Dolar coraz mociejszy

Category: waluty
27 lipca, 2020

Amerykańska waluta wydaje sie coraz silniejsza, