Kursy walut. Przecena złotego powstrzymana

Category: waluty
27 lipca, 2020

We wtorek złoty stabilizował się na bardzo niskich poziomach. Nominalnie warsztaty EUR/PLN oscylował w obszarach 4, 60-4, 62. Para USD/PLN zdołała utrzymać się poniżej pulapu oporu na 4, 30 na jakie mozliwosci częściowo wpływ miało prawdopodobnie niewielkie osłabienie dolara względem euro.

Kurs EUR/USD jeszcze w toku sesji europejskiej zahaczył na temat 1, 088 (obecnie bliżej 1, 08). Inwestorzy cały czas boją się, że gospodarczo-społeczny lockdown może potrwać miesiące, zas nie tygodnie jak wcześniej szacowano, zas do tego wczorajsze dane pokazały, jak głęboka może być skala spowolnienia. To nie zaakceptowac pozwala na większy optymizm.

Czytaj więcej : Koronawirus w Polsce i na świecie. Analizujemy najlepsze dane

Powściągliwe nastroje wspierała publikacja bardzo słabych indeksów PMI dla przemysłu jak i równiez usług zarówno we Francji, Niemczech, i strefie ó. Indeksy, które odzwierciedlały pulap aktywności w mijającym miesiącu, czyli już w momencie gdy była ona gwałtownie wygaszana, pokazały mocne spadki, szczególnie w przypadku usług.

Koronawirus. Pakiety dla upadających przedsiebiorstw. „Taka jest intencja rządu”

PMI dla sektora usługowego sposród Francji spadł aż do 29. 0 pkt. Pokrewny wydźwięk miały dane z Niemiec, w którym miejscu usługowy zestawienie osunął się aż az do 34. 5 pkt. Przy EZ analogiczne dane odnotowały zaś spadek do 28, 4 pkt. W luty wskaźniki owe znajdowały się powyżej piecdziesiat pkt. W wypadku przemysłu informacje też napawały pesymizmem, choć wyraźnie pokazywały, że koronawirus wywarł zdecydowanie większy wpływ na konsumentów niż przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej: Koronawirus. Francja gotowa sluzace do nacjonalizacji przedsiebiorstw

Ostatecznie jednakze łączne PMI-e (usługi+przemysł) odnotowały potężne spadki. Słabo wypadły też analogiczne dane usługowe dla AMERYCE. W marcu PMI spadł do pulapu 39, jednej pkt. To wynik sport od mediany prognoz, która kształtowała się na poziomie 42, 0 pkt., a szczególnie wobec lutowych 49, czterech pkt.

We wtorek rynki częściowo pozostawały pod wpływem pozytywnych doniesień z Chin i Korei Południowej, w którym miejscu epidemia wydaje się być już niemalze opanowana. Chińskie władze prowincji Hubei ogłosiły, że pozwolą na wznowienie komunikacji od 8 04 z miastem Wuhan, epicentrum epidemii koronawirusa. Chiny otwierają też kina i zakłady pracy.

Ogladaj więcej: Koronawirus. Polacy ruszyli do aptek i wykupują leki w zapas

Ponadto, ważne dla rynków pozostają kolejne działania podejmowane za posrednictwem banki centralne w celu złagodzenia skutków epidemii, w tym ostatnia zapowiedź Fed nieograniczonego QE, co cos znacznie wiecej anizeli tylko wspiera płynność, ale też stanowi rozwiązanie dla coraz silniejszego dolara, z którym Stany Zjednoczone zapewne musiałyby się wkrótce zmierzyć.

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij jego nam na #dziejesie