Niepokojące wieści z USA zburzyły spokój na giełdach

Niepokojące wieści z USA zburzyły spokój na giełdach
Category: gielda
27 lipca, 2020

Amerykanie popsuli nastroje w rynkach. Zaskakująco słabe dane makro jak i równiez niepokojące słowa bliskiego współpracownika Trumpa zmobilizowały sprzedających akcje. Na szczęście przewaga wypracowana przez ojczyste blue chipy w czolowej części gospodarki wystarczyła, aby WIG20 utrzymał się nad kreską.

Do godziny 15: 00 caloksztalt wydawało się być pod kontrolą kupujących akcje. WIG20 zyskiwał prawie 1 proc., a rywalizujace indeksy zachodniej Europy utrzymywały się nieznacznie na plusie. Nagle nastąpiło jednak przesilenie i w wszystkich rynkach do głosu doszli sprzedający. W efekcie tablica notowań po większości świeci na czerwono.

Spadki nie zaakceptowac są duże. Mieszczą się w przedziale od 0, 2 az do 1 proc. Najsłabiej wypadł niemiecki DAX. Bez większego szwanku sposród tego calkowicie wyszedł m. in. brytyjski FTSE100.

Udało się utrzymać zwyżkę na GPW, choć bilans w wypadku największych spółek to jedynie 0, 26 proc. Aspektem odniesienia w jutrzejszą sesję dla WIG20 jest w zwiazku z tym 2056 pkt.

Globalnym nastrojom nie poddał się indeks mniejszych spółek z warszawskiego parkietu. Kurs sWIG80 wzrósł o 0, 7 proc. Gwiazdą w tym gronie był Atal (+10 proc. ). Tuż za nim uplasował się BOŚ Pula (+6 proc. ). Swoim notowania po niesamowitym tempie rosną już blisko tydzień.

Wtorkowa sesja na GPW

Spadki notowań dzieki giełdach pokryły się w dużej mierze z wejściem do gry Amerykanów. Zza Oceanu napłynęły kiepskie dane. Szczególnie mocno zawiódł rejestr Chicago PMI. Jego wartość miała wzrosnąć z 54, 6 do 55 pkt. Tymczasem zrewidowano ostatni odczyt do 53, 9 pkt., a najnowszy wynik wydaje sie byc na poziomie jedynie 50, trzy pkt. W dodatku słabiej od momentu prognoz wypadł indeks zaufania konsumentów wg Conference Board.

Po nieomal dwóch godzinach handlu S&P500 traci 0, 4 proc., Nasdaq zniżkuje 0, 55 proc., a Dow Jones 0, 66 proc.

Nerwowość na rynku mogą wywoływać też słowa konkretnego z doradców prezydenta Trumpa, który w wywiadzie przyznał, że Niemcy korzystają w niedowartościowanym euro w relacjach handlowych sposród innymi partnerami. Podobne uwagi były po odniesieniu sluzace do Chin lub Japonii, jakie mozliwosci w opinii niektórych obserwatorów może po przyszłości prowadzić prosto az do jakiejś formy wojny komercyjnej. Dolar zareagował na to osłabieniem.

_ _Aktualizacja: 13: 58

Zaskakujące dane z Swiata. Inwestorzy niewzruszeni

Spokojnie mijają kolejne pory handlu dzieki giełdach na starym kontynencie. Inwestorzy nie zaakceptowac przejęli się serią całkiem istotnych informacji. Wyjątkiem są gracze z warszawskiego parkietu – rodzime blue chipy odrabiają straty z wczoraj.

WIG20 dzieki półmetku sesji był najmocniejszym indeksem Europy. Kurs rósł blisko 0, 8 proc. Głównie dzięki drożejącym papierom BZ WBK (+3, 5 proc. ) i KGHM (+2 proc. ). Nie istnieje w zasadzie dla nich przeciwwagi. Pod kreską są jedynie cztery blue chipy, a straty ograniczają się az do 0, 8 proc. Stawkę zamyka LPP.

Większej zmienności nie obserwujemy na odmiennych parkietach. Prócz Londynem, w którym miejscu FTSE100 zdobywa 0, piec proc., główne indeksy są w okolicach wczorajszego zamknięcia. Sytuacja wydaje sie byc opanowana również w przypadku Aten, które wczoraj poddały się mocnej wyprzedaży.

Obserwuj proces wtorkowej sesji

Z dużym spokojem inwestorzy reagują na publikacje danych makro, których jest dzisiaj całkiem sporo. Caloksztalt zaczęło się od słabych danych dotyczących sprzedaży szczególowej w Niemczech i mocniejszego od oczekiwań wzrostu inflacji we Francji. Podobne fenomen obserwowaliśmy w Hiszpanii jak i równiez całej strefie euro, w którym miejscu wskaźnik HICP wzrósł wraz z 1, 1 do jednej, 8 proc. wobec oczekiwanych podwyżek cen na poziomie 1-wsza, 6 proc. rok sluzace do roku.

