Komunikacja miejska w Berlinie ma 150 lat

🕓 25.06.2019
📂 Lifestyle
👁 233
🗨
Berlin - komunikacja miejska, U-Bahn, S-Bahn, historia

Komunikacja miejska w Berlinie wówczas 10 linii metra, 22 linie tramwajowe, 151 autobusowych, 6 tras promowych jak i również 15 linii S-Bahn. Takimi ostatnimi zarządza spółka-córka niemieckiej kolei Deutsche Bahn, pozostałymi - miejskie przedsiębiorstwo BVG. W 2015 roku w stolicy Niemiec naliczono przeszło miliard pasażerów.

Początki komunikacji miejskiej w Berlinie sięgają drugiej połowy 19 wieku. Pierwszy tramwaj konny na ulicach miasta pojawił się w 1865 roku kalendarzowego. Już 16 lat następnie po szynach pojechał pierwszy na świecie tramwaj elektryczny.

Foto: Wikimedia Commons / domena publiczna 1-wszy tramwaj zasilany prądem, 1881 rok

Po kolejnych 21 latach, w 1902 roku, w tunelu pod miejscowością kursować zaczął pierwszy sympatia metra. Pierwsza linia U-Bahn prowadziła ze stacji Warschauer Strasse do Zoologischer Garten, a jej odnoga umożliwiła dojechać też do Potsdamer Platz. W większości przebiegała jednak po stalowej estakadzie, górując nad berlińskimi ulicami.

Metro mierzy obecnie 146, 3 km długości, sieć tramwajowa - 300 km, a linie kolejowe S-Bahn kolejne 328 kilometrów. To razem ponad 800 km szyn.

Foto: Marcin Walków / Business Insider Polska Metro we wschodnim Berlinie w sporej mierze kursuje nad ziemią Foto: Marcin Walków / Business Insider Polska S-Bahn stał się wzorem dla kolei miejskich w Polsce

Podziemna kolej (która na niektórych odcinkach wyjeżdża dzięki powierzchnię) zatrzymuje się na 173 stacjach. Kolej naziemna (która jeździ też tunelami pod centrum miasta) mierzy 166 stacji. Tramwaje a zatrzymują się na 800 przystankach.

Foto: Wikimedia Commons / domena publiczna Od 2005 roku według ulicach miasta jeżdżą tramwaje Bombardier Flexity

Na ulice miasta wyjeżdża prawie 1, 4 tys. autobusów, z czego 416 to autokary piętrowe.

- I choć piętrowe autobusy zazwyczaj wiążą się z Berlinem, stosowane przez nas duże żółte piętrusy z brakiem wątpienia są znakiem rozpoznawczym Berlina - mówi Jannes Schwentuchowski z biura prasowego BVG.

Foto: Wikimedia Commons / domena publiczna Żółte piętrowe autobusy to wizytówka Berlina, podobnie jak Ampelman, czyli ludzik ze świateł oraz miś a mianowicie symbol miasta

O ile autobusy, tramwaje, metro i S-Bahn kursują w całym Berlinie, o tyle tramwaje niemal wyłącznie w centrum i na terenie starego wschodniego Berlina. To toteż, że po podziale metropolie na dwie części, podzielono też BVG, a każde linie tramwajowe w Berlinie Zachodnim zlikwidowano. Po upadku Muru Berlińskiego oraz ponownym połączeniu dwóch oddziałów BVG przedłużono trasy trzech miarki tramwajowych. Co ciekawe, tramwaje przy dworcu głównym (Berlin Hauptbahnhof) pojawiły się wówczas w grudniu 2014 r..

Gdy w epokach zimnej wojny wschodni Berlin stawiał na tramwaje, zachodni - rozbudowywał intensywnie obwód metra. Najdłuższa jest linia prosta U7, która mierzy 32 km. Najkrótsza ma niespełna 1, 5 km - łączy dworzec kolejowy Stolicę niemiec Hbf z Bramą Brandenburską, pokonując trzy stacje po czasie dwóch minut.

Foto: Wikimedia Commons / CC-BY-SA 3. 0. Plan linii metra i transportu miejskiej: Linia okólna S-Bahn (Ringbahn) na mapie wspomina głowę psa. Przejażdżka dzięki trasie około 35 km pozwala obejrzeć różne dzielnice (i oblicza) Berlina wraz z okien pociągu

ZOBACZ TAKŻE

Polska vs. reszta świata. Nasze pociągi na targach InnoTrans w Berlinie

Tagi: transport InnoTrans 2016 miasta Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Autor: jason_scott9913
Związane z
Lifestyle
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Nie znaleziono