Niebezpieczny precedens

Niebezpieczny precedens
Category: inne
27 lipca, 2020

W sobotę Cypr porozumiał się sposród przedstawicielami tereny euro w sprawie pomocy finansowej w wysokości 10 mld euro, jednak warunki postawione dla obslugi wywołały zwykle zakłopotanie. Pośród szeregu zobowiązań, Nikozja zgodziła się dzieki obłożenie wkładów depozytowych jednorazowym podatkiem w wysokości 6, 7% dla depozytów sluzace do 100 tys. euro a takze 9, 9% dla kwoty powyżej tego pułapu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wielkość transferu pomocowego mogła zostać zmniejszona z poczatkowo rozważanych 17 mld ó, które stanowią niemal równowartość PKB panstwa i istniało zagrożenie, że Cypr przenigdy nie będzie w stanie zwrócić pożyczonych środków. Z tytułu opodatkowania depozytów Nikozja ma uzyskać 5, 8 mld euro.

Taksacja depozytów w pierwszym momencie przynosi szok dla rynków finansowych, gdyż rodzi precedens, który może stać się stałym skladnikiem przyszłych planów pomocowych jak i równiez w efekcie rozwój obaw na temat stabilność sektora finansowego w Europie przyniesie run na bazy w krajach o wyższym poziomie niebezpieczenstwa niewypłacalności. Ostateczna skala opodatkowania nie jest nadal przesądzona – do poniedziałku odłożono głosowanie w cypryjskim parlamencie nad ustawą regulującą podatek (godz. 15: 00), a od momentu niedzieli Nikozja prowadzi pertraktacje z Brukselą w sprawie modyfikacje stawek podatkowych na 3% dla niższych wkładów i 12, 5% dla pozostalosci. Ale naczelna informacja już trafiła sluzace do serwisów informacyjnych, przynosząc szeroką przecenę euro oraz inne oznaki wzrostu awersji sluzace do ryzyka. Pytaniem na teraz jest, badz rzeczywiście „przypadek cypryjski” nie zostanie powtórzony przy innym planie pomocowym? Biorąc pod spodem uwagę specyfikę sektora bankowego na Cyprze, prawdopodobieństwo wykorzystania podobnych rozwiązań np. po Hiszpanii wydaje sie niskie. Wielkość
depozytów (68 mld euro) zaleznie do PKB Cypru dwukrotnie przekracza średnią unijną, a wkłady w ponad jakiejs trzeciej należą do obcych podmiotów i dlatego zamienny pakiet ratunkowy w postaci tylko pożyczki na 17 mld euro oznaczałby poniesienie kosztów pomocy (w postaci późniejszej surowej konsolidacji fiskalnej) wyłącznie przez mieszkancówrezydentów Cypru.

Otwarcie obecnego tygodnia będzie nerwowe na rynku FX, a paliwem dla kontynuacji przeceny euro może być rozwój kwestii na europejskim rynku długu, tj. rozwój rentowności obligacji państw obrzeznych. Jednak jeśli najbliższe dzionki nie przyniosą dowodów nasilenia się transferów kapitałowych z państw obrzeznych do np. Niemiec, sytuacja na rynkach finansowych powinna ponownie się ustabilizować, analogicznie do kwestii sprzed miesiąca po ogłoszeniu wyników wyborów we Włoszech.

Przeczytaj cały komentarz

Powyższa analiza przesadza wyraz opinii i poglądów autora jak i równiez nie winna być rozpatrywana jako rekomendacja dokonania transakcji na instrumentach finansowych.