W 2017 r. inwestorzy indywidualni wygenerowali 16 proc. obrotów na GPW

🕓 14.06.2019
📂 Gielda
👁 163
🗨
2017 rok na GPW - ile wygenerowali inwestorzy

Warszawska giełda przeprowadziła doświadczenie udziału inwestorów w obrotach instrumentami finansowymi. Największy uczestnictwo w obrotach na Głównym Rynku akcji znów mieli inwestorzy zagraniczni. Jednak wspólnicy indywidualni wygenerowali 16 proc. obrotów, a to najkorzystniejszy wynik od lat.

Inwestorzy zagraniczni wygenerowali 53 proc. obrotów akcjami, tyle samo co w pełnym 2016 r. W II półroczu 2017 r. odpowiadali za 55 proc. obrotów - o 3 p. p. więcej niż w pierwszej połowie 2017 r.

Udział krajowych akcjonariuszy instytucjonalnych wyniósł 31 proc., o 3 p. p. mniej niż w całym 2016 roku. Inwestorzy indywidualni, w drugiej połowie 2017 r., wygenerowali 14 proc. obrotów, co względem analogicznego okresu 2016 r. dało 1 p. p. wzrostu w udziale tej grupy w obrotach na Głównym Rynku akcji GPW.

W II półroczu 2017 r. pośród krajowych instytucji dominowały TFI (udział na poziomie 37 proc. ). Na kolejnym miejscu uplasowały się podmioty świadczące usługi animatorów (28 proc. ), na trzecim otwarte fundusze emerytalne (14 proc. ).

Foto: GPW / materiały prasowe

Zobacz też: Prezes GPW: giełda to dobre położenie dla firm rodzinnych

2017 rok na NewConnect

Na rynku NewConnect nadal główne skrzypce grają inwestorzy indywidualni. W 2017 r. odpowiadali zbytnio 76 proc. obrotów. Katalogów udział wzrósł o 3 p. p. wobec 2016 r.

Inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 8 proc. obrotów, an instytucje wygenerowały w tym okresie szesnascie proc. obrotów- o 3 p. p. mniej niźli w całym ubiegłym r..

W II półroczu 2017 r. wśród sekcji krajowych na NewConnect dominowały TFI, które odpowiadały za 56 proc. obrotów akcjami (wzrost z 31 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku). Aktywnymi inwestorami na NewConnect byli też animatorzy (którzy zwiększyli swój uczestnictwo o 5 p. p. rdr do 15 proc. ) oraz firmy (10 proc. obrotów).

Foto: GPW / materiały prasowe

Giełda przeprowadziła badanie udziału różnorodnych grup inwestorów (inwestorzy zagraniczni, krajowi instytucjonalni oraz krajowi indywidualni) w obrotach instrumentami finansowymi na parkiecie po 2017 r. Zgodnie z przyjętą metodologią udziały poszczególnych typów inwestorów bazują na efektach ankiety, na którą replikują krajowe biura maklerskie, a także na danych o obrotach zdalnych członków giełdy. Działalność animatorów oraz zarządzanie portfelem klientów zostało potraktowane jako działalność krajowych udziałowców instytucjonalnych. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne realizowane w GPW. Dane roczne obliczono na podstawie danych półrocznych.

Autor: Жан-жак
Związane z
Gielda
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
12 listopada dniem wolnym od momentu pracy - decyzja Sejmu
Dziś Sejm ponownie zajmie się ustawą o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania za pośrednictwem Polskę niepodległości, które ma przypaść już za kilka dni - w poniedziałek, 12 listopada 2018…...
100 lat Polsko. O naszym pisała prasa 100 latek temu w 1918 roku
Lato 1918 roku. Do oporu wojny zostało jeszcze kilka miesięcy. Do niej skutki odczuwają wszyscy. Gospodarka jest w stanie rozkładu, co odbija się dzięki przedsiębiorcach i zwykłych osobach. Fabryki padają, ceny…...
100 lat Polsko. Dziennikarze po II RP - jak wiele zarabiali
Zawód dziennikarza ukształtował się w latach dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy również został ustawowo zdefiniowany. Polska branża wydawnicza, jak duża liczba branż w ówczesnej Polsce składała się z 3 całkiem innych systemów prasowych. Mnogości tytułów…...
Nie znaleziono