„Huśtawka trumniarza” najlepszą etiudą dzieki Festiwalu Etiuda&Anima

Category: rózne
27 lipca, 2020

„Huśtawka trumniarza”, kino produkcji niemieckiej wyreżyserowany poprzez Elmara Imanova, okazała się najlepszą studencką etiudą dzieki 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Etiuda&Anima przy Krakowie a mianowicie ogłosiło w poniedziałek jury.

Komisja konkursowa wybrała etiudę spośród 34 tytułów i nagrodziła ją „za wyjątkową umiejętność połączenia wrażliwości i absurdu oraz poczucia humoru jak i równiez emocji”. „To świetnie opowiedziana, zaskakująca historia rodzinnej polaczeniu, która dowodzi dojrzałości realizatorskiej twórców filmu” – powiedziała na konferencji prasowej członkini jury Kim Hee-Jung, pochodząca z Korei Południowej reżyserka.

Twórca telewizji otrzyma statuetkę Złotego Dinozaura oraz 2, 5 tys. euro. Imanov urodził się w 1985 r. przy Azerbejdżanie. Po 1998 r. wyemigrował z rodziną sluzace do Niemiec. Związany jest z Międzynarodową Szkołą Filmową w Kolonii.

Kolejne miejsce jak i równiez Srebrnego Dinozaura jury przyznało etiudzie „Zabicie ciotki” w reż. Mateusza Głowackiego sposród Wydziału Radia i Tv Uniwersytetu Śląskiego. Tę produkcję najwyżej oceniła też publiczność.

Trzecią nagrodę – statuetkę Brązowego Dinozaura – otrzymają ex aequo „Sceny sprzed” w reż. Aleksandry Maciuszek reprezentującej kubańską Międzynarodową Szkołę Filmową i Telewizyjną oraz „Rogalik” Pawła Ziemińskiego z łódzkiej szkoły filmowej.

Wyjatkowy Dinozaur powędruje do Wydziału Radia jak i równiez Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zbytnio „zaskakujący i trafny wybór krótkich filmów fabularnych, które metaforyzują rzeczywistość i po interesujący sposób poszerzają bariery wyobraźni”.

Według jury studenckiego złożonego z Jędrzeja Skrzypczyka, Daniela Kordka i Konrada Dębowskiego, najlepsza okazała się „Sobota” w reż. Brytyjczyka Davida Andersona. „Filmy prezentowały wysoki poziom, wybór był ciężki. Zaskoczyła naszej firmy tematyka wielu etiud a mianowicie starość. Było też dużo negatywnych uczuć w pracach studentów, co wynikało sposród takich tematów jak zabójstwa, śmierć. Postanowiliśmy więc docenić najbardziej optymistyczny film” – uzasadniło jury.

Ponadto nagrodę przyznała Międzynarodowa Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, której spodobało się „Zabicie ciotki”. Jak podkreślił David Miller, reprezentant jury Federacji, o wyborze zadecydowały „aspekty realizatorskie filmu i swoim emocjonalny odbiór”. „Zwycięzcę chcielibysmy nagrodzić zbytnio poczucie humoru zobrazowane w filmie, za pokazanie postaci +w krzywym zwierciadle+” – powiedział Miller.

Jak co roku szef artystyczny festiwalu Bogusław Zmudziński przyznał nagrodę „Wielki Niedoceniony”. Odbierze ją Holender Flynn von Kleist za „Stalowe dni”.

Po poniedziałek startuje się drugi festiwalowy quiz – dzieki najlepszą animację. Do środy komisja konkursowa oceniać będzie produkcje profesjonalistów, ale też studentów i twórców niezależnych. Najlepsze sposród 57 zakwalifikowanych na turniej tytułów zostaną ogłoszone przy czwartek.

Nominalny patronat nad 20. Etiudą&Animą objął m. in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który również dofinansował wzór.

Polska Filia Prasowa wydaje sie patronem medialnym imprezy. (PAP)

bko/ mrt/ ura/