Polska giełda wróciła na gabinety i nudna sesja owego nie zmieni. "Spieszmy się korzystać z hossy"

🕓 05.08.2019
📂 Gielda
👁 69
🗨
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok

W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym okazał się PKO BP, a hamulcowym – był Orange. Nie zmienia wówczas jednak faktu, że polski rynek akcji wrócił w salony i zaczyna kusić inwestorów krajowych, jak jak i również zagranicznych.

WIG20 wzrósł w środę o niemalże 0, 5 proc., zaś WIG zwyżkował o 0, 3 proc. Obroty w przypadku tych indeksów wyniosły odpowiednio 1, 2 i 1, 4 mld złotych. Silnikiem w segmencie tak zwanym. blue chipów był znacznie PKO BP, którego akcje podrożały o 3, 2 proc. Spowalniał z kolei Orange, który zawiódł giełdowych graczy nie tylko wynikami, lecz informacją o braku dywidendy.

Foto: biznes. onet. pl WIG20 - notowania w dniu 15 lutego

Polityka już nie straszy. Hossa pełną gębą

Jednak hossa na GPW dzierży się dobrze - tylko od stycznia głównie indeksy zwyżkowały o 11-12 proc.

- W większość nowatorskich lub kopiowanych z Węgier pomysłów na poprawę stanu budżetu, lub wspomaganie kluczowych dla polityków sektorów gospodarki została już wprowadzona w życie (podatek bankowy) bądź jest już dokładnie znana, policzona i tym danym uwzględniona w wycenach spółek (opodatkowanie podwyższenia wartości nominalnej akcji)- zwraca uwagę Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu lokaty w Investors TFI.

Co więcej, niektóre zagrożenia, jak kwestia OFE lub kredytów frankowych, zostały dokładnie złagodzone, a surowcowa hossa zdołała zmniejszyć presję na ratowanie przedsiębiorstw "zbyt dużych, by upaść", takich jak dla przykładu JSW.

- Pomimo przedstawianych w ubiegłym roku (np. przez agencję S&P) czarnych scenariuszy dotyczących tegorocznego budżetu, sporo wskazuje na to, że nie będzie większych zagrożeń z jego realizacją. Wyzwania (szczególnie te fiskalne) oczywiście nie znikają – są albo wyciszane, albo odsuwane w czasie. To jednak wystarczy, żeby uwaga inwestorów skupiła się na pozytywnych tematach- uważa Jarosław Niedzielewski. I wylicza:

Jednym wraz z nich jest bez wątpienia ożywienie w gospodarce europejskiej. Daje ono szansę w poprawę wyników eksporterów (szczególnie przy relatywnie słabym złotym), co z kolei egzystowałoby pozytywnym impulsem dla własnej gospodarki w oczekiwaniu w odrodzenie krajowych inwestycji, których załamanie mocno spowalniało wzrost krajowego PKB w 2016 roku.

Jego w mniemaniu poprawie wizerunku naszego państwa służy też szansa na odbudowie rentowności polskiego sektora finansowego w obliczu rosnącej inflacji i stóp procentowych.

Konsument wciąż gra funkcje. A z nim pięćset plus

Specjalista z Investors TFI przekonuje, że ważnym wsparciem dla krajowej gospodarki - oraz dla rynku działaniu - w dalszym przeciągu będzie konsument i tej siła zakupowa wynikająca wraz z niskiego bezrobocia oraz coraz to bardziej widocznej presji na wzrost wynagrodzeń.

- Choć efekt demograficzny programu pięć stów plus nie jest jeszcze widoczny, to już jego działanie na zmniejszenie zapału do szukania pracy jest jak na przykład najbardziej zauważalny, a w pewno zwiększa oczekiwania płacowe - uważa Jarosław Niedzielewski.

Dodatkowo przywrócenie poprzez rząd niższego wieku emerytalnego oraz wysoce prawdopodobne obniżenie napływu pracowników z Ukrainy mogą powodować jeszcze lepsze kłopoty po stronie pracodawców i ciążyć na wydatkach zatrudnienia. Dla gospodarki jak i również wielu spółek to rzetelna wiadomość. Natomiast te sektory, które są bardzo pracochłonne, będą musiały pogodzić się ze zmniejszeniem rentowności.

Foto: wyliczenia: Jarosław Niedzielewski / Investors TFI

Podwyżki stóp na horyzoncie?

Znaczenie ma też inflacja. Jarosław Niedzielewski wskazuje, że rosnąca siła inflacyjna - niezwiązana tylko ze wzrostem cen elementów i słabszą walutą - może zmusić Radę Polityki Pieniężnej do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp, choć raczej jeszcze nie po tym roku.

- Dlatego wizja rosnących kosztów odsetkowych nie powinna już teraz spędzać snu z powiek zarówno konsumentom, wśród których wskaźniki nastrojów są najwyższe od dekady, oraz przedsiębiorcom, którzy na krótkim wahaniu znowu zaczynają wierzyć w poprawę koniunktury – ocenia Jarosław Niedzielewski. I dodaje:

W tak sprzyjających ustaleniach w 2017 r. tendencje przyrostu depozytów oraz kredytów mieszkaniowych konsumpcyjnych będą kontynuowane, utrzymując wysoką dynamikę wzrostu podaży pieniądza. Jeszcze ważniejszym przebiegiem, który będzie definiował skalę ożywienia w Polsce, wydaje się być wyczekiwany powrót inwestycji. Zmniejszenie ich wartości był wielkim hamulcem wzrostu gospodarczego przy ostatnich kwartałach.

Ekspert zwraca też uwagę, hdy choć w przypadku Polski główną przyczyną tego stanu był okresowy charakter wykorzystywania środków unijnych, to – jego zdaniem - niższe nakłady na wzrost mocy wytwórczych oraz infrastrukturę to globalna tendencja.

- Nadzieje na zakończenie tegoż okresu inwestycyjnej smuty są rozbudzone na całym świecie. Póki co wszystko wskazuje na to, że to u naszej firmy rysują się największe szanse na zmianę dotychczasowego trendu i to już w drugiej połowie 2017 r. – prognozuje Jarosław Niedzielewski.

Foto: wyliczenia: Jarosław Niedzielewski / Investors TFI

Polacy przeprosili się z funduszami

Ekspert z Investors TFI zwrócił też uwagę na napływy do funduszy inwestycyjnych. Przy styczniu Polacy wpłacili do ich portfeli łącznie 800 mln zł, z czegoż połowa trafiła do funduszy akcji. To także dobrze wróży przyszłości GPW.

- Jeśli tegoroczny powrót inwestorów na sektor akcji miałby przypominać poprzednie tego typu zrywy, wówczas fala napływów ma okazję potrwać co najmniej parę miesięcy. W pierwszej połówce 2015 roku, gdy indeks WIG przekroczył 57 tys. punktów, czyli poziom doskonały do dziś, zainteresowanie funduszami akcyjnymi trwało tylko 5 miesięcy. Jednak już w czasie mini hossy z 2013 roku napływ, głównie do popularnych "misiów", trwał prawie przez cały rok – przypomina Jarosław Niedzielewski.

Jego zdaniem w tego rodzaju warunkach mniejsze spółki (z indeksu sWIG80) mają szansę wygrać tegoroczny wyścig, zarówno z ogromnymi, jak i średnimi firmami. Bez takiego wsparcia o w pierwszej kolejności miejsce na podium stanie się trudno.

- Należy też pamiętać, że z przyczyn od nas niezależnych, tegoroczne maksima na światowych giełdach mogą zostać osiągnięte wcześniej niż dopiero pod koniec grudnia, jak to się stało po ubiegłym roku. Dlatego spieszmy się korzystać z hossy na rynku akcji, dopóki stymuluje jej gospodarczy klimat – radzi Jarosław Niedzielewski.

Tagi: GPW giełda akcje rozkwit WIG20 Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: Бена
Związane z
Gielda
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
Berlin - komunikacja miejska, U-Bahn, S-Bahn, historia
Komunikacja miejska w Berlinie wówczas 10 linii metra, 22 linie tramwajowe, 151 autobusowych, 6 tras promowych jak i również 15 linii S-Bahn. Takimi ostatnimi zarządza spółka-córka niemieckiej kolei Deutsche Bahn, pozostałymi…...
Nie znaleziono