Klon: Jawor: kobiety dominują wśród pracowników organizacji pozarządowych

Category: rózne
27 lipca, 2020

Damy dominują wśród pracowników strukturze pozarządowych, jakkolwiek wśród ich członków jak i równiez władz nieznacznie przeważają mężczyźni – wyplywa z analizy stowarzyszenia Klon/Jawor.

Towarzystwo Klon/Jawor przy komunikacie przesłanym w środę PAP przypomniało, że w naszym kraju jest w porzadku. 60 tys. aktywnych organizacji pozarządowych, które zajmują się m. in. sportem, kulturą i sztuką, edukacją, pomocą społeczną oraz ochroną stanu zdrowia. W pierwotnego pracę zaangażowani są wolontariusze, a część organizacji najmuje też płatnych pracowników.

Jak podkreślił Klon/Jawor, mężczyźni przeważają wśród członków stowarzyszeń (w przeciętnej organizacji na 4 kobiety przypada sześciu mężczyzn), co wynika z dużej liczby organizacji sportowych. Stanowią one wiecej niz jedną trzecią wszystkich struktury w Polsce, zas kobiety są w tych propozycji w zdecydowanej mniejszości.

Przewagę liczebną mężczyźni mają także we władzach organizacji; po jednej trzeciej zarządów nie ma ani jakiejs kobiety.

Aczkolwiek gdy w zestawieniu pominie się koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie sportowe, wówczas proporcje płci wśród członków oraz przy zarządach są zrównoważone i zbliżone sluzace do podziału pół na pół.

„Nawet po zarządach strukturze mocno sfeminizowanych (zajmujących się pomocą społeczną, edukacją i ochroną zdrowia) znajdują się mężczyźni – na sześć kobiet przypada ich czterech” – zwróciło uwagę stowarzyszenie.

Natomiast wśród wolontariuszy jak i równiez pracowników struktury zdecydowanie dominują kobiety. „Średnio wśród wszystkich organizacji pozarządowych stanowią ów kredyty ok. szescdziesieciu proc., zas gdy pominiemy organizacje sportowe ich odsetek wzrasta sluzace do blisko 70 proc. ” – wynika z informacji stowarzyszenia.

W sektorze struktury, podobnie jak na rynku pracy, istnieją branże sposród przewagą kobiet lub mężczyzn: np. po organizacjach sportowych na 3 kobiety – członkinie przypada siedmiu mężczyzn. W ludzi stowarzyszeniach damy stanowią odrobine ponad jedną trzecią pracowników.

Kobiety dominują z kolei po organizacjach związanych z edukacją, sprawami socjalnymi, ochroną stanu zdrowia oraz kulturą.

Dane pochodzą z dwóch badań: „Kondycja sektora organizacji pozarządowych w naszym kraju 2010” Stowarzyszenia Klon/Jawor oraz „Indeks jakości współpracy” Instytutu Spraw Publicznych, przeprowadzonych w ramach wspólnego przedsięwzięcia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 3766 stowarzyszeń i fundacji na przełomie 2010 i 2011 roku kalendarzowego przez ankieterów firmy PBS DGA. (PAP)

bpi/ bos/