Komisarz Fuele: coraz to bliżej dokumenty urzedowe stowarzyszeniowej UE-Ukraina

Komisarz Fuele: coraz to bliżej dokumenty urzedowe stowarzyszeniowej UE-Ukraina
Category: inne
27 lipca, 2020

# przy trzecim jak i równiez czwartym akapicie wypowiedzi byłego premiera Belgii Martensa, natomiast nie komisarza Fuelego #

szesnascie. 09. Kijów (PAP) a mianowicie Unia Europejska i Ukraina są coraz bliżej zawarcia umowy stowarzyszeniowej, lecz jakość stosunków między Brukselą a Kijowem zależy cos znacznie wiecej anizeli tylko od postępów w negocjacjach – oświadczył w piątek unijny komisarz ds. polityki sąsiedzkiej Sztefan Fuele.

„Wiele już dokonaliśmy i weszliśmy na końcowy etap podpisania umowy stowarzyszeniowej” – powiedział Fuele w trakcie spotkania z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem na dorocznym forum Jałtańskiej Strategii Europejskiej w Jałcie na Krymie.

Dzień wcześniej, na narady prasowej w Kijowie były premier Belgii, a obecnie przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Wilfried Martens oznajmił, że umowa stowarzyszeniowa wejdzie w życie przed chwila wtedy, wówczas gdy władze Ukrainy rozwiążą problem przetrzymywanej w areszcie opozycjonistki, byłej premier Julii Tymoszenko.

Martens powtórzył słowa francuskiego ministra kwestii zagranicznych Alaina Juppe, który na początku września, na spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w Sopocie powiedział: „Z wlasnego punktu widzenia, który wydaje sie punktem widzenia większości, zakonczenie porozumienia nie zaakceptowac będzie mogło nastąpić, jesli przypadek Julii Tymoszenko nie zostanie pozytywnie rozwiązany”.

Odpowiadając w piątek na zapytania uczestników jałtańskiej konferencji o Tymoszenko, prezydent Janukowycz powtórzył, że sad w do niej sprawie wyda sąd. „Ta kwestia wydaje sie bolesna także dla nas i dzielimy sposród wami tenze niepokój” a mianowicie powiedział, dodając, że werdykt wobec zarzutów adresowanych Tymoszenko „jak przy Europie” będzie należeć az do sądu.

Tymoszenko, przywódczyni największego ugrupowania ukraińskiej opozycji, parlamentarnego bloku noszącego jej imię, od 5 sierpnia przebywa w areszcie. Trafiła w tym miejscu podczas własnego procesu sądowego, w którym oskarżona jest o nadużycia przy zawieraniu w 2009 roku kontraktów gazowych wraz z Rosją. Biezace władze uważają te dokumenty urzedowe za nieprzychylne i dążą do pierwotnego zerwania.

Tymoszenko twierdzi, że jej rzecz to detal walki wraz z opozycją i utrzymuje, że działania wokół niej inspirowane są poprzez prezydenta Janukowycza. Ekipa szefa państwa pasuje, że proces byłej premier związany wydaje sie byc z tępieniem korupcji.

Wraz z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/