Nie manipuluje blisko 45 proc. Polaków. Mimo rekordowo niskiego bezrobocia nie zmieniło się to od dekady

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 29 lat. Według statystyk GUS w kwietniu wynosiło jedynie 5, czterech proc. Pozycja poprawia się systematycznie od czasu kilku lat, co jest jednym z największych sukcesów gospodarczych rządu PiS.

Śrubowanie kolejnych rekordów bezrobocia daje pole do popisu dla nastepnych ministrów roboty. Jednak skoro odpowiadają także za system emerytalny, powinni mieć świadomość, że ciągle nie operuje blisko 45 proc. Polaków. System jest tak stworzony, że po dużej mierze bieżące wypłaty emerytur zapewniają składki płacone przez aktualnie pracujących. Biorąc pod uwagę m. in. starzenie się społeczeństwa, dobrze nie będzie.

Na szesnascie mln 274 tys. pracujących przypada obecnie 7 mln 374 tys. osób w wieku emerytalnym. To znaczy, że w jednego pracownika pracują zaledwie dwie osoby.

Zobacz:Adamczyk: millenialsi coraz częściej mówią, że praca nie jest ważna

Problem dotyczy cos wiecej niz emerytur, ale równiez całego systemu socjalnego, az do którego mogłoby się dokładać znacznie więcej pracowników. Wraz z ostatnich danych empirycznych GUS wyplywa, że w pierwszym kwartale tego roku kalendarzowego biernych zawodowo pełnoletnich osób w stulecia produkcyjnym (przed emeryturą) było w Polsce odrobine ponad piec mln. Nastepne ponad siedmiu, 3 mln nie manipuluje, ale wydaje sie byc już grupa powyżej 60/65 roku życia.

Dlaczego jesteśmy bierni zawodowo?

Z Doswiadczenia Aktywności Gospodarczej Ludności (BAEL) wynika, że wśród wszelkich biernych profesjonalnie 1, szesc mln to osoby chore lub niepełnosprawne.

Spora ekipa jednak wskazuje, że nie zaakceptowac pracuje przez obowiązki rodzime lub uzupełnianie kwalifikacji. Nie zabraknie też ludzi niechętnych podjęciu pracy albo po prostu zniechęconych bezskutecznym jej poszukiwaniem.

Dane statystyczne publikowane za posrednictwem GUS na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności pokazują, że mimo poprawiającej się koniunktury, od lat biernych zawodowo wydaje sie byc mniej więcej tyle samo (licząc procentowo). W latach 2010-2019 utrzymywało się to na poziomie 44-45 proc. społeczeństwa.

Ogladaj więcej: Staruszkowie do pracy. „Wciąż jestem silny, natomiast moja emerytura jest mizerna”

Nieco bardziej optymistycznie wyglądają statystyki liczbowe. Bardzo powoli, ale stale liczba biernych zawodowo przez ostatnią dekadę spadła z niecałych czternascie mln do blisko trzynascie, 3 mln osób. Jakie mozliwosci ciekawe, wraz z tej stajnie w urzędach zarejestrowanych wydaje sie w tej chwili 900 tys. bezrobotnych.

Na koniec marca w statystykach GUS było 16 mln 274 tys. pracujących. Wraz z tego 80 proc. pracowników najemnych i około 20 proc. pracujących na własny rachunek.

Bierny zawodowo a mianowicie profil

Należy wyraźnie podkreślić, że pod spodem pojęciem biernych zawodowo GUS ma na myśli jednostki, które nie zaakceptowac pracują, ale też nie są zaliczeni do bezrobotnych. Ci, choćby poprzez zarejestrowanie się przy urzędzie, sygnalizują, że aktywnie poszukują pracy.

Wśród biernych zawodowo większość stanowią kobiety – około 61 proc. W niemal identycznych proporcjach (60/40) rozkłada się to na metropolie i wsie, z tym, że większość biernych zamieszkuje miasta.

Czytaj więcej: Kodeks roboty do zmiany? Marzy się nam 7-godzinny dzień pracy

Blisko 55 proc. to osoby w wieku emerytalnym (powyżej 60/65 roku życia). Powyżej 45 lat, ale przed emeryturą jest szesnascie proc. osób. Kolejne 11 proc. wydaje sie byc w przedziale od 25 do 45 lat.

Statystyki potwierdzają też, że im niższe wykształcenie, tym większa bierność przy poszukiwaniu robocie. Nie manipuluje 3, trzy mln osób z wykształceniem zasadniczym fachowym. W grupach z wykształceniem średnim ogólnokształcącym oraz z wyższym to po jednej, 4 mln osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam za posrednictwem dziejesie. wp. pl