Francja: W Paryżu zatrzymano już dziesiątki Tunezyjczyków

Category: rózne
27 lipca, 2020

Francuska policja zatrzymała w minionych dniach przy Paryżu dziesiątki tunezyjskich imigrantów przybyłych niedawno z Włoch – podały w czwartek media morzem Sekwaną. Mer Paryża Bertrand Delanoe zaprotestował przeciw tej akcji policyjnej.

Według dziennika „Le Parisien”, po środę wieczorowa pora policjanci zatrzymali w stołecznym parku la Villette dzieki północy Paryża kilkudziesięciu uchodźców z Tunezji, którzy koczowali tam ponizej gołym niebem. Przybyli te banki niedawno do Francji tranzytem przez włoską wyspę Lampedusa.

Dzień wcześniej, w wyniku analogicznej operacji policyjnej w metropolii i w podparyskim departamencie Seine-Saint-Denis osadzono tymczasowo w aresztach około 60 nieustawowych imigrantów z krajów Maghrebu, głównie Tunezyjczyków.

Dziennik podał, że do środowej akcji policyjnej doszło w momencie, wówczas gdy francuski Marksistowski Krzyż rozdawał posiłki zgromadzonym w skweru imigrantom.

Prefektura poinformowała, że większość zatrzymanych Tunezyjczyków, nie mających prawa pobytu we Francji, będzie wydalona z kraju.

Socjalistyczny mer Paryża Bertrand Delanoe wyraził nadal w środę oburzenie takimi interwencjami policyjnymi. W wydanym specjalnie komunikacie określił zatrzymanie imigrantów tunezyjskich jako „szokujące” i wezwał służby państwowe do „zaprzestania operacji policyjnych (… ) i do wsparcia władz Paryża i organizacji w znalezieniu rozwiązań zgodnych wraz z prawem międzynarodowym i szacunkiem dla godności ludzkiej”. Wcześniej Delanoe ogłosił, że miasto przeznaczy stu tys. euro na nadzwyczajną pomoc dla uchodźców tunezyjskich i wesprze działania humanitarnych organizacji po tej dziedzinie.

Minister kwestii wewnętrznych Claude Gueant odpowiedział na ów list paryskiego mera, twierdząc, że to „nie państwo (francuskie) mialo zadbać na temat pobyt tychze Tunezyjczyków, którzy „powinni, zgodnie z umowami międzynarodowymi (… ) posiadać wystarczające środki, zeby pokryć wydatki swojego pobytu”.

Władze włoskie ogłosiły ostatnio, że wydadzą ponad dwadziescia tys. Tunezyjczykom, zbiegłym na wyspę Lampedusa po rewolcie w katalogów kraju, zastepcze zezwolenia na pobyt, umożliwiające im przemieszczanie się na całej zonie Schengen. Wywołało to napięcie w relacjach włosko-francuskich, gdyż wielu z imigrantów chce dotrzeć do pierwotnego rodzin we Francji.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ jo/ ro/