Kwiatkowski: wiele dopalaczy zawiera narkotyki

Category: odmienne
27 lipca, 2020

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział w środę, że dotychczasowe badania laboratoryjne dopalaczy wskazują, iż duża część tychze środków obejmuje narkotyki. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego efekty badań zostaną upublicznione w przyszłym tygodniu.

Kwiatkowski na narady prasowej przy Lublinie przypomniał, że testowania dużych ilości różnych dopalaczy – zatrzymanych po akcji zamknięcia sklepów, gdzie halasuje sprzedawano – prowadzi kilka laboratoriów m. in. sanepidu i policji. „W dużej części ludzi produktów w nastepstwie przeprowadzonych badań, które jeszcze trwają, wykryliśmy klasyczne mieszaniny narkotyczne” a mianowicie powiedział.

Minister nie podał, które narkotyki występują po dopalaczach. Jak tłumaczył, nie dysponuje całościowym i szczegółowym bilansem badań, ale według posiadanych poprzez niego informacji chodzi „zarówno o narkotyki miękkie, jaki i twarde”, których większe lub mniejsze ilości znajdują się w różnych dopalaczach.

Kwiatkowski zaznaczył, że „w odpowiednim momencie” pełniejsze informacje o wynikach wykonanych badań przekaże opinii ogólnej minister zdrowia lub główny inspektor sanitarny, na którego zlecenie doswiadczenia są tworzone.

„Potwierdziły się te najsmutniejsze obawy, że handel dopalaczami jako produktami kolekcjonerskimi czasem był przykrywką dla handlu narkotykami, w niniejszym sensie, że narkotyki po tych substancjach są pewną częścią składową” – powiedział Kwiatkowski.

Ministerstwo Zdrowia nie zaakceptowac potwierdza, by w składzie dopalaczy wykryto narkotyki, to znaczy substancje znajdujące się w liście mieszaniny zakazanych. Zaznacza jednocześnie, że w tej sprawie przewodzone są nadal szczegółowe doswiadczenia.

Kwiatkowski wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie prezydent podpisze nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje wytwarzania, wprowadzania do ruchu, handlowania w polsce substancjami albo produktami, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, określanymi jako dopalacze. Za złamanie zakazu posiada grozić kara od dwadziescia tys. do miliona zł.

W ubiegłym tygodniu prezydent informował, że nowelizacja ponizsza jest badana pod względem konstytucyjności. (PAP)

ren/ pro/ bos/ jbr/