MF: wedlug kontrolach kas fiskalnych – kontrole aplikacji w kompaniach

MF: wedlug kontrolach kas fiskalnych – kontrole aplikacji w kompaniach
Category: inne
27 lipca, 2020

W poniedziałek inspektorzy inspekcji skarbowej zaczną sprawdzać legalność oprogramowania komputerowego w firmach – poinformowała rzeczniczka administracji podatkowej Wiesława Dróżdż. W styczniu jak i równiez w lutym kontrolerzy sprawdzali kasy fiskalne – wystawili 7134 mandaty.

Dróżdż powiedziała, że planowane kontrole wynikają z nowych uprawnień inspektorów – od stycznia tego roku do zadań urzędów inspekcji skarbowej należy wykrywanie, uniemozliwianie i zwalczanie przestępstw jak i równiez wykroczeń przeciw prawom własności intelektualnej.

Rzeczniczka poinformowała, że podczas akcji, która ma potrwać sluzace do końca marca, inspektorzy zwrócą szczególną uwagę na naruszenia prawa autorskiego, zwłaszcza na nielegalne posługiwanie się oprogramowaniem komputerowym za posrednictwem przedsiębiorców.

„Przedmiotem zainteresowania kontroli skarbowej bedzie się obszar prawa własności intelektualnej, przy którym szczególnie często posiadamy do czynienia z naruszeniami przepisów. (… ) Przedmiotowy obreb kontroli ściśle koresponduje z celami inspekcji skarbowej, określonymi w +Zadaniach urzędów kontroli skarbowej na 2011 r. +” – dodała.

Podkreśliła, że kontrole oprogramowania są elementem działań fiskusa mających na celu zwalczanie „szarej strefy” przy gospodarce. „Pośrednio mogą wpłynąć na zwiększenie wpływów do budżetu z tytułu zobowiązań podatkowych” a mianowicie zaznaczyła Dróżdż.

Tymczasem resort podsumował zimową akcję kontroli kas i fiskalnych jak i równiez wydawania paragonów. Z informacji MF wyplywa, że od czasu 15 stycznia 2011 r. do 28 lutego 2011 r. wystawiono 7 tys. 134 mandaty karne w łącznej kwocie 1 mln 606 tys. 838 zł.

„Dążymy dodatkowo, aby wydawanie paragonu było powszechne i stanowiło normę. Jest to również filar sporzadzania warunków uczciwej konkurencji, dlatego nie ilość wystawionych mandatów jest najważniejsza, ale uświadomienie klientom jak i równiez sprzedawcom rangi rzetelnej ewidencji sprzedaży” a mianowicie podkreśliła rzeczniczka.

Wskazała, że akcję przeprowadzono w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem górskich miejscowości turystycznych, miejscach zimowego odpoczynku Polaków. Zapowiedziała, że letnia akcja będzie prowadzona ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.

„Podczas kontroli inspektorzy rozdają ulotki informacyjne, z których można dowiedzieć się o korzyściach płynących sposród posiadania paragonu, takich jak uprawnienia konsumenckie lub pewność, że naliczony po cenie podatek trafi az do Skarbu Państwa, a nie zaakceptowac do portfela sprzedawcy” a mianowicie poinformowała Dróżdż. (PAP)

mmu/ je/ gma/