Francja: Sarkozy zainaugurował obchody 600-lecia urodzin Joanny d’Arc

Category: inne
27 lipca, 2020

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy przewodził po piątek w wschodzie panstwa uroczystości z okazji 600-lecia urodzin francuskiej bohaterki narodowej Joanny d’Arc. Szef państwa określił ją jako znak narodowej jedności i oporu w obliczu zagrożeń.

Prezydent odwiedził po piątek niewielką miejscowość Domremy w Lotaryngii, gdzie a mianowicie według większości dostępnych świadectw – przyszła na świat 600 czasów temu katolicka święta, która przeszła az do historii w charakterze Dziewica Orleańska.

„Jako kierownik państwa miałem obowiązek oddać (… ) uroczysty hołd należny tym, którym Republika francuska zawdzięcza swoją wolność jak i równiez wielkość” a mianowicie powiedział Sarkozy w przemówieniu wygłoszonym przy lotaryńskim Vaucouleurs, skąd nastoletnia pasterka wyruszyła w 1429 roku po zwycięską kampanię wojenną przeciwko Anglikom.

Prezydent nazwał Dziewicę Orleańską ucieleśnieniem „jedności narodowej” i „pierwszego francuskiego obrotu oporu wzgledem próby”. „Joanna nie należy do żadnej partii, żadnego stronnictwa, żadnego klanu. (… ) Joanna jest Francją” – podkreślił szef państwa. Dodał, że Dziewica Orleańska jest „bez wątpienia Francuzką najbardziej znaną, poważaną jak i równiez kochaną dzieki świecie”.

Zaznaczył, że Joanna d’Arc może być postrzegana dziś jak symbol patriotki laickiej Republiki, choć ucieleśnia ona także „chrześcijańskie korzenie Francji”.

Sarkozy skrytykował instrumentalne traktowanie Joanny d’Arc, czyniąc aluzję do skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, który od lat próbuje uczynić z niej symbol nacjonalizmu i niechęci do imigrantów.

„Dzielić (ludzi) w imię Joanny d’Arc – to zdradzać pamięć o niej” – zaznaczył prezydent, apelując, aby nie zostawiać narodowej bohaterki „w rękach tych, którzy chcą się nią posłużyć, by dzielić”

Liderka Frontu Narodowego Marine Le Pen zapowiedziała na sobotę własne, indywidualne obchody 600-lecia urodzin Dziewicy Orleańskiej – „tej, która wygnała sposród Francji Anglików”.

Media francuskie zwracają przy piątek uwagę, że celebrowanie tej rocznicy jest kolejną okazją do politycznej przedwyborczej polemiki obok użyciu historycznych symboli. Podkreśla się, że przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi Sarkozy próbuje wizytą po Lotaryngii pozyskać część prawicowego elektoratu sprzyjającego obecnie jego rywalce w walce na temat reelekcję a mianowicie Marine Le Pen.

Wedle większością historycznych przekazów, Joanna d’Arc urodziła się 6 stycznia 1412 roku po zamożnej chłopskiej rodzinie przy Domremy. Była niepiśmienną pasterką, odznaczającą się wielką pobożnością. Jak mówi tradycja, w czasie wojny wieloletniej Joanna doznała mistycznych przeżyć, które skłoniły ją do poprowadzenia wojsk francuskich przeciw angielskim najeźdźcom. Oddziały ponizej jej komendą wyzwoliły okupowane miasta, metrów. in. Orlean. Jej zwycięstwa umożliwiły koronację Karola na króla Francji.

Po linii zwycięstw Joanna d’Arc dostała się az do niewoli jak i równiez przy bierności Karola VII została skazana na śmierć pod zarzutem herezji jak i równiez czarów. 30 maja 1431 spalono ją na ogromie w Rouen.

W 1920 roku Kościół katolicki ogłosił ją świętą. Losy Joanny d’Arc obrosły już zbyt jej życia legendą. Poprzez kolejne lata inspirowały artystów we Francji i dzieki świecie a mianowicie od Voltaire’a i Fryderyka Schillera poprzez George’a Bernarda Shawa aż po filmowca Luca Bessona.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ kar/