Fala podwyżek opłat za wywóz odpadki. Kolejne miasta podnoszą stawki

🕓 28.07.2019
👁 25
🗨
Fala podwyżek opłat za wywóz śmieci. Kolejne miasta podwyższają stawki  Magazyn PIENIĄDZE

W nowym roku mieszkańcy wielu polskich w zamian zapłacą więcej za wywóz śmieci. W niektórych wypadkach wzrost opłat jest nawet dwukrotny.

Od 1-wszą lutego wyższe opłaty zbyt odbiór i zagospodarowanie odpadów będą obowiązywać w Lublinie - to decyzja z czwartku. Stawki będą rozmaite w zależności od rodzaju zabudowy oraz liczby jednostek zamieszkujących gospodarstwo domowe.

I tak przykładowo, dla jednej osoby mieszkającej przy domu jednorodzinnym – jeżeli odpady zbierane i odbierane są w sposób selektywny – opłata miesięczna wyniesie 45 zł (obecnie sięga ona 30 zł).

Więcej w Lublinie będą musieli zapłacić też obywatele bloków. W jednoosobowym gospodarstwie stawka wzrośnie z 12 do 21 złotych co miesiąc.

Najwięcej zapłacą aczkolwiek ci, którzy śmieci segregować nie zamierzają. W domu jednorodzinnym stawka od jednej ludzie wzrośnie do 90 złotych (teraz trzeba płacić 38 zł), a w blokach z 16 do 42 złotych.

Śmieci podzielisz po nowemu. Sprawdź, czego nie robić

Nawet o 100 proc.

- Od 1 stycznia 2019 r. stawki opłat za śmieci wynoszą: trzynaście zł od osoby zbyt segregowane oraz 22 złotych od osoby za niesegregowane – informuje. pl Monika Pawlak z biura rzecznika prasowego i nowych informacji telewizyjnej Urzędu Miasta w Łodzi. Przypomnijmy, że te zapłaty obecnie wynoszą odpowiednio szóstej i 12 złotych.

- Najbardziej interesujące każdego stawki wzrosną z 11 zł na 14 zł od osoby za opady segregowane i z 17 zł na 20 złotych za odpady zmieszane – podał. pl rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Przemyślu Witold Wołczyk.

Z informacji przesłanych. pl powstaje, że stawki wzrosną też w Inowrocławiu. - Zapłaty w przeliczeniu na poszczególnego mieszkańca mają wynieść́: 17 zł za odbiór odpadów segregowanych; 34 zł gwoli tych, którzy odmówili przekazywania odpadów segregowanych – poinformowała Adriana Herrmann Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej. Teraz wydaje się być to odpowiednio 14 i 28 złotych.

Serwis Samorządowy PAP wskazywał, że podwyżki czekają też mieszkańców ośmiu gmin wchodzących po skład Związku Międzygminnego Przyroda (Grójca, Belska Dużego, Błędowa, Goszczyna, Chynowa, Jasieńca, Warki oraz Promnej). Od 1-wszą grudnia br. stawki wzrosły tam z 10 do 21 zł za odpady segregowane i z piętnasty do 32 zł za niesegregowane. O około stu proc. wzrosną też należności w Tarnobrzegu.

Ważą się losy

Natomiast w innych miastach wciąż nie wiadomo, czy stanie się drożej. – Zakończyliśmy aukcja. Wpłynęła jedna oferta, która to teraz sprawdzamy. Wstępnie emituje się, że podwyżek nie zaakceptować da się uniknąć, jednakże na jakim poziomie ów kredyty będą, to okaże się za kilka dni - informował w poniedziałek przy odpowiedzi na pytania. pl Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

- Nie wykluczam podwyżek, podobnie jak podwyżek za napięcie, wynikających z nieodpowiedzialnej polityki energetycznej PiS - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą", odnosząc się do należności za wywóz śmieci.

Podwyżki nie dotyczą jednakże wszystkich polskich miast. - U nas opłaty zbyt gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2019 roku pozostają bez zmian – deklaruje. pl rzeczniczka prasowa Urzędu Ośrodka miejskiego w Gdyni Agata Grzegorczyk.

- W Urzędzie Miasta Kielce nie trwają i nie były robiono prace nad zmianą aktualnych cen wywozu odpadów – zaznacza zastępca dyrektora Wydziału Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem Urząd Miasta Kielc.

Samorządy: wina rządu, rząd: wina samorządu

Wśród przyczyn wzrostu opłat za śmieci samorządy wymieniają wprowadzenie przez rząd podwyżki tzw. opłaty marszałkowskiej.

Jak wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w kancelarii prezydenta Lublina, "wzrastają taryfy za składowanie odpadów (tzw. opłata marszałkowska), przyjęte rozporządzeniem Rady Ministrów, w 2015 roku było to dwudziestu czterech zł za tonę, an obecnie wynosi już 140 zł, w roku 2019 ma wynieść 170 zł, z kolei w r. 2020 r. - 270 zł".

- Świeże stawki są efektem przyrostu cen energii, paliwa, pensji minimalnej oraz drastycznych podwyżek tzw. opłaty środowiskowej – tłumaczyła z kolei. pl Monika Pawlak z biura prasowego łódzkiego urzędu metropolie.

Źródło: Ministerstwo Otoczenia Wspólny system segregacji odpadów

- Ilości za odbiór i zagospodarowanie odpadów będą wyższe wraz z względu na wprowadzenie nowego systemu selektywnej zbiórki odpadów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w tej sytuacji. Miasto musiało przeznaczyć dzięki ten cel więcej środków niż w roku przeszłym, ze względu na wyższą liczbę kontenerów (worków), a co za tym zmierza także większy strumień odpadów oraz większą częstotliwość kursów w celu odbioru odpadów z każdej posesji. Jakie możliwości roku wzrasta też płaca minimalna, podnoszone są ceny paliwa i wzrastają należności za składowanie opadów – wyjaśniała. pl Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego po kancelarii prezydenta miasta Lublin.

Odmienne zdanie na ten temat ma jednak minister środowiska Henryk Kowalczyk. – To jest kwestia samorządów. Jeżeli samorządy odrzucić wdrożą systemu selektywnej zbiórki odpadów, tak jak wówczas już powinny zrobić, to mogą śmieci drożeć – powiedział minister w rozmowie z TVN24.

MŚ proponuje zmiany

Po skraj 2018 roku resort otoczenia zaproponował wydłużenie terminu uregulowania się gmin do kryteriów obowiązującego od lipca 2017 r. rozporządzenia dotyczącego oryginalnych zasad segregacji śmieci.

Zgodnie z rozporządzeniem porozumienia samorządów z firmami śmieciowymi, które zostały zawarte przed wejściem w życie oryginalnych przepisów (czyli przed 1 lipca 2017 r. ), zachowały ważność, lecz nie dłużej niż do trzydzieści czerwca 2021 r. Rozporządzenie jednak nie przewidziało ewentualności zawierania po 1 czerwca 2017 r. nowych ugód na "starych" zasadach, czyli niezgodnych z rozporządzeniem dotyczącym nowego sposobu selekcji odpadów.

W najnowszym planie wydłuża się termin na dostosowanie się do kryteriów wynikających z rozporządzenia przez samorządy. Zmiana polega dzięki tym, że gminy będą mogły zawrzeć umowy wciąż "na starych zasadach", gdy dotychczasowe umowy zostaną rozwiązane albo wygasną, przed 30 czerwca 2019 r.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski na piątkowej konferencji prasowej wyraził niezadowolenie, że plan noweli rozporządzenia pojawił się tak późno. Przedstawiciel ratusza zaznaczył, że dano tylko 24 godziny na zgłoszenie ewentualnych uwag w dodatku pomysłu.

Autor: Элладин
Magazyn pieniadze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
Facebook, Twitter i selfie w trakcie jazdy to coraz ogromniejszy problem  Ze świata
Pisanie wiadomości tekstowych podczas kierowania samochodu to nie wyłączny problem amerykańskich kierowców a mianowicie wynika z badania opublikowanego we wtorek. Kierujący coraz to częściej przeglądają Facebooka, piszą na Twitterze, a chociażby…...
Facebook chciał dostępu do informacji z kont bankowych klientów
Facebook prosił wielkie banki w USA o dostęp do szczegółowych danych empirycznych ich klientów. Chodziło metrów. in. o transakcje spośród kart i stan konta - informuje "Wall Street Journal". Jak przekonuje…...
Eurostat: Polska w 2017 r. z deficytem sektora zasobów publicznych  Ze świata
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów na rzecz Polaków? "Podejrzewam, że niedużo się zmieni" Tani jak na przykład Polak. Eurostat porównał wydatki pracy w Unii Unia…...
Eurolot na zimę uruchamia świeże połączenia, a niektóre zawiesza  Informacje
Linia Eurolot w najbliższym sezonie zimowym uruchomi świeże połączenia z Warszawy do odwiedzenia Duesseldorfu i Lublina - poinformowała w piątek spółka. W zimowym rozkładzie lotów nie znajdą się metrów.…...
Etno Cafe - analiza oferty publicznej akcji
Wokół sieci kawiarni Etno Cafe pojawił się spory szum, w związku z prowadzoną obecnie podażą publiczną akcji, wspieraną zbiórką crowdfundingową. Przeanalizowaliśmy warunki naszej oferty i prześwietliliśmy sprawozdanie spółki. Naszą uwagę zwrócił jeden, szczególnie…...
Nie znaleziono