Niestety, w 2006 roku rząd PiS-u dramatycznie przegrał jak i równiez w formule cenowej straciliśmy upust, który dawał ok. 10 proc. niższą cenę” – powiedział. Odnosząc się do bieżących negocjacji, powiedział: „uzyskaliśmy możliwość obniżenia koszta w części, która dotyczy dodatkowego kontraktu”. Dodał, że obniży to koszty importu gazu przy ciągu najbliższych 5 lat.

Wicepremier poinformował też na temat opcji elastycznych dostaw w projekcie umowy. „Doprecyzowaliśmy szczegóły, które wiążą się sposród możliwościami bardziej elastycznego kształtowania dostaw. Spółki (PGNiG jak i równiez Gazprom – PAP) porozumiały się co do formuły, że po mocnych okresach operowania będzie możliwość zredukowania albo zwiększenia wolumenu w zależności od tego, jak będzie się rozwijała gospodarka” – wyjaśnił. Dodał, że margines ów wynosi 15 proc na 2020 roku kalendarzowego, czyli wówczas, gdy okaże się lub „sukcesem zakończą się wyszukiwania gazu łupkowego”.

Pawlak zapewnił też, że w porozumieniu rozwiązano sprawę niezależnego operatora gazociągu jamalskiego, którym ruski gaz płynie przez Polskę na Zachód.

KE postuluje, aby operator gazociągu tranzytowego, w tym przypadku gazociągu jamalskiego, był niezależny i gwarantował uczestnikom rynku równy dostęp az do infrastruktury przesyłowej. W projekcie aneksu do międzyrządowego porozumienia z Rosjanami ustalono metrów. in., że na polskim odcinku ma nim zostać należący do Skarbu Państwa Gaz-System. Aktualnie funkcję operatora pełni należąca głównie az do PGNiG jak i równiez Gazpromu spółka EuRoPolGaz.

Polsko-rosyjskie porozumienie ws. dostaw gazu zostało wynegocjowane, ale teskni podpisów czlonków rządów. Żeby doszło do zwiększonych dostaw, aneks do obowiązującego kontraktu gazowego muszą też podpisać: PGNiG i Gazprom. (PAP)

jzi/ bos/ jra/