Najswiezszy raport NIK. Pracodawcy fałszują oświadczenia jak i równiez blokują kontrole

Najswiezszy raport NIK. Pracodawcy fałszują oświadczenia jak i równiez blokują kontrole
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

NIK stwierdził, że dla szefowi zatrudniają fikcyjnie niepełnosprawnych jak i równiez fałszują orzeczenia i oświadczenia o niepełnosprawności. Są przy tym pozbawieni inspekcji – statystycznie sprawdza się ich raz na 259 lat.

Prawie 3 miliardy zł przyznaje rocznie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników wprowadzono w celu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Wraz z dodatkowego zastrzyku gotówki skorzystało około trzydziestu tysięcy pracodawców.

*Oglądaj też: **Dostępność+ ułatwi życie niepełnosprawnym i seniorom. Mniej barier infrastrukturalnych jak i równiez prawnych *

Jakim sposobem czytamy, raport NIK miał na celu stwierdzenie czy pracodawcy spełniali warunki az do otrzymania owego dofinansowania. Kontrolerzy sprawdzili też, środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych były prawidłowo gromadzone i wydawane.

Efekty nie napawają optymizmem. W 2014 r. zrównano stawkę dofinansowania gwoli zakładów pracy chronionej jak i równiez firm działających na rynku otwartym. Ta przemiana stawek dofinansowania nie wpłynęła w znaczący sposób na aktywizację osób niepełnosprawnych w dziedzinie pracy. Po ocenie NIK przyczyniła się za to do postępujących zmian na rynku pracodawców.

– W ostantnim czasie chcieli te banki zatrudniać głównie osoby wraz z wyższym niż lekki stopniem niepełnosprawności. Gwarantowało to większe wsparcie pieniezne – odczytujemy w raporcie NIK
Większość wraz z kontrolowanych pracodawców spełniała warunki dofinansowania. Nie obyło się bez nieprawidłowości.

Czytaj też:Branża poza kontrolą. Miażdżący raport NIK w sprawie zużytych baterii i akumulatorów

– Ustawa o rehabilitacji wyklucza wsparcie wynagrodzeń pracowników z lekkim lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, posiadających prawo do renty – podaje NIK. Mimo to część pracodawców otrzymało dofinansowanie dla pracowników z emeryturą. Przedsiębiorcy tłumaczyli się brakiem możliwości sprawdzenia, czy zatrudniony ma uprawnienie do emerytury.

Niektórzy wraz z pracodawców wykorzystywali środki nagromadzone na rachunkach Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w cele niezwiązane z rehabilitacją pracowników niepełnosprawnych. Traktowali je najczęściej jak… źródło darmowych pożyczek, pozwalających regulować bieżące zobowiązania i poprawiających płynność finansową spólek.

NIK sprawdził również dzialanie Funduszu. Przedsiębiorcy celowo blokują kontakt sposród Funduszem, co powinno zatrzymać wypłaty pieniędzy – przebieg zdarzen się faktycznie tylko czasami. Izba Kontroli podała też absurdalne statystyki – szefowi mogą spodziewać się inspekcji PFRONu średnio co 259 lat.

Czytaj też: NIK ujawnił raport na temat umowach gazowych. Poważne nieprawidłowości w działaniach ministra produkcji

Same kontrole polegają na wypróbowaniu dokumentacji spólki. Fundusz nie zaakceptowac wymaga zeznań świadków ani nie wykonuje oględzin. Zawadza to ustalenie, czy przedsiębiorstwo wyłudza pieniądze.

Na tym nie koniec zarzutów kontrolerów. NIK twierdzi, że organy ścigania są mało skuteczne jeśli chodzi na temat egzekwowanie zwrotu nieprawidłowo przyznanego dofinansowania. W latach 2015-2016 PFRON wydał decyzje w sprawie zwrotu ponad 24 mln zł. Sluzace do 30 czerwca 2017 r. nie wyegzekwowano ani złotówki.

Według NIK konieczne są zmiany po ustawie na temat rehabilitacji badz przepisach wykonawczych. Urzędnicy wnioskują też o poszerzenie uprawnień PFRON jak i równiez doprecyzowanie przepisów.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl *