NA żąda wstrzymania prac morzem ustawą o przejmowaniu banków

NA żąda wstrzymania prac morzem ustawą o przejmowaniu banków
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

W piśmie sluzace do marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z Uprawnienia i Sprawiedliwości, parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej zaapelował o wstrzymanie prac ponad rządowym zamyslem nowelizacji ustawy o nadzorze.

– Składamy wniosek na temat wstrzymanie zadan w Senacie przynajmniej az do czasu złożenia wyjaśnień za posrednictwem premiera jak i równiez ministra sprawiedliwości – sprecyzował Sławomir Neumann, przewodniczący lokalu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. a mianowicie To nie jawi sie byc moment żeby procedować tę ustawę bedac pilnym, ta ustawa wydaje sie wprowadzana w zakresie zemsty – ocenił.

„Wobec ostatnich wydarzeń związanych sposród ujawnioną w mediach aferą korupcyjną wraz z udziałem członków Komisji Przegladu Finansowego, wnoszę o wstrzymanie prac nad rządowym zamyslem ustawy na temat zmianie niektórych ustaw po związku wraz z wzmocnieniem dozoru oraz gwarancji inwestorów na rynku finansowym” – napisał Klich w piśmie do marszałka Senatu.

„W dniu 16 listopada 2018 r. w posiedzeniu senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych przewidziano rozpatrzenie powyższej ustawy. Wiec wnoszę również o wycofanie punktu poświęconego wyżej wymienionemu projektowi z porządku obrad posiedzenia tejże komisji” a mianowicie dodał.

Rozstrzygniecie administracyjna KNF

Przypomnijmy, że 7 listopada do prokuratury trafiło potwierdzenie o możliwości popełnienia przestępstwa, jakiego miał dopuścić się były już szef KNF Marek Chrzanowski. Dzień później do sejmowej komisji finansów publicznych trafiła nowelizacja ustawy o bankach, która nadaje Komisji Przegladu Finansowego uprawnienia do tego, aby nakazać jednemu bankowi przejęcie innego.

Do ustawy Uprawnienie bankowe dodano rozdział pt. „Przejęcie banku”. Przewiduje pan, że w przypadku obniżenia kwoty funduszy własnych przez pula albo gdy pojawi się chociaż tego rodzaju niebezpieczeństwo, KNF może podjąć decyzję administracyjną o przejęciu takiego agencji bankowej przez inny bank.

Sejm przyjął ustawę z poprawkami PiS 9 listopada. Ustawa trafiła do Senatu, który zgodnie z harmonogramem ma głosować nad nią na posiedzeniu od 22:00 do 24 listopada.

Pracować będziemy w dalszym ciagu

– Nie ma potrzeby wstrzymywania w Senacie prac ponad nowelą, do której po Sejmie wprowadzono przepis, że KNF może podjąć decyzję o przejęciu jednego agencji bankowej przez inny – powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Pytana na temat to, czy prace morzem kontrowersyjną nowelizacją Prawa bankowego zostaną wstrzymane, uznała, że „nie dzierzy takiej potrzeby”. – Pracować będziemy w dalszym ciagu – zapowiedziała, cytowana za posrednictwem Polską Agencję Prasową.

Mazurek przekonywała, że złożona w ostatnich dniach poprawka wydaje sie związana z wdrożeniem instrukcje unijnej. Dopytywana, o którą konkretnie dyrektywę chodzi, powiedziała: „To nie tyle ordynans, ile regulace wynikające wraz z przepisów Komisji Europejskiej”.

Rzeczniczka PiS wyjaśniła, że chodzi o biuletyn Komisji Europejskiej z… 2013 r. dotyczący sumy aktywów dla małych banków handlowych. Skąd aż 5-letnie opóźnienie poprawki? Według Mazurek regulace unijne są wprowadzane „sukcesywnie”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij mnie przez* *dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy