Niemcy: Zlot SPD wybrał Sigmara Gabriela ponownie na szefa partii

Niemcy: Zlot SPD wybrał Sigmara Gabriela ponownie na szefa partii
Category: inne
27 lipca, 2020

Zjazd SPD wybrał po czwartek po Lipsku Sigmara Gabriela ponownie na szefa partii, wbrew słabego rezultacie socjaldemokratów po wyborach sluzace do Bundestagu. Polityk SPD zabiegał o poparcie delegatów gwoli koalicji sposród CDU/CSU; potwierdził otwarcie na postkomunistyczną lewicę.

Zbyt pozostaniem Gabriela na stanowisku szefa partii głosowało 478 wraz z 572 delegatów, którzy oddali ważne głosy, czyli 83, 6 proc. 76 uczestników zjazdu głosowało przeciwko Gabrielowi, 18 wstrzymało się od momentu głosu.

„W tej kwestii jest to szczery wynik. To dobry prognostyk dla zjazdu” – powiedział Gabriel. Po minionych tygodniach był pan krytykowany zbytnio nieudaną kampanię wyborczą, słaby wynik w wyborach jak i równiez zbyt ugodową postawę w stosunku do partii chadeckich CDU/CSU.

„Nie ma jakie mozliwosci owijać po bawełnę, rezultat, jaki osiągnęliśmy w typach do Bundestagu, jest rozczarowaniem” – przyznał szef partii w przemówieniu wygłoszonym poprzednio głosowaniem.

Po wyborach parlamentarnych 22 września SPD uzyskała 25, szóstej proc. głosów, co jest jej drugim z najgorszych wyników przy powojennej relacji. Od kilku tygodni socjaldemokraci prowadzą negocjacje koalicyjne ze zwycięzcą wyborów – partiami chadeckimi CDU i CSU. Szczególnie szeregowi członkowie SPD mają poważne zastrzeżenia wzgledem współpracy wraz z partią kanclerz Angeli Merkel, obawiając się, że chadecy zdominują wspólny rząd. Uważają oni, że SPD winna pozostać w opozycji.

Gabriel zapewnił, że socjaldemokraci nie wejdą az do koalicji wraz z chadekami „za wszelką cenę”. To nie zaakceptowac będzie „ślub z miłości, ani partnerstwo z musu”, lecz „ograniczona czasowo koalicja z rozsądku” – wyjaśnił. „Kompromis wydaje sie byc istotą strategii, ale nie zgodzimy się na zgniłe kompromisy” – zapewnił.

Wśród tematów, które bezwarunkowo muszą znaleźć się w umowie koalicyjnej, wymienił płacę minimalną, podwójne obywatelstwo dla osób o korzeniach imigranckich, równe płace dla kobiet jak i równiez mężczyzn oraz ograniczenie umów śmieciowych.

Gabriel ostrzegł równocześnie, że SPD nie będzie w stanie przeforsować w całości swego aplikacji, w tym podwyżki podatków dla najbogatszych. „Kto stawia tego typu żądania, ów wymaga nazbyt wiele” a mianowicie powiedział.

Wśród przyczyn słabego wyniku swej partii Gabriel wymienił „kulturową przepaść” pomiędzy kierownictwem SPD a obywatelami. „Panuje przekonanie, że przestaliśmy być partią zwykłych ludzi, że nie traktujemy ich problemów poważnie” – mówił szef partii, wskazując na liczne przykłady świadczące w ten sposób, że społeczeństwo traktuje polityków jako „tych tam dzieki górze”. „Od przezwyciężenia tejze bariery zależy los SPD” – mówił Gabriel.

Przyznał, że mnóstwo wyborców kojarzy sprawiedliwość społeczną nie wraz z SPD, jednak z CDU Angeli Merkel. Większość germanskiego społeczeństwa była zadowolona wraz z sytuacji gospodarczej i nie chciała zmian – dodał.

Szef SPD potwierdził przyjętą dzień wcześniej uchwałę zarządu o otworzeniu się po przyszłości na współpracę także z postkomunistyczną lewicą Die Linke. Dotychczas socjaldemokraci wykluczali z definicji taki sojusz w wielkosci całego panstwa ze względu na ciekawe postulaty lewicy w polityce zagranicznej, w niniejszym hasło likwidacji NATO.

Gabriel zaznaczył, że współpraca z Die Linke rozbijała się dotychczas na temat nierealne postulaty polityków lewicy, zajmujących czasami „tak zwariowane stanowisko, że żaden socjaldemokrata nie mógłby na trzeźwo z nimi współpracować”. SPD, Lewica jak i równiez Zieloni mają w obecnym parlamencie więcej mandatów niż CDU/CSU i mogłyby teoretycznie utworzyć większościowy rząd.

Zjazd SPD zakończy się w sobotę.

Sposród Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ mc/