Kiedy dr Charles Draw wynalazł bank krwi

17 lutego 2021

„Historia transfuzji krwi zaczyna się, jak większość historii, w mitologii starożytnych ludów… Pomysł przywrócenia młodości i ducha starych i umierania przez wstrzyknięcie krwi silnych narodził się przed utrwaloną pamięcią człowieka .

– Z zaklętej krwi – Dr. Charles R. Drew

Kiedy urodził się Charles Richard Drew – 3 czerwca 1904 r. W Waszyngtonie – dopiero niedawno odkryto cztery główne grupy krwi. Świat nie wiedział, że to malutkie dziecko zostanie ojcem nowoczesnego banku krwi w Stanach Zjednoczonych.

W końcu mały Charlie był tylko synem dywanika i gospodynią domową.

Jako Afroamerykanin musiał walczyć z zaciekłą opozycją i przeszkodami społecznymi na drodze do osiągnięcia swoich celów zawodowych.

Ale triumfy przyszłości tkwią w wytrwałości i determinacji dnia dzisiejszego.

Według amerykańskiej National Library of Medicine i dokumentów w Howard University’s Moorland-Spingarn Research Center, „wychowanie Charliego [U] kładło nacisk na edukację akademicką i przynależność do kościoła, a także wiedzę obywatelską i osobiste kompetencje, odpowiedzialność i niezależność.

Dr_Charles_Drew_IG.jpg

Młody Charlie dorastał w Foggy Bottom z trójką młodszego rodzeństwa (dwie siostry i brat) i poświęcił się lekkoatletyce. W wieku dwunastu lat został dziennikarzem i wkrótce miał z nim współpracować sześciu innych chłopców (aby lepiej objąć większą część miasta). Dzięki sprawności fizycznej Charliego otrzymał stypendium w Amherst – był gwiazdą zarówno na torze, jak i w piłce nożnej. Ale zainteresował się także medycyną po tym, jak jego siostra Elsie zmarła na grypę.

Śmierć Elsie, w połączeniu z kursami biologii prowadzonymi przez Otto Glasera i hospitalizacją Charliego z powodu kontuzji piłkarskiej, sprawiła, że ​​zgłosił się jako student medycyny wszędzie tam, gdzie szkolono czarnych lekarzy – Harvard, Howard i bardzo niewielu innych. Jeśli historia Charlesa Drew mówi nam cokolwiek, to to, że ogromne połacie ludzkiej zdrady przeszły przez odważnych czarnych intelektualistów – wszystko po to, aby osiągnąć lepsze życie dla siebie, swoich rodzin i współobywateli.

Jak udokumentowano w amerykańskiej National Library of Medicine, „Segregacja rasowa w erze przed prawami obywatelskimi ograniczała możliwości Drew w zakresie szkolenia medycznego. Niektóre znaczące szkoły medyczne, takie jak Harvard, przyjmowały każdego roku kilku innych niż białe studentów, ale większość Amerykanie aspirujący do kariery medycznej wyszkoleni w czarnoskórych instytucjach, takich jak Howard University College of Medicine w Waszyngtonie lub Meharry Medical College w Nashville w stanie Tennessee .

Drew został przyjęty na Harvard, ale w tamtym czasie najlepszym miejscem do szkolenia się na czarnego lekarza był Uniwersytet McGill w Montrealu. Szedł na północ.

Jako rezydent chirurgiczny Drew pracował z wybitnym bakteriologiem. John Beattie badał sposoby wykorzystania transfuzji jako leczenia wstrząsu. To połączenie stało się katalizatorem zmieniających świat badań Drew nad bankowością krwi. W następnych latach Drew został głównym rezydentem chirurgicznym w Howard University College of Medicine. Ale tak samo jak sprawność Drew jako sportowca nie byłaby jego głównym osiągnięciem, podobnie jak jego doświadczenie jako chirurga i profesora.

Wraz z Johnem Scudderem, dyrektorem laboratorium chirurgicznego na Uniwersytecie Columbia, Drew zaczął badać żywotność trwałego banku krwi. Poza przypadkiem tymczasowego gromadzenia krwi w I wojnie światowej przez lekarza o nazwisku Oswald Robertson, większość krwiodawstwa miała miejsce na pilne żądanie – dawcy musieli zostać zweryfikowani i wiarygodni. W każdej chwili można było ich wezwać.

Ten projekt – sukces – stał się rozprawą Drew „Banked Blood. Po zbadaniu zbioru badań dotyczących krwi i jej transfuzji, ocenie wcześniejszych wysiłków w bankowości i przeprowadzeniu wywiadów z ekspertami w tej dziedzinie, Drew i Scudder „Uzyskali fundusze i pozwolenie na założył eksperymentalny bank krwi w Presbyterian Hospital, aby opracować organizację i najlepsze protokoły pobierania dla takiej operacji.

Odtąd świat poznał go jako doktora Charlesa Drew.

Kilka miesięcy później dr Drew został wezwany z powrotem do Nowego Jorku.

Jego zarzut? Wyreżyseruj projekt Blood for Britain.

Wielka Brytania była atakowana przez Niemców i zarówno cywile, jak i personel wojskowy potrzebowały wystarczających zapasów osocza krwi. W ciągu roku dr Drew dokonał krytycznych ocen, zmian i ulepszeń w procesach pobierania krwi i osocza – jego praca położyła podwaliny pod nowoczesny bank krwi, obecnie niezbędny do odpowiedniej opieki zdrowotnej.

First_Mobile.jpg

Czy zastanawiałeś się kiedyś: kto wynalazł bloodmobiles?

W 1941 r. Dr Drew był zastępcą dyrektora pilotażowego krajowego programu bankowości krwi, a „wśród jego innowacji znajdowały się mobilne stacje krwiodawstwa, zwane później„ komórkami krwi . Jak na ironię, w miarę jak wysiłki związane z bankiem krwi rozszerzały się w ramach przygotowań do przystąpienia Ameryki do wojny, siły zbrojne początkowo zastrzegły, że Czerwony Krzyż wyklucza Afroamerykanów z darowizn; w związku z tym Drew, czołowy ekspert w dziedzinie bankowości krwi, nie kwalifikował się do udziału w programie, który pomógł ustanowić. Polityka została wkrótce zmodyfikowana, aby akceptować oddawanie krwi od osób czarnych, ale wymagała segregacji. Przez całą wojnę Drew krytykował te zasady jako nienaukowe i obraźliwe dla Afroamerykanów .

Dr Charles Drew zginął w wypadku samochodowym w 1950 roku, ale jego praca zrewolucjonizowała opiekę zdrowotną.

Jeśli jest jeden człowiek, który miał nieskończony wpływ na zdrowie publiczne, to jest nim dr Charles Drew. Jak napisał kiedyś do swojego studenta medycyny: „Sukces lub porażka całej grupy zależy od indywidualnych osiągnięć każdego człowieka. Sukces całej grupy jest podstawą każdej tradycji, którą możemy stworzyć. W takiej tradycji tkwi poczucie bycia uczniem i inspiracja, która służy jako przewodnik dla tych, którzy przyjdą po nim, tak aby praca każdego człowieka nie była tylko jego pracą, ale częścią większej pracy, której horyzonty możemy obecnie tylko mglisto sobie wyobrazić. …

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy