Kraków: Zatrzymani szefowie firmy deweloperskiej

Category: odmienne
27 lipca, 2020

# dochodzi inf. o wnioskach o aresztowanie podejrzanych #

08. 02. Kraków (PAP) a mianowicie Pod zarzutami oszukania klientów na przeszlo 55 mln zł i działania dzieki szkodę firmy deweloperskiej Leopard na polecenie krakowskiej prokuratury zatrzymani zostali byli szefowie firmy – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

Zarzuty dotyczą lat 2005 – 2008. Podejrzanymi są ówczesny prezes Leoparda SA Jacek P., wiceprezes Bogusław Z. a takze Grzegorz Zas., zdaniem prokuratury „szara eminencja” w przedsiebiorstwie.

Według prokuratury wszyscy oni wspólnie i w porozumieniu oszukali nieopodal 230 swych klientów, z którymi zawarli ponad 140 umów dzieki sprzedaż mieszkań lub szynków, na ponad 55 mln zł. Wprowadzali ich w błąd odnosnie do posiadania odpowiednich środków finansowych na realizację inwestycji przy ul. Wierzbowej, przeznaczania wpłaconych środków na finansowanie tej inwestycji, natomiast także zamiaru i możliwości wywiązania się z przedwstępnych umów sprzedaży lokali mieszkaniowych i użytkowych.

Wpłacane przez klientów kwoty wynosiły od 150 tys. zł do 1, piec mln zł.

Ponadto prokuratura zarzuciła Jackowi P. działanie na niekorzyść spółki i spowodowanie trzydziestu mln zł strat, m. in. przez kupowanie nieruchomości za zawyżone wartości; natomiast także niezgłoszenie w latach 2007-2009 moralu o upadłość spółki.

Bogusławowi Z. zarzuciła spowodowanie krzywdy na 17, 5 mln zł przy mieniu spółki oraz niezgłoszenie wniosku na temat upadłość. Także Grzegorzowi Zas. zarzucono spowodowanie 30-milionowej krzywdy w mieniu spółki.

Żaden z podejrzanych nie przyznał się az do zarzutów. Podejrzany Bogusław Sposród. złożył wyjaśnienia, pozostali podejrzani skorzystali z prawa az do odmowy wyjaśnień. Wszystkim grozi kara az do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura postanowiła wystąpić do sądu z wnioskami na temat aresztowanie kazdego podejrzanych dzieki trzy miesiące. „Trwa opracowywanie wniosków, jeszcze w środę trafią sluzace do sądu” – powiedziała prok. Marcinkowska.

Przy 2009 roku Leopard S. A. ogłosił upadłość, lokata pozostała niedokończona. Okazało się, że spółka zaciągnęła pożyczkę od amerykańskiego funduszu inwestycyjnego pod zabezpieczenie na kredycie hipotecznym prowadzonych przez Leoparda inwestycji.

Klienci Leoparda założyli w marcu 2010 r. Towarzystwo Poszkodowanych Przez Deweloperów „Wierzbowa”. Złożyli potwierdzenie do prokuratury, o swoje mieszkania zdecydowali sie także walczyć w sądzie. Po nalezytym dla tych propozycji wyroku sądu pierwszej instancji, w apelacji sąd drugiej instancji uznał, że domu pozostają w mocy i będę uwzględniane w podziale funduszy masy upadłości przez syndyka jak i równiez sąd upadłościowy. To okresla, że klienci mogą stracić swoje domu. Klienci złożyli wniosek na temat kasację wyroku do Sądu Najwyższego. (PAP)

Hp/ pz/