Lokalny eksport po Azji rośnie. Wynik dogodniejszy niż w Europie

Lokalny eksport po Azji rośnie. Wynik dogodniejszy niż w Europie
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Zagraniczna sprzedaż polskich towarów na dużych rynkach azjatyckich rośnie polski znacznie predzej niż w rynkach tych popularnych – komunikuje wtorkowa „Rzeczpospolita”.

W pierwszych czterech miesiącach 2017 r. eksport do krajów rozwijających się (liczony w euro) zbliżył się do 5, 1 mld i przy porównaniu wraz z tym samym czasem w 2016 roku rósł w tempie dwa razy szybszym niż az do krajów rozwiniętych. Według GUS dynamika w rynkach rozwijających się wyniosła 8, cztery proc., gdy na rynkach UE nieznacznie przekroczyła cztery proc., a w zonie euro wyniosła 3, szesc proc. – pisze we wtorek „Rzeczpospolita”.

Duże zwyżki eksportu odnotowano w przypadku rynków azjatyckich. Przykładowo w okresie styczeń-kwiecień eksport az do Chin wzrósł do 640, 1 mln euro sposród 544, 1-wsza mln ó rok wcześniej, do Indii – do 196, 12 mln euro ze 178, 3 mln euro, do Wietnamu – z 58, 4 mln euro az do 78, 9 mln euro.

Jak pokazuje gazeta, owe dwa minione kraje, podobnie jak Iran, Meksyk i Algieria, objęte są nowym rządowym programem obcej promocji krajowej gospodarki i uznane zbytnio kierunki priorytetowe. Szczególnie duży potencjał rozwojowy ma Wietnam. Już w 2016 r. eksport na ten rynek zwiększył się do 213 mln ó z 202, 5 mln euro przy 2015. W tej chwili sprzedajemy w tym miejscu głównie produkty mleczne, a także medykamenty i środki farmaceutyczne. Moglibyśmy tymczasem zwiększyć eksport żywności, w tym artykułów pochodzenia zwierzęcego.

Zobacz także: koszty w Polsce prawie najniższe po UE

Obiecujące są też Republika indii – wraz z względu dzieki ogromny zbyt. W ubiegłym roku indyjski PKB urósł 7, szesc proc., tak jak w r. poprzednim. Łączne polsko-indyjskie obroty handlowe podskoczyły o jedną czwartą. Ponadto dynamicznie rośnie polski wywóz towarów do Iranu. Kraj tenze stał się perspektywicznym kierunkiem po zniesieniu nałożonych nań sankcji związanych z irańskim programem jądrowym. Polskie firmy liczą dzieki kontrakty po takich odcinkach jak wydobywczy, górniczy, transportu oraz gwarancji środowiska.

Największym rynkiem, budzącym największe nadzieje, są Chiny. Przedstawiciele polskiego biznesu mocno liczą, że ostatnia intensyfikacja polsko-chińskich kontaktów politycznych, w niniejszym majowa wizytacja premier Beaty Szydło przy Pekinie czy ubiegłoroczna wizyta w Polsce prezydenta Xi Jinpinga, pozwoli szerzej otworzyć drzwiczki do chińskiego rynku na rzecz polskich produktów. Chodzi zwłaszcza o zwiększenie eksportu krajowej żywności, w tym wznowienie sprzedaży wieprzowiny. Dzieki wzrost zamówień mocno liczą także właściciele firm drobiarskich i fabrykanci mleka. Ocenia się, że produkty rolno-spożywcze mogą w najwyzszym stopniu przyczyniać się do zmniejszania naszego deficytu w gospodarki z Chinami.