Korekta notowań złotego. Czy zasłużona?

Category: waluty
27 lipca, 2020

W minionym tygodniu szkolenie EURPLN przez moment znalazł się poniżej poziomu 4, 15. To oznacza, że w ciągu miesiąca nasz kraj waluta zyskała względem euro 37 groszy bez żadnej większej korekty.

1-wszy pełny tydzień lutego stał pod emblematem posiedzeń banków centralnych. Az do zaskoczenia doszło jednak jedynie w przypadku Banku Australii, który nie obniżył stóp procentowych (czego oczekiwano), co aczkolwiek nie miało większego wpływu na rynek. Warto odnotować z pewnością decyzję Banku Anglii, który pomimo dogodniejszych ostatnio informacji z brytyjskiej gospodarki zdecydował się dzieki zwiększenie wielkosci interwencji w branzy obligacji na temat 50 mld funtów. Tego rodzaju podejście banków centralnych będzie naszym zdaniem wspierało apetyt w ryzyko, jakie mozliwosci w mozliwosci najbliższych miesięcy roku będzie działało dzieki korzyść krajowej waluty.

Większy wpływ na rynek przy minionym tygodniu miały sytuacje wokół Grecji. Od Greków oczekuje się wdrożenia pozostalych reform jak i równiez uzyskania pozostalych oszczędności zamiast za zgodę na umorzenie większej części długu i nowe pożyczki od krajów strefy ó i MFW. Jeszcze po czwartek w rynek docierały informacje, iż liderzy polityczni w Cypru są blisko zaakceptowania pakietu, jednak kierownik euro ekipy oświadczył później, iż brak nadal 325 mln euro oszczędności, nalezy zapytac o to co więcej Europa oczekuje pisemnych deklaracji poparcia programu od momentu szefów kazdego ważniejszych partii politycznych.

W reakcję nie trzeba było czekać długo: George Karatzaferis, prowadzacy greckiej skrajnie prawicowej partii LAOS, która dotychczas popierała rząd premiera Lukasa Papademosa, oświadczył w piątek, że nie może głosować zbytnio drugim pakietem ratunkowym dla Grecji. Jednocześnie zażądał pan rekonstrukcji rządu oraz wezwał do uznania szefa misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego zbytnio „persona non grata” w Grecji.

Jezyk homera parlament może głosować ponad pakietem przy niedzielę. Postawa LAOSu nie zaakceptowac oznacza porażki rządu przy głosowaniu, jednak uwypukla zagrozenie, o którym piszemy od czasu pewnego czasu: zbliżające się wybory parlamentarne w Grecji skłonią pewnie skrajne partie do atakowania rządu i strony europejskiej. Oznaczałoby to, iż przyszla zgoda biezacego parlamentu nie będzie na rzecz partnerów Grecji wiarygodna.

W poprzednich komentarzach tygodniowych pisaliśmy, iż złoty zyskał znacząco ze względu na spadek premii za ryzyko w rynkach obligacji. Wskazywaliśmy też na argument, iż nowe wątpliwości mogą sprawić, iż inwestorzy zadadzą sobie pytanie, czy ów spadek nie był zbytnio głęboki. Uważamy, iż przy rysujących się perspektywach ożywienia w strefie euro nawet niekontrolowane bankructwo Grecji nie zaakceptowac musiałoby anulować umiarkowanie pozadanych perspektyw na rzecz złotego w ten dwanascie miesiecy. Większe przeslanie będzie miało to, badz chińskim władzom w tym roku uda się podtrzymać wzrost gospodarczy (od którego zależy ożywienie w strefie euro). Jezeli w tym roku nie dojdzie do silnego hamowania w chińskiej gospodarce oczekujemy, iż szkolenie EURPLN będzie testował poziom 4, 00.

W przyszłym tygodniu mamy więcej danych empirycznych makroekonomicznych w tym serię naszych danych za styczeń (CPI, produkcja, zbyt pracy), które dadzą pierwsze wskazówki co do koniunktury w polskiej gospodarce krajowej na początku roku. Notowania polskiej waluty zależeć będą jednak przede wszystkim od progresu greckiej sagi, w tym kontekście ciekawe będą też dane o greckim i portugalskim PKB (obydwie publikacje czternascie lutego). Na ten moment rynki dzialaniu ciągle są przed większym cofnięciem, a zatem rozsądnym wydaje naszej firmie się założenie, iż kolaudacja na złotym może być kontynuowana. W piątek o godzinie pietnasty. 45 warsztaty EURPLN kształtował się w stopniu 4, 2070, USDPLN 3, 1915, CHFPLN 3, 4760, zaś GBPPLN 5, 0280.