MCI chce uczestniczyć w budowie w naszym kraju rynku prawnych funduszy CVC

MCI chce uczestniczyć w budowie w naszym kraju rynku prawnych funduszy CVC
Category: gielda
27 lipca, 2020

MCI chce aktywnie uczestniczyć w trakcie budowy w Polsce branzy korporacyjnych kapitalów inwestycyjnych (CVC) jako części rynku oplacania działalności pionierskich przedsiębiorstw, poinformował ISBnews malzonek MCI Capital / Private Equity Managers, zarządzający funduszem MCI. CreditVentures Krzysztof Konopiński.

„Korporacyjne zasoby finansowe inwestycyjne (CVC) to zjawisko, które z coraz to większą siłą przenosi się z NA JUKATAN i Zachodniej Europy do naszego obszaru. Polska też powinna brać aktywny udział w kształtowania tego branzy, bo obejmuje on ze sobą wielką szansę zarówno dla przedsiebiorstw, jak i narodowych gospodarek. Zatem MCI bacznie przygląda się temu instrumentowi i pragnie uczestniczyć w trakcie budowy tej części rynku oplacania działalności innowacyjnych przedsiębiorstw” a mianowicie powiedział ISBnews Konopiński.

Wskazał, że kasa zapomogowa inwestycyjny, w który zaangażowana jest korporacja to sposób na pozyskiwanie innowacji, przyspieszenia działań badawczo-rozwojowych, ale również pozyskania danych o nowych rynkach.

„Mamy już za sobą na wstepie doświadczenia w obszarze wokół CVC. Nasza portfelowa spółka Frisco, w 2014 r. pozyskała Eurocash jako inwestora strategicznego i od tego momentu współpraca między dwiema kompaniami przyniosła duzo efektów synergii. Frisco otrzymało kapitał jak i równiez dostęp az do doświadczenia, jakim sposobem budować ponizej względem organizacyjnym i logistycznym sprzedaż w dużą skale, natomiast Eurocash testuje i wdraża odkrywcze rozwiązania przy FMCG i logistyce. Popularność tego rozwiązania na rynkach światowych widać w obszarze spożywczym – przy ciągu ostatnich 18 miesięcy projekty VC zostały uruchomione w spółkach Danone, General Mills, Campbell Soup i Kellogg. Kiedy w 2010 roku w świecie zanotowano nieco przeszlo 500 transakcji w ramach kapitalów CVC, faktycznie w 2016 roku ów liczba wynosiła ponad 1-wsza 300, natomiast wartość w tym czasie wzrosła z 6 az do 25 mld USD według CB Insights” – zaznaczył Konopiński.

Jak wskazał, lokalny rząd wyznacza na współpracę dużych wlasnych firm jak i równiez spółek powiązanych ze Skarbem Państwa. Jedną z ciekawszych inicjatyw za zakupach grupowych polu są działania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Przy ostatnich dniach pojawiły się zapowiedzi naboru do funduszu funduszy PFR NCBR CVC, który posiada dostarczyć przeszlo 800 mln zł finansowania spółkom technologicznym. W tym przypadku środki zgromadzone poprzez PFR i korporacje mają trafić sluzace do kilku niezależnych funduszy, które będę inwestować ten kapitał dalej przy spółki technologiczne na etapie postepu i wylewnosci.

MCI Capital (dawniej MCI Management) wydaje sie funduszem technologicznym działającym dzieki zasadach venture capital, notowanym na GPW od 2001 r.

Sebastian Gawłowski

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy