11 bodźców, dzięki którym agencja S&P oswoiła się z władzą w naszym kraju i podniosła nam rating

🕓 17.07.2019
📂 Finanse
👁 170
🗨
Dlaczego SP podniosła Polsce rating?

Kiedy w 2016 r. agencja ratingowa S&P nieoczekiwanie obniżyła nam ocenę wiarygodności kredytowej z A- do BBB+, większość jednostek w kraju przecierało oczy ze zdumienia. Wygrała wtedy strategia. Agencja miała uwagi w celu braku niezależności mediów globalnych, Trybunału Konstytucyjnego oraz przyszłego uzależnienia od polityków NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO. Teraz po ponad trzech latach naprawiła swój niedobór. Jak do tego doszło?

Okazuje się, hdy w dość prosty sposób. Górę nad polityką wzięły wskaźniki makroekonomiczne, które już dawno powinny grać w ocenie S&P pierwsze skrzypce. Zobaczmy, co napisała osobiście agencja: "Podwyżka odzwierciedla mocne osiągnięcia pod postacią zrównoważonego wzrostu gospodarczego i rozwagi fiskalnej, a także zróżnicowanie jak i również konkurencyjność gospodarki. Szczególnie, polski sektor eksportowy odpowiada za 55 proc. PKB vs. 27 proc. w 2000 r., co w sytuacji wielkich gospodarek odzwierciedla niezwykły obręb otwartości".

"Dodatkowo, polski dług publiczny oraz zagraniczny dalej spada w odniesieniu do PKB (... ). Obok długoterminowych wyzwań na rzecz finansów publicznych, wynikających wraz z negatywnej sytuacji demograficznej Lokalny, którą pogarsza niedawna obniżka wieku emerytalnego, uważamy politykę fiskalną jako silną stronę internetową kredytową Polski" - dodano.

Dlaczego S&P podniosła Polsce rating?

Decyzję w ciekawy sposób podsumował Piotr Bujak, główny ekonomista największego banku w Polsce - PKO BP. W jedenaście punktach podał jego według najważniejsze powody podniesienia ratingu Polsce:

1. Nasze państwo w 2017 r. zanotowała pierwszą od 1995 r. nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących

Rachunek obrotów bieżących danego państwa mówi nam, jak wiele pieniędzy wpływa do państwie z poza polski, an ile wypływa poza polskę. Wpływy z zagranicy, to przede wszystkim przychody spośród eksportu towarów i ofert, a także pieniądze wraz z funduszy europejskich. Wypływy, wówczas nasze wydatki na przywóz towarów oraz np. transfer profitów za granicę przez udziałowców zagranicznych.

Pierwsza nadwyżka od 20 lat sprawia, że Polska staje się bardziej zasobna.

2. Redukcja zadłużenia zagranicznego Naszego kraju w zależności do PKB i poprawa międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto

To kolejny element, który to mógł pomóc nam po powrocie do sytuacji z chwili 2016 r. Sama agencja S&P pisze tak:

Dodatkowo, polski dług społeczny oraz zagraniczny dalej spada w odniesieniu do PKB (... ). Obok długoterminowych wyzwań dla finansów publicznych, wynikających z negatywnej sprawy demograficznej Polski, którą pogarsza niedawna obniżka wieku emerytalnego, uważamy politykę fiskalną w charakterze silną stronę kredytową Polski

Z czego może wynikać poprawa międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto? Jak podkreślają ekonomiści m. in. z wzrastającej konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, a także przesuwania się polskich firm w górę łańcuchów produkcyjnych i ich obcej ekspansji.

3. Najmniejszy deficyt w historii

Przypomnijmy, hdy deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r. wyniósł 1, pięć proc. PKB wobec dwa, 3 proc. PKB po 2016 r. Był to najlepszy wynik, odkąd urząd statystyczny publikuje porównywalne dane, czyli od 1995 r.

4. Dług sektora publicznego nominalnie w dół po raz pierwszy przy historii

W 2017 r. był również pierwszym rokiem z nominalnym spadkiem długu sektora finansów publicznych od 1999 r., kiedy sektor zasobów publicznych został prawnie zdefiniowany i możliwe było liczenie państwowego długu publicznego.

5. Spadek kredytowania przedsięwzięć prywatnych w stosunku do PKB

Jak podkreśla Piotr Bujak, pierwszy raz się zdarza w czasie boomu gospodarczego, by przyrost kretowania prywatnych firm nie był wyższy aniżeli wzrost PKB.

Z jednej strony to porządna wiadomość, ponieważ nie przewodzi do nierównowagi w gospodarce (podczas spowolnienia niektóre przedsiębiorstwa mogłyby mieć problem wraz ze spłatą), z drugiej być może to być jeden wraz z elementów tłumaczących niższe inwestycje w sektorze prywatnym.

6. Olbrzymi napływ imigrantów do Polski

Według raportu OECD, jaki przytacza ekonomista PKO BP, Polska znalazła się na trzecim miejscu (zaraz po USA i Niemcach) co do napływu obcokrajowców służące do kraju. Chodzi oczywiście głównie o Ukraińców, jacy rozmasowują napięty rynek pracy w Polsce. W tym aspekcie warto również wspomnieć o płacach w polsce, które podług wskazań NBP, są trzymane w ryzach właśnie za sprawą imigrantom.

Gdyby katalogów zabrakło, przedsiębiorcy musieliby jeszcze bardziej walczyć o pracowników wysokimi podwyżkami, co zdołałoby odbić się na katalogów rentowności i co za tym idzie konkurencyjności. Zauważa to zresztą także Standard&Poor's.

Negatywną presję na rating, zdaniem firm, mogłoby wywrzeć coś więcej niż ważne pogorszenie się wskaźników fiskalnych, ale także mocny postęp płac prowadzący do szybszego od oczekiwań wzrostu zadłużenia zewnętrznego netto, co niejako wskazywałoby na osłabienie konkurencyjności kraju.

7. Relatywny spadek jednostkowych kosztów pracy

Jednostkowe koszty pracy jest to stosunek kosztów pracy do wartości wytwarzanego produktu, czyli wydatki pracy przypadające na jednostkę produkcji.

8. Pozostała najniższa stopa bezrobocia w całej Unii

3, 4 proc. - tyle wyniosła stawka bezrobocia w Polsce jak i również Niemczech w sierpniu 2018 r. To drugi najdogodniejszy wynik w UE zaraz po Czechach, u których bezrobocie praktycznie nie funkcjonuje - 2, 5 proc.

9. Rosnące udział w rynku pracy

Według Piotra Bujaka w Polsce wstaje także "labour force participation rate", czyli wskaźnik aktywności zawodowej (wskaźnik uczestnictwa przy rynku pracy). Jest wówczas odsetek ludności pracującej aspektem całej populacji. Jak pisze ekonomista Roman Milewski, w Polsce jako granice stuleciu produkcyjnego przyjmuje się 18-64 lata dla mężczyzn jak i również 18-59 lat dla kobiet.

Z tym aspektem można jednak polemizować, ponieważ choć w ostatnich 10 latach aktywność zawodowa Młodych polaków rzeczywiście urosła, to w ciągu czterech ostatnich latek widzimy raczej pewną stabilizację w tym zakresie (wahania między 56-57 proc. )

Foto: tradingeconomics Aktywność zawodowa Polaków w ostatnich 10 latach

10. Jeden z najbardziej stabilnych zbytów mieszkaniowych w UE

To kolejne ciekawe zjawisko, na które zwraca uwagę Piotr Bujak. Co takiego dzieje się z rynkiem mieszkaniowym w Polsce?

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny. pl mówił swojego czasu w "Rz", że na tle Starego Kontynentu Polska dość wyraźnie wyróżnia się. Choć w innych krajach europejskich ceny nieruchomości wzrosły o kilkadziesiąt procent, tutaj ceny rosły stabilnie.

Według NBP w 2017 r. średnie ceny ofertowe jak i również transakcyjne mkw. mieszkań dzięki lokalnych rynkach pierwotnych jak i również wtórnych nieznacznie rosły. - Ceny w ujęciu nominalnym zbliżały się do poziomów notowanych w czasie napięć (2006-2008) - czytamy we wrześniowym raporcie banku centralnego.

Zdaniem Prajsnara w wypadku Polski kluczowe znaczenie mogła mieć dobra kondycja branży deweloperskiej oraz jej zdolność do szybkiego zwiększania podaży proponowanych mieszkań. - Polscy programiści w odróżnieniu od przedsiębiorstw z innych krajów UE (m. in. Hiszpanii, Węgier oraz Irlandii), odrzucić zostali mocno dotknięci poprzez pierwszą fazę globalnego krachu (2008 r. - 2010 r. ) - sugerował.

11. PPK

Ostatnim argumentem za podniesieniem ratingu według Bujaka jest akceptacja rządowego programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Agencja S&P pisała w piątkowym komunikacie, że mogłaby podnieść ocenę ratingową, gdyby PPK zwiększyły oszczędności prywatne, co z transportu obniżyłoby zobowiązania warunkowe rządu związane ze starzejącą się i kurczącą populacją przy wieku produkcyjnym.

A co z minusami? Zmniejszenie wieku emerytalnego i sądownictwo nadal ciążą

Minusem według agencji, oraz Piotra Bujaka, który to wciąż uwiera agencję jest sprzeczna z długofalowym biznesem społecznym i ekonomicznym naszego kraju obniżka wieku emerytalnego. Problemem są również nierozwikłane kwestie instytucjonalne a mianowicie w tym spór o sądownictwo. Dlaczego agencja ich bardziej nie uwypukliła? Gdyż raz już tego dokonała, po 2016 r. i w tym momencie musiała tę decyzję odkręcać.

- Obniżenie wieku emerytalnego jest skwantyfikowanym, poważnym ryzykiem, zmiany w sądownictwie mogą mieć negatywny wpływ (i agencje biorą wówczas pod uwagę), ale obok obecnym stanie wiedzy na temat ich faktycznych ekonomicznych wynikach nie jest to faktor kluczowy - tłumaczy główny ekonomista PKO BP.

Autor: robb1
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GPW- prognozy Investors TFI dzięki 2017 rok
W środę, 15 lutego, w warszawskiej giełdzie wiało lekką nudą. I jedynie naprawa nastrojów w drugiej połówce sesji pozwoliła głównym indeksom GPW zakończyć dzień na niewielkim plusie. Koniem pociągowym…...
Gotówka, fintech, bankomaty - wyrok prezesa Diebold Nixdorf
Od lat mówi się o tymże, że za kilka lub kilkanaście lat gotówka może zniknąć. Zdaje się wówczas potwierdzać fakt, iż ciebie dążą do obrotu bezgotówkowego, gdyż służy to transparentności transakcji.…...
Franciszek apeluje o realizację porozumienia klimatycznego  Ze świata
Auto papieża Franciszka sprzedane w aukcji. Imponująca kwota Papieska rezydencja otwarta. Franciszek odchodzi z Castel Gandolfo Kolej apeluje i wprowadza ważne zmiany. Przez Światowe Dób Młodzieży Papież nie przyjął…...
«DGP»: Przez RODO proces rekrutacyjny może być trudniejszy
25 maja odwiedzi w życie unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych. Nowe przepisy mogą utrudnić proces rekrutacyjny. Firmy nie zaakceptować będą mogły prześwietlać pretendentów do pracy. Utrudnione będzie pozyskiwanie referencji…...
Deloitte: Na wyprzedaży średnie obniżki w e-sklepach sięgnęły 7-8 proc.
Hasło "wyprzedaż" nie idzie w parze z e-sklepami. W czasie noworocznych wyprzedaży znalezienie faktycznie atrakcyjnych ofert w sklepikach online było bardzo zawiłe - napisano w raporcie Deloitte. Deloitte wraz z firmą…...
Debiut giełdowy Spotify na NYSE - Direct Public Offering
Aż o 26 proc. wzrósł na debiucie kurs Spotify. Inwestorzy mogą więc zacierać ręce z zadowolenia. Szwedzki serwis z muzyką strumieniową wart jest na giełdzie niemal 30 mld dolarów.…...
Dane pobierane z bazy PESEL. GIODO zbada komorników
Nie ma niebezpieczeństwa, że dane, które kancelarie komornicze pobierały z listy PESEL, trafiły do osób, które mogłyby nimi zarządzać ze szkodą dla dłużników – zapewnił w środę prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek.…...
Czym są sieci neuronowe
Sieci neuronowe popularne były już w latach 70. ubiegłego wieku, lecz ich rozwój miał położenie dopiero w XXI stuleciu. Jako jeden z sekcji Sztucznej Inteligencji (SI), raduje się on ogromnym zaciekawieniem…...
Nie znaleziono