Tym samym rośnie presja na EBC, który ostatnio deklarował, że nie ma zamiar podnosić stóp procentowych, natomiast ostatnio wydłużył do końca roku oprogramowanie skupu aktywów w ramach QE. Draghi roni argumenty zbytnio ultra luźną polityką także przez najnowsze dane na temat PKB, który w czwartym kwartale wzrósł o 1, 8 proc., a nie jak ogólnie oczekiwano o 1, siedmiu proc. Skorygowano też w górę przeszly odczyt. Dodatkowo nieoczekiwanie spadło bezrobocie po strefie euro – sposród 9, jedenastu do 9, 6 proc.

Lepsze od czasu oczekiwań wieści miał cos znacznie wiecej anizeli tylko Eurostat, ale równiez GUS. Nasz kraj gospodarka urosła w 2016 roku przy tempie 2, 8 proc. To spory wynik niż w dwóch poprzednich latach, ale ekonomiści spodziewali się głębszego spowolnienia – sluzace do 2, siedmiu proc. Z rocznych informacji można wnioskować, że samodzielnie wynik zbytnio czwarty kwartał mógł być zbliżony do tego z trzeciego kwartału, to znaczy 2, 5 proc. To również porzadne zaskoczenie, bowiem wielu ekspertów wieściło fatalną końcówkę r. pod względem dynamiki postepu PKB.

Aktualizacja: 09: trzydziestu pieciu

Duże spadki w Japonii. W Europie sytuacja opanowana

Opadły emocje na wczorajszej nerwowej sesji na giełdach w Europie. Start notowań we wtorek wypadł neutralnie. Główne indeksy regionu są blisko poziomów odniesienia.

Na delikatnym plusie po 30 minutach gospodarki jest WIG20. Stabilizacja wydaje sie byc ważna, po tym jak poniedziałkowa sesja dla indeksu naszych blue chipów była najgorszą od połowy listopada ubiegłego roku (-1, szesc proc. ). Wtedy zestawienie blue chipów stracił na wartości niemal 2, 5 proc.

Póki kurs wydaje sie powyżej 2000 pkt. sprawa zdaje się być opanowana. Problemem byłoby zejście poniżej tej granicy. Tam zatrzymała się ostatnia korekta. Póki co mamy zapas około 50 pkt.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Póki co najpomyslniej radzą samemu spółki paliwowe. Na górze tabeli WIG20 są albowiem PKN Orlen i Lotos, których akcje zwyżkują około 1 proc. Zestawienie zamyka Alior Bank i Asseco Poland, które tracą przy podobnej skali.

Niewielką zmienność obserwujemy też na odmiennych giełdach obszaru. Europejczycy nie przejęli się tym, co działo się w Azji. Bardzo słaby dzień zaliczyła giełda po Japonii. Indeks Nikkei225 stracił na wartości 1, 7 proc. Zbyt nami posiedzenie banku srodkowego, który pozostawił bez odmian parametry polityki pieniężnej. Poznaliśmy też duzo danych makro.

Minimalnie dobrze od prognoz wypadła wytwórczosc przemysłowa po porównaniu z poprzednim miesiącem (odczyt: +0, 5 proc.; prognoza: +0, 3 proc. ). To jednak rezultat sporo spory od tego, zanotowanego w listopadzie, czyli +1, 5 proc. Niespodzianki nie było przy odniesieniu sluzace do bezrobocia. Procent ludzi bez pracy w Japonii wyniósł tak jak przed miesiącem 3, 1 proc.

W kalendarzu posiadamy jeszcze całkiem sporo publikacji. Dla inwestorów z GPW ważne będą wstępne wyliczenia GUS na temat PKB po czwartym trymestrze 2016. Podobny odczyt zaprezentuje Eurostat przy odniesieniu sluzace do strefy ó. Prognozy zakładają utrzymanie energii na poziomie jednej, 7 proc. Informacje te uzupełnią stawka bezrobocia i inflacja.

Szczególnie interesująco zapowiadają się dane na temat cen. Te w Niemczech bardzo wyraźnie poszły w ostatnim czasie po górę, jak wywołuje spekulacje na temat konieczności wcześniejszego zacieśniania polityki pieniężnej EBC. Wskaźnik HICP gwoli strefy ó ostatnio był na poziomie jednej, 1 proc. i posiada wzrosnąć sluzace do 1, 6 proc. Byłby więc już blisko docelowego wyniku.

Przełomowych informacji poniekad nie należy się spodziewać w zwróceniu do Stanów Zjednoczonych. Po kalendarzu mamy tylko indeks cen domów S&P/Case-Shiller, Chicago PMI i indeks zaufania konsumentów publikowany przez Conference Board.