Debiut fantazja. Akcje Spotify wystrzeliły na temat 26 proc.

🕓 15.07.2019
📂 Gielda
👁 233
🗨
Debiut giełdowy Spotify na NYSE - Direct Public Offering

Aż o 26 proc. wzrósł na debiucie kurs Spotify. Inwestorzy mogą więc zacierać ręce z zadowolenia. Szwedzki serwis z muzyką strumieniową wart jest na giełdzie niemal 30 mld dolarów.

Na otwarciu kurs Spotify wzrósł do 165 dolarów. Sugerowana cena odniesienia wynosiła tymczasem 132 dolary za akcje. Spotify zadebiutował na nowojorskiej giełdzie NYSE. Był to jednakże debiut nietypowy jak w amerykański rynek - tzw. DPO, czyli Direct Public Offering. Od klasycznego IPO - Initial Public Offering, wybieranego zwykle przez korporacji - różni się on kilkoma ważnymi aspektami. Spotify wybrało DPO świadomie jak i również jak twierdzi - dzierży w tym swój zamiar.

DPO, czyli co?

DPO, zwany czasem także DLP (Direct Listing Process) różni się od IPO głównie pod kilkoma względami:

  • firma nie zaakceptować korzysta z pomocy doradców/pośredników (z ang. underwriters) ds. finansów i ryzyka, którzy przy IPO pomagają określić np. cenę otwarcia i doradzają w kwestiach prawnych; obok DPO to spółka emitująca akcje określa cenę na debiut
  • spółka nie sprzedaje pakietów akcji taniej rozjemcom - bankom inwestycyjnym, funduszom czy brokerom - którzy w dniu debiutu odsprzedają je dalej inwestorom z nadzieją na zysk. Tuż przy IPO pośrednicy mogą dodatkowo gwarantować np. sprzedaż poszczególnej liczby akcji
  • nie ma tzw. "lock-upu" a mianowicie czyli okresu, w którym duzi udziałowcy, głównie z wewnątrz firmy, ale niejednokrotnie też wspomnieni wyżej pośrednicy - np. członkowie zarządu i pracownicy posiadający akcje w ramach wynagrodzeń - nie mogą sprzedawać własnych akcji. "Lock-up" ma dzięki celu powstrzymanie udziałowców zanim masową sprzedażą akcji przy okresie tuż po debiucie, zazwyczaj trwa on 90-180 dni.

DPO miast IPO przy debiucie Spotify

Według Daniela Eka, CEO i założyciela Spotify, ta strategia debiutu na giełdzie ma jednak swój cel, o jakich kwestiach Ek wspomniał w listowie otwartym opublikowanym w poniedziałek 2 kwietnia:

Przeważnie firmy spędzają cały dzionek udzielając wywiadów na piętrze tradingowym, wyjaśniając czemu pierwotnego akcje to dobra uruchomienie. Zazwyczaj firmy nie podążają drogą bezpośredniego debiutu. W czasie gdy doceniam, że duża liczba spółek zwykle idzie tę ścieżką, to Spotify przenigdy nie było normalną firmą.

Tak jak napisałem na naszym Dniu Inwestora, będziemy pracować nad próbą budowania i planowania w długim okresie.

W przypadku Spotify DPO posiada jednak jeszcze dalej idące konsekwencje - oto ów kredyty.

Zobacz też: Spotify planuje giełdowy debiut. Ta umowa bardzo mu w tym pomoże

1. Nie ma ceny debiutu

Spotify chce, by to transakcje z prywatnego rynku zostały wskaźnikiem dla cen działaniu na giełdzie. Udziały przy Spotify kosztowały, według informacji o prywatnych transakcjach wraz z okresu 1 stycznia - 22 lutego 2018 r., od 90 dolarów do 132, 5 dol.

W dokumentach składanych do odwiedzenia amerykańskiej komisji ds. giełd i papierów wartościowych (SEC), Spotify podkreśliło, że "brak ceny na debiut może wpłynąć na zasięg zadań kupna i sprzedaży zbieranych przez NYSE od różnych brokerów".

"W konsekwencji, cena naszych zwykłych akcji może stać się bardziej zmienna niż przy tradycyjnym IPO jak i również spadać w sposób poważny i gwałtowny" - akcentuje spółka.

2. Brak jest informacji o podaży akcji

"Nie ma ustalonej cyfry papierów wartościowych na sprzedaż" - informuje Spotify przy dokumentach:

Co zbytnio tym idzie, nie ma gwarancji, że jakikolwiek zajestrowany udziałowiec lub inny istniejący udziałowiec sprzeda jakiekolwiek bądź wszystkie swoje zwykłe akcje i początkowo mogą wystąpić braki w podaży lub popycie na zwykłe akcje na NYSE.

Alternatywnie, możemy mieć dużą liczbę zarejestrowanych udziałowców lub odmiennych udziałowców, którzy zdecydują się sprzedać swoje akcje po krótkim okresie, co ma możliwość doprowadzić do nadpodaży akcji i tym samym wpłynąć niekorzystnie dzięki cenę akcji na NYSE.

3. Brak lock-upu

Tak jak wspominaliśmy wyżej, lock-up to okres, w jakim kluczowi inwestorzy, określeni poprzez spółkę, nie mogą sprzedawać swoich akcji. W przypadku DPO Spotify nie dzierży lock-upu, ale zakaz zbytu obejmie jednak dwóch udziałowców: chińskiego giganta Tencent i jego oddział Tencent Music Entertainment.

W następstwie tego, którykolwiek nasz udziałowiec, w poniższym nasi dyrektorzy i członkowie zarządu, którzy posiadający zwykłe akcje oraz inni duzi udziałowcy, mogą sprzedać część lub wszystkie swoje akcje po jednej chwili (podlegając restrykcjom obowiązującego prawa), włączając po to sprzedaż tuż po debiucie.

Gdyby taka sprzedaż nastąpiła w znaczącej ilości, może ona skutkować nadpodażą akcji zwykłych w rynku i wpłynąć niedobroczynnie na cenę akcji.

4. Bez instytucjonalnych udziałowców?

Według Spotify, ze powodu na formę debiutu oraz "szeroką świadomość konsumentów", osobni inwestorzy mogą liczniej uczestniczyć w handlu akcjami przedsiębiorstwa niż zazwyczaj przy IPO. To natomiast "może ofiarować rezultat w postaci ceny działaniu wyższej, niż inni inwestorzy (np. inwestorzy instytucjonalni) byliby skłonni zapłacić".

To może wywołać zmienność przy cenach naszych zwykłych akcji oraz nieutrzymywalną cenę w handlu, jeśli cena własnych zwykłych akcji urośnie znacząco przy debiucie, an instytucjonalni inwestorzy będą wierzyć, że akcje te są warte mniej niż według inwestorów indywidualnych - w tymże przypadku cena akcji być może spadać z upływem niekiedy.

Co więcej, jeżeli cena akcji będzie dzięki poziomie wyższym niż uznawanym za zasadny przez udziałowców, niektórzy mogą próbować skracać pozycje na nasze akcje zanim jeszcze rozpocznie się handel, co stworzyłoby poboczną presję spadkową na koszty naszych akcji.

Nowojorska giełda NYSE jako koszty odniesienia dla akcji Spotify podała 132 dolary, to znaczy zbliżoną do maksymalnych wartości w transakcjach na branży prywatnym.

Autor: alexunhappy
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
Dane pobierane z bazy PESEL. GIODO zbada komorników
Nie ma niebezpieczeństwa, że dane, które kancelarie komornicze pobierały z listy PESEL, trafiły do osób, które mogłyby nimi zarządzać ze szkodą dla dłużników – zapewnił w środę prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek.…...
Czym są sieci neuronowe
Sieci neuronowe popularne były już w latach 70. ubiegłego wieku, lecz ich rozwój miał położenie dopiero w XXI stuleciu. Jako jeden z sekcji Sztucznej Inteligencji (SI), raduje się on ogromnym zaciekawieniem…...
Czy Polacy oszczędzają na emeryturę - wyniki badania
Według badania "Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków" zrealizowanego na zamówienie Izby Zarządzania Funduszami jak i również Aktywami (IZFiA) ponad jedna piąta Polaków nie odkłada na swoją emeryturę. Dla większości…...
Czwarta rewolucja przemysłowa. Technologia likwiduje miejsca pracy
CEO firmy z Niziny Krzemowej wartej miliard dolarów uważa, że zmierzamy po kierunku kryzysu zatrudnienia wywołanego przez postęp technologiczny. Jak i również że w tej chwili widać tej wpływ…...
Czeka nas osiem miesięcy przestoju w MdM - meldunek Home Broker  Nieruchomości
Mniej niż miesiąc - przy takim czasie według prognoz analityków skończą się pieniądze spośród Mieszkania dla Młodych w 2018 roku. W tym roku program został uśpiony 7 kwietnia. Jak wskazują, od tego…...
Nie znaleziono