Dolar wytracił impet zwyżek

Category: waluty
27 lipca, 2020

Zwyżki dolara wytraciły w środę impet, chociaż jesteśmy świadkami dalszych wzrostów rentowności amerykańskich obligacji rządowych – w przypadku papierów 10-letnich wczoraj doszło do złamania bariery 2, 50 proc., a dzisiejszego poranka testowaliśmy już okolice dwóch, 56 proc.

Realizacja zysków z niedawnych zwyżek dolara jest wiecej pokłosiem obaw dotyczących kluczowej publikacji tegoz tygodnia, innymi slowy podawanej przy najbliższy piątek grudniowej inflacji CPI, i sprzedaży szczególowej. Znaczenie dzierzy też rozpatrywanie techniczna – na wskazywanym często przy komentarzach koszyku dolara FUSD ustanowiliśmy maksimum przy 92, 35 pkt., czyli nieduzo poniżej ważnego poziomu 92, 41 pkt., jaki bazuje na minimalna wartosc z listopada ub. r.

Nadal słabo zachowuje się para USD/JPY, gdzie widać jeszcze echa wczorajszych wiadomosci nt. ograniczenia przez Bank Japonii popytu na długoterminowe obligacje o 20 bln JPY podczas zorganizowanego przetargu. Szerzej pisałem o tym wczoraj rano, generalnie mogła to być próba wysondowania rynku w kwestii ewentualnych zmian w polityce monetarnej po 2018 r., jak chociażby odejścia od momentu sztywnej zasady sztucznego utrzymywania rentowności 10-letnich obligacji wokół poziomu zera.

Reakcja branzy pokazuje aczkolwiek, że Bank Japonii nie będzie się spieszył przy najbliższym momencie powtórzeniem podobnego ruchu jakim sposobem wczoraj. Emituje się, wiec, że sprawa powinna się uspokajać, chociaż rynki mogą mieć jeszcze przez jakiś czas okazje do umocnienia jena. Brakuje jednak impulsu do tego, aby miał być to dłuższy trend – na rynkach akcji utrzymują się niezłe nastroje, natomiast w temacie Korei Północnej mamy chwilową odwilż przy związku ze zbliżającymi się w lutym igrzyskami olimpijskimi w Korei Południowej.

Analiza techniczna USD/JPY pokazuje duży impet ruchu spadkowego – złamane zostało wsparcie przy 112, 00, chociaż watpliwosc czy na dobre. To pokażą najbliższe godziny, zwłaszcza, że jako wsparcie można wskazać już rejony 111, 63-111, 77. Biorąc jednak pod uwagę, że dolar w głównych parach może być nieco słabszy w wypatrywaniu na piątkowe dane makro, ewentualne refleks USD/JPY może być zredukowane (opór to 112, 50).

Poza japońskim jenem po gronie silnych walut są dzisiaj waluty skandynawskie – korona norweska została wsparta lepszymi danymi nt. grudniowej inflacji CPI, które zwiększają szanse na to, że Norges Bank podniesie stopy oprocentowania najpóźniej po I kwartale 2019 r., a także utrzymującą się hossą w branzy ropy naftowej. Z kolei na rzecz korony szwedzkiej pomocne okazały się umieszczone zapiski sposród grudniowego posiedzenia Riksbanku, chociaż nie wniosły one sporo nowego.

Przy krótkim terminie perspektywy dalszego umocnienia SEK i NOK wydają się być ograniczone. Pomijając układy z USD, które są mniej korzystne w średnim terminie, również w relacjach z EUR dotarliśmy sluzace do obszarów wsparć. W przypadku EUR/NOK jest to ogromna strefa 9, 5286-9, 6271 bazująca dzieki maksimach wraz z maja i czerwca ub. r. Natomiast EUR/SEK dzierzy strefę wsparcia przy dziewiec, 6420-9, 7223 bazującą wciaz na szczytach z 2014 i 2015 r. Ewentualne odbicie będzie raczej potraktowane jako kolaudacja, gdyż fundamenty dla walut obcych skandynawskich na najbliższy dwanascie miesiecy są obiecujące.

W przypadku głównej pary, tj. EUR/USD rośnie prawdopodobieństwo, że znaleźliśmy krótkoterminowe wsparcie przy wskazywanych wczoraj 1, 1909 (dawne maksimum z początku sierpnia ub. r. ). Minimum wypadło przy 1, 1915. W sytuacji odbicia nadrzedne będzie styl zycia się przy strefie sprzeciwu 1, 1960-1, 1977. Wyjście wyżej będzie sygnałem, że spróbujemy powrócić ponad 1-wsza, 20 w najbliższych dniach.