Katowicki Holding Węglowy chce zamknąć 2013 r. profitem

Katowicki Holding Węglowy chce zamknąć 2013 r. profitem
Category: inne
27 lipca, 2020

Mimo spadku cen węgla oraz popytu na ten surowiec Katowicki Holding Węglowy (KHW) zamierza zamknąć 2013 rok zyskiem – wyplywa z wtorkowego listu otwartego, opublikowanego przez zarząd spółki.

List jest odpowiedzią na informacje prasowe m. in. na temat trudnej sytuacji finansowej holdingu oraz analizach dotyczących potencjalnego połączenia tej spółki wraz z Jastrzębską Spółką Węglową (JSW). Zarząd KHW nie skomentował tej ostatniej informacji.

„Nie możemy wypowiadać się odnosnie tego, badz rzeczywiście trwają takie zestawienia, bo nie mamy takich danych. Pewne wydaje sie byc jednak, że prawem właściciela (Skarbu Państwa – PAP) jest łączyć, dzielić, sprzedawać i kupować” – napisali członkowie zarządu KHW, odrzucając jednak tezę, jakoby domniemana fuzja miała służyć ratowaniu holdingu.

We wtorkowym komunikacie Ministerstwo Produkcji poinformowało, że „obecnie nie rozważa łączenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej wraz z Katowickim Holdingiem Węglowym. JSW i KHW są niezależnymi spółkami kapitałowymi, funkcjonującymi w dwóch różnych rynkach. JSW działa głównie na rynku węgla koksowego, KHW – w branzy węgla energetycznego” – napisano.

Przedstawiciele KHW przyznali, że strata firmy za pięć miesięcy tego roku sięgnęła 80 mln zł, jednak – dzięki podjętym w spółce działaniom – był to rezultat lepszy od planowanego o 60 mln zł. Spółka planuje zamknąć rok 2013 zyskiem.

Z kolei – według zarządu KHW – pojedynczy koszt wydobycia węgla energetycznego w kopalniach holdingu zbytnio pięć miesięcy tego roku jest mniejszy od planowanego o 13 zł na tonie. Węgiel energetyczny z KHW osiąga też najwyższe w branży ceny. Według informacji zarządu, czerwiec spółka zamknęła nieznacznym zyskiem.

Reprezentanci KHW przyznali, że sytuacja branży węgla energetycznego na terytorium polski jest zawila – spadające ceny jak i równiez malejący z powodu kryzysu potrzeba stawiają zanim zarządami górniczych firm wymogi, z jakimi górnictwo nie zaakceptowac mierzyło się od lat.

„Konieczność ograniczenia kosztów wydobycia, zwiększenia jego efektywności to zadania, które postawiły sobie zarządy chyba wszelkich spółek węglowych. Na jak duzo skutecznie będziemy w stanie gryzie realizować zależy od determinacji zarządzających i pracowników spółek węglowych; za tę skuteczność rozliczy nas zarówno rynek jak i właściciel” – odczytujemy w liście zarządu KHW.

KHW to jedna z trzech największych śląskich spółek węglowych. Najmuje ok. 18 tys. osób w czterech kopalniach. W grupie KHW wydaje sie też 1-a kopalnia działająca jako spółka zależna. Przy ubiegłym r. kopalnie holdingu wydobyły 11, 6 mln ton węgla. Zysk przekroczył 50 mln zł.

Jak podali dzieki początku czerwca przedstawiciele KHW, z powodu spadku cen węgla średnio na temat 5-6 proc. i niższego od założeń wydobycia, tegoroczne przychody holdingu będą w porzadku. 200 mln zł mniejsze od przewidywań. KHW wdraża oszczędności – w sumie na ok. 160 mln zł. Nie patrzy jednak zagrożeń dla spłaty wartych wiecej niz 1 mld zł obligacji; nie odchodzi też ze strategicznych lokaty.

Spółka zakłada, że polski uda do niej się zwiększyć wydobycie do ok. jedenascie, 9 mln ton, sposród ok. 11, 6 mln ton w 2012 r. W perspektywie dwóch latek holding chciałby osiągnąć jednoletnie wydobycie węgla w wysokości 13 mln ton, co ma zapewnić mu stabilną rentowność niezależnie od kilkuprocentowych wahań cen węgla, zauważalnych obecnie.

W tym roku zarząd KHW zamierza skupić się przede wszystkim na utrzymaniu płynności finansowej, zmniejszeniu kosztów działalności jak i równiez poprawie efektywności. Realizowany wydaje sie byc m. in. program naprawczy w kopalni Wujek-Śląsk, która w czasach 2012-13 przywiedzie w sumie w porzadku. 150 mln zł klesk; od 2014 r. zakład ma być rentowny. Jednoroczne przychody KHW to w porzadku. 3, 5-4 mld zł. (PAP)

mab/ je/