„Pakt fiskalny ogranicza suwerenność”. PiS chce referendum ws. ó

„Pakt fiskalny ogranicza suwerenność”. PiS chce referendum ws. ó
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Uklad fiskalny powstrzymuje suwerenność, musi być przyjmowany większością 2/3 głosów – uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Pragnie, by na temat wejściu az do Eurolandu zdecydowało referendum; nie zaakceptowac widzi przy dostrzegalnej perspektywie momentu, w którym przyjęcie euro byłoby korzystne.

Prezes PiS podczas konferencji w warszawskiej siedzibie partii odniósł się do sejmowej informacji premiera dotyczącej szczytu w sprawie budżetu UE na następne okres i ratyfikacji paktu fiskalnego.

Jak mówił, premier Donald Tusk proponował spokojną debatę, ale _ nie uniknął propagandowego charakteru swojego wystąpienia, niejasno zaadresowanych, nie mających podstaw ataków _. Ocenił też, że wypowiedzi pracownik rządu ws. negocjacji budżetowych to _ autoreklama, która nie była dobrze merytorycznie uzasadniona, a nawet chwilami niesmaczna _.

Kierownik PiS, odnosząc się sluzace do kwestii potencjalnego przyjęcia poprzez Polskę euro, powiedział, że utrzymanie złotówki jest ważne m. in. dla energii polskiej gospodarki. – _ Apeluję az do premiera, żeby przestał się lękać i sprawę euro powierzył decyzji Polaków w referendum. Niech sami Ludzie z polski się zgodzą na euro, niech rząd nie boi się ich o to zapytać _ a mianowicie postulował.

– _ Nie zaakceptowac widzę przy żadnej dostrzegalnej perspektywie chwili, w którym przyjęcie ó przez Polskę byłoby dla nas korzystne _ – zaznaczył szef PiS.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/62/m262206.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/budzet;ue;2014-20;pis;krytykuje;rzad;za;negocjacje;w;sprawie;dotacji,123,0,1254011.html)*”Tusk jak Neron. Faktycznie kocha Polskę, że chce ją spalić” *_ Trzeba po końcu przekłuć ten balon, napompowany jakim sposobem za propagandy PRL-owskiej za posrednictwem rządowych urzędników _. Kaczyński powtórzył też stanowisko PiS w sprawie paktu fiskalnego. – _ Uklad fiskalny po istotny sposób ogranicza naszą suwerenność, wyjawszy żadnego umotywowania dla rodzimych interesów. Jeżeli ma być przyjęty, to musi być przyjęty bedac przyjętym przez konstytucję, to znaczy musi to być 75% głosów. Inaczej będziemy traktowali tę decyzję jako non est, taką, która w zadnym wypadku nie została podjęta _ – powiedział prezes PiS.

Szef PiS dopytywany, lub PiS nie zaakceptowac weźmie udziału w głosowaniu nad paktem fiskalnym i czy zaskarży sprawę az do Trybunału Konstytucyjnego, odparł: _ Oczywiście, że weźmiemy udział w głosowaniu i będziemy zaskarżali az do Trybunału, jednak jeżeli w Polsce władza się zmieni, to nastąpi notyfikacja faktu, że Polska nie zaakceptowac weszła az do paktu fiskalnego, bo wedlug polską konstytucją nie weszła _. Kaczyński podkreślił, że PiS pragnie przestrzegać konstytucji.

Wcześniej posłowie PiS rozważali scenariusz, przy którym w ramach protestu nie wezmą udziału w środowym głosowaniu ponad przyjęciem ustawy w sprawie ratyfikacji paktu fiskalnego. Podczas porannego wtorkowego posiedzenia klubu podjęli jednak decyzję, że zagłosują przeciw.

PiS sprzeciwia się temu, zeby wyrażenie zgody na ratyfikację paktu odbyło się na podstawie art. 89 ust. 1 konstytucji (co zapisano przy uzasadnieniu planu ustawy). Zakłada on, że ratyfikacja przez Polskę umowy międzynarodowej i jej wypowiedzenie wymaga uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie przyjmowanej zwykłą większością głosów.

Według PiS pakt musi być przyjmowany na mocy art. 90 konstytucji. Zgodnie z zanim Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sytuacjach. Ustawa wyrażająca zgodę dzieki ratyfikację takiej umowy wydaje sie uchwalana poprzez Sejm a takze Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej cyfry posłów jak i równiez senatorów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy