Płaci w terminie z pensji grubo powyżej średniej rodowitej. Portret frankowicza

Category: waluty
27 lipca, 2020

5, 19 złotego trzeba było zapłacić za szwajcarską walutę w trakcie tzw. czarnego czwartku – 15 stycznia 2015 r.. I choć kurs szwajcarskiej waluty poszybował w tę stronę wylacznie na chwilę, właściciele kredytów hipotecznych do dziś walczą o tańsze kredyty

pietnasty stycznia 2015 roku to sądny dzień dla kilkudziesieciu tysięcy właścicieli kredytów po szwajcarskiej walucie. Nagłą zmianę kursów wywołała decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego, który ogłosił porzucenie polityki obrony nieduzego kursu wymiany euro dzieki franka. Doprowadziło to az do paniki dzieki rynkach, natomiast więc skokowego wzrostu kursu szwajcarskiej waluty.

I choć tego dnia, średni kurs CHF pozostał w stopniu 4, 31 złotych, dyskusja jak chronić kredytobiorców w Polsce, trwa sluzace do dziś. Zas nad losem frankowiczów, pochyla się teraz kolejny gabinet – teraz Prawa i Sprawiedliwości. Kim są klienta, na których tak bardzo zależy politykom?

Duza pensja, najczęściej warszawska

Typowy frankowicz to czterdziestoparolatek z wyższym wykształceniem, mieszkający po dużym mieście – wynika z doswiadczenia przeprowadzonego w czerwcu 2016 roku za posrednictwem TNS w zlecenie Instytutu Jagiellońskiego.

Wraz z danych BIK dowiadujemy się natomiast, że prawie połowa kredytobiorców mieszka w jedenastu głównych aglomeracjach. Niemal jakie mozliwosci piąty posiadacz nieruchomości kupionej za franki, żyje w stolicy polski i okolicach.

Zarobki? Prawie 70 % frankowiczów dysponuje umowę na temat pracę. Wylacznie 19 procent to właściciele firm. Przeciętny kredytobiorca zyskuje ponad 5 tysięcy złotych netto – tak co najmniej wynika sposród sondy panel Ariadna i Agencji Badań Marketingowych dzieki zlecenie BIQdata. Rata wydaje sie jednak znaczącą pozycją w budżecie domowym – to jedna czwarta wszystkich wpływów.

Dla porównania – tylko o kilka procent więcej muszą w comiesięczną ratę wydać posiadacze kredytów złotówkowych.

Na franku szwajcarskim trudno stracić

Raty zbyt mieszkanie – choć ogromne – to w wielkiej większości spłacane w terminie. I poniekad kurs franka szwajcarskiego nie ma na to wpływu. Z danych BIUREM INFORMACJI KREDYTOWEJ wynika, że aż 96, 6 proc. zadłużonych, precyzuje płatności terminowo.

Według Pawła Majtkowskeigo, analityka Wolfs Private Equity, choć frankowicze narzekają na swój los, to wielu nie ma swiadomosci, że mimo zawirowań kursów walut i tak płacą niższe rayt kredytu od osób, które kredyt wzięły po złotówkach. Twierdzi tego rozpatrywanie kredytów we frankach szwajcarskich zaciągniętych od września 2006 sluzace do marca 2009 roku – w tym czasie udzielono najwięcej kredytów hipotecznych przy złotówkach oraz frankach.

Naprawde więc postac, która wzięła kredyt frankowy we wrześniu 2006 roku kalendarzowego, w wysokości 189 tys. CHF, wciąż spłaca niższe raty, niż gdyby zadłużyła się 11 lat temu w złotówkach. Hossa ma dla pani a trwać wciaz cztery lata. I to mimo widocznego wzrostu kursu tej waluty.