„Irish Times”: Pieniadze i budżet najważniejsze po polskiej prezydencji

Category: rózne
27 lipca, 2020

Zapobieżenie groźbie rozszerzenia się kryzysu finansowego po eurostrefie i zapoczątkowanie negocjacji ws. unijnego budżetu w lata 2014-20 będą najważniejszymi oraz najtrudniejszymi zadaniami krajowej prezydencji a mianowicie pisze przy piątek „The Irish Times”.

„Kryzys finansowy będzie na pierwszym planie, ponieważ Europa dąży do uściślenia zasad zarządu finansami jak i równiez zreformowania wspólnego budżetu” a mianowicie napisała gazeta.

Praktycznym ograniczeniem z punktu widzenia krajowej prezydencji będzie to, że Polska nie jest członkiem eurostrefy, a więc polski minister finansów nie będzie uczestniczył w obradach ministrów finansów tej ekipy, usiłujących zaradzić skutkom kolosalnego zadłużenia Cypru – zauważa dziennik.

„Z braku szybkiej perspektywy ustania perturbacji wywołanych greckim kryzysem jest to na obecnym etapie najpilniejszy miejsce porządku działań” – zaznacza „Irish Times”.

Innym ograniczeniem z punktu widzenia możliwości prezydencji jest to, że do niej ranga obniżyła się, wówczas gdy Traktat z Lizbony wprowadził stałe posady: przewodniczącego Porady Europejskiej i wysokiego posrednika do rzeczy zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Z kolei BBC sądzi, że w trakcie rokowań na temat swiezej unijnej perspektywy budżetowej, które zostaną zapoczątkowane w okresie polskiej prezydencji, na jaw wyjdą różnice w podejściu rządów UE az do ekonomicznych trudności.

W środę rzecznik brytyjskiego rządu nazwał projekt budżetu UE zaproponowany przez Komisję Europejską „całkowicie nierealistycznym”. Nasz kraj ze swojej strony argumentuje, że większy budżet pobudzi wzrost we wszystkich państwach członkowskich.

Tymczasem państwa, które tak jak Przy. Brytania wprowadziły cięcia wydatków i inne programy oszczędnościowe dla reformy kondycji finansów publicznych i są płatnikami netto, sądzą, że budżet powinien być niższy.

Według BBC, ekologom nie podoba się nastepnie to, że Polska nie zaakceptowac poprze tak zwanym. zielonej agendy, ponieważ do niej potrzeby energetyczne zaspokaja węgiel emitujący CO2.

„Centrowemu rządowi PO naprzód z Donaldem Tuskiem prezydencja stwarza okazję do zyskania wyższej międzynarodowej rangi i uwierzytelnienia się wobec wyborców w okresie przedwyborczym” – stwierdza BBC.

„Polska chce uchodzić za ważnego regionalnego gracza z pomysłami wartymi poważnego potraktowania. Najważniejszy wśród nich dotyczy stosunku do jej wschodnich sąsiadów. Warszawa mierzy, że wrześniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego ożywi tę inicjatywę. Chce też zakończyć rokowania z Ukrainą ws. strefy wolnego handlu” – zauważa warszawski wyslannik BBC Adam Easton. (PAP)

asw/ jhp/ kar/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy