Donald Trump zapowiedział zniesienie wiz dla Polaków po dwa tygodnie. Zostało mu kilkadziesiąt dni

Category: system gospodarczy
27 lipca, 2020

Donald Trump ograł amerykańską Polonię? W trakcie spotkania w Chicago we wrześniu Trump obiecał, że jeśli wygra wybory, to zniesie wizy dla Polaków. Zapowiedział, że zrobi to w ciągu 14 dób. Na spełnienie obietnicy dzierzy już malo ponad dwadziescia cztery godziny.

Dlaczego Ludzie z polski od zawsze chcą zniesienia wiz? Bo samo posiadanie jej w paszporcie nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych. To kosztowna pieczątka, która nie zapewnia żadnej pewności, że ta noga dzieje na amerykańskiej ziemi. Wiza to potwierdzenie, że podanie wizowe zostało rozpatrzone za posrednictwem konsula. Tym samym posiadacz owego dokumentu może podróżować do punktu granicznego (na lotnisku, w porcie, na granicy lądowej) jak i równiez tam ubiegać się o zezwolenie dzieki wjazd. Lecz nic więcej.

Od decyzji amerykańskiego urzędnika imigracyjnego zależy, czy ostatecznie wjedziemy sluzace do Stanów Zjednoczonych, czy zawróci nas do kraju. Tenze sam urzędnik decyduje też, jak długo może trwać dany przebywanie.

Ale wiza to cos wiecej niz niepewność wjazdu. To również koszty. Teraz wiza służbowa i turystyczna kosztują 160 dolarów. Przy przeliczeniu w złote jest to 637 zł. Płaci się zawsze a mianowicie bez znaczenia, czy wiza pozostanie wydana, lub nie.

Według danych amerykańskiego urzędu statystycznego (U. S. Census Bureau), wśród 320 mln mieszkańców USA, osób pochodzenia naszego jest 9, 2 mln. Daje dywanom to ósme miejsce wśród największych rodzajów etnicznych. Nic więc niepokojacego, że az do tej grupy co decyzje uśmiecha się każdy kandydat na prezydenta. Trump nie był prawdziwy. Obietnicę złożył we wrześniu podczas spotykania w Chicago.

Dwa tygodnie to za mało

– Usłyszałem od Trumpa, że jak zostanie prezydentem, to załatwi to. Odpowiedziałem: będziemy trzymać pana za słowo – relacjonował w rozmowie z PAP prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) Frank Spula.

Padły nawet daty. Dwa tygodnie od zaprzysiężenia. Trump został prezydentem dwadziescia stycznia, chwilę po południu czasu waszyngtońskiego. W Polsce była wtedy pora 18 i 2 minuty. A więc 3 lutego – również o 18. 02 periodu polskiego a mianowicie miną dwa tygodnie prezydentury Trumpa. Wizy jak były, tak wciąż są.

Duzo wskazuje więc na to, że Trump obietnicy danej Polonii nie spełni. I to nie tylko wraz z względu w terminy, ale procedury. Prof. Wojciech Bieńkowski, amerykanista wraz z Uczelni Łazarskiego, w rozmowie z WP money nadal w trakcie trwania kampanii wyborczej zwracał uwagę, że przyrzeczenia Trumpa po kwestii wiz, podobnie jak wcześniejsze Obamy, są bez pokrycia. – Mówiąc krótko, okreslenie, który panstwo zasługuje dzieki zniesienie ruchu wizowego leży w kompetencjach Kongresu, a nie prezydenta – wskazał prof. Bieńkowski.

– Polacy wciąż przekraczają terminy przebywania w USA, znacznie przeszlo ustalony próg, dlatego nie kwalifikujemy się do zniesienia wiz jak i równiez jesteśmy na czarnej liście państw, które nie przestrzegają przyjętych regul – stwierdza amerykanista. – Jedyne, jak może zrobić prezydent, to podjąć inicjatywę legislacyjną przy tej kwestii, próbować przekonać Kongres, że Polska musi zostać usunięta z czarnej listy, dzieki przykład zatem, że wydaje sie wyjątkowo ważnym sojusznikiem, członkiem NATO. W kazdym razie na koniec musiałaby nastąpić rozstrzygniecie Kongresu a mianowicie podkreślał prof. Bieńkowski.

Przeciwdzialanie nie wierzy, PiS posiada nadzieję

a mianowicie Każdy pozostaly kandydat w prezydenta wiele obiecywał Rodakom jeżeli chodzi o owe wizy i niewiele sposród tego wychodziło – komentuje Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej. – Nie spodziewam się, żeby Donald Trump zniósł wizy dla Polaków – komentuje krótko Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Więcej optymizmu ma Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości. Okresla, że w ostatnim czasie prezydent USA rozmawiał sposród Andrzejem Dudą. – Dysponuje nadzieję, że te obietnice wreszcie zostaną zrealizowane – mówi Jackowski.

Warto wspomnieć, jak doszło do konwersacji telefonicznej pomiędzy Dudą zas Trumpem. Maciej Cybulski, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej zdradził, że az do rozmowy doszło przez presję amerykańskiej Polonii i jej rozległe kontakty.