Lubuskie: Tunel przy Kostrzynie morzem Odrą obnaza swoje zawilosci

Category: inne
27 lipca, 2020

*Po pierwszej eksploracji tunelu dzieki Starym Mieście w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) uczeni stwierdzili, że był on wykorzystywany dzieki przełomie SIEDEMNASTEGO i XVIII wieku. Sugerują to towary znalezione w tunelu i analiza materiałów użytych sluzace do jego budowy. *

Nadal aczkolwiek nieznany jest wiek powstania tej budowli – powiedział PAP Krzysztof Socha sposród Muzeum Twierdzy Kostrzyn ponad Odrą.

„Początkowo myśleliśmy, że tunel może być związany z czasem średniowiecznym, cegła użyta sluzace do jego konstrukcji przypomina bowiem gotycką. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy właśnie wówczas powstał, bo nie można wykluczyć, że do jego budowy użyto cegły rozbiórkowej” – wyjaśnił Socha.

W charakterze pierwsi do tunelu weszli członkowie Stowarzyszenia Perkun i Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca”. Ustalili, że długość tunelu wynosi 20, 5 m, przy 1-wsza, 8 metra szerokości jak i równiez 3 m wysokości. Tunel ma także odnogę a mianowicie mniejszy tunel zasypany po odległości około 5 m od połączenie z głównym tunelem. W obu znajduje się około 30 cm wody, miejscami zalega sluzace do pół metra mułu. Na dnie spoczywają drewniane bele i deski.

„Wydaje się, że poczatkowo wypełniały ów kredyty wnęki, które zarejestrowano przy bocznych ścianach. Niewykluczone, że w mule mogą zalegać również odmienne zabytki. Wraz z tunelu wyciągnięto m. in. butelki, naczynia oraz ich fragmenty, które wstępnie można datować na XVII jak i równiez XVIII wiek. Część z tych zabytków odnaleźliśmy w zasypisku, natomiast część zalegała w mule” – tłumaczył Socha.

Dokładne oględziny tunelu potrwają kilkanascie tygodni. Odkrywcy planują m. in. testowania zaprawy murarskiej użytej az do budowy tunelu i doswiadczenia dendrochronologiczne desek i bali, co musi pozwolić dzieki w miarę precyzyjne określenie wieku naszej budowli, a być może także jej funkcji.

W tajemniczy tunel archeologowie natknęli się po czerwcu tego roku. Wówczas rozpoczęły się prace archeologiczne ruin butynku, który od momentu XVI stulecia znajdował się w obrębie twierdzy Kostrzyn. Podczas pozostalych miesięcy zespół odsłonił mnogie obiekty architektoniczne, z różnych faz dzialania zamku. Wśród nich: pozostałości wieży narożnej, relikty fundamentu zamkowego, zas także fragment wspomnianego tunelu.

Rozpoczęcie budowy zamku kostrzyńskiego przypisuje się Joannitom. Warownię ukończyli i rozbudowali w XV stulecia Krzyżacy. Prawdopodobnie budowla była otoczona z trzech stron fosą. W latach 1535-1537 zamek został przebudowany przez Jana Kostrzyńskiego, który uczynił z Kostrzyna twierdzę, otaczając najważniejsze konstrukcje masywnymi murami i bastionami.

Zamek zyskał wówczas renesansowy charakter jak i równiez był srodek administracyjnym Nowej Marchii. Po późniejszych czasach budowla podupadała, a wedlug zniszczeniach sposród roku 1758 została odbudowana w 1770 r. W trakcie lat zatrzask pełnił rolę więzienia, szpitala, garnizonu, zas także muzeum. Po II wojnie światowej pozostały po nim wylacznie piwnice. (PAP)

mmd/ hes/