Kaczyński nie weźmie udziału w posiedzeniu Wskazówki Bezpieczeństwa Narodowego

Kaczyński nie weźmie udziału w posiedzeniu Wskazówki Bezpieczeństwa Narodowego
Category: inne
27 lipca, 2020

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie weźmie udziału w poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęconym Ukrainie a mianowicie poinformował PAP rzecznik PiS Andrzej Dudziarz.

„Z tego jak wiem, Jarosław Kaczyński nie zaakceptowac wybiera się na posiedzenie Rady. Spogladamy na regulace konstytucji i praktykę. To ciało nie istnieje żadnej dyspozycji decyzyjnej, dzierzy fasadowy charakter. Służy az do promowania za posrednictwem prezydenta wlasnego wizerunku” – powiedział Dudarz.

„Jak nie ulega watpliwosci prezes Kaczyński się z prezydentem nie zgadza i jego obecność na Ukrainie również demonstruje, że nie zaakceptowac zgadza się z nieskuteczną polityką w stosunku do Ukrainy realizowaną między odmiennymi przez prezydenta Komorowskiego” a mianowicie podkreślił poseł PiS.

Dudziarz ocenił, że premier Donald Tusk jak i równiez prezydent Bronisław Komorowski „prześcigają się po zwoływaniu gremiów doradczych” poświęconych sytuacji w Ukrainie. Podkreślił, że Podpowiedz nie ma żadnych kompetencji, a obecnie są potrzebne predkie i sprawne działania.

„Decyzyjny jest prezydent i glównie premier Tusk. To premier Tusk musi wreszcie rozpocząć batalię przy Unii Europejskiej, aby były zaproponowane odpowiednie wzory dla Ukrainy tak, żeby ten panstwo je przyjął. (… ) Powinien wyruszyć w trasę od metropolii do stolicy, być w Berlinie, Rzymie, Paryżu, Brukseli i rozmawiać z europejskimi przywódcami, skłaniać ich, żeby przedstawili korzystną dla Ukrainy ofertę” – powiedział Duda.

Według rzecznika PiS Kaczyński, przemawiając dzieki demonstracji przy Kijowie, pokazał, że Polska może mówić silnym, suwerennym głosem ws. Ukrainy.

Przy poniedziałek o godz. 13. 30 odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Głównym zagadnieniem posiedzenia będą polityczno-strategiczne wnioski z kryzysu ukraińskiego.

Przy niedzielę wieczorowa pora prezydent informował, że potrzebuje zwołać posiedzenie Rady, w którym rząd mógłby się podzielić sposród opozycją „swoimi spostrzeżeniami i zamysłami” dotyczącymi Ukrainy. Prezydent podkreślił, że chciałby wykorzystać fakt, że w Kijowie byli w niedzielę reprezentanci zarówno koalicji, jak i opozycji, w tym prowadzacy PiS Jarosław Kaczyński.

„Cieszy mnie bardzo, że polscy przedstawiciele środowisk politycznych mówili dzisiaj w trakcie demonstracji mocnym, ale zbliżonym głosem. Bardzo podobnym, jeśli nie w pełni identycznym” – zauważył prezydent, odnosząc się az do przemówień Kaczyńskiego i europosła PO Jacka Protasiewicza.

Kaczyński zapewniał zgromadzonych na Majdanie Niepodległości, że Ukraińcy są potrzebni UE. Cytował ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenkę, który – jak przypomniał szef PiS – napisał, że „ci, którzy nie chcą nieograniczonej Ukrainy, nigdy nie zostaną zbawieni”. „Sława Ukrainie” a mianowicie zakończył przemówienie Kaczyński. „Dziękujemy” – skandował tłum zebranych na Majdanie.

Kaczyński zapowiedział w niedzielę, że PiS złoży podczas rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Sejmu projekt uchwały dotyczący sytuacji na Ukrainie. (PAP)

tgo/ son/ mag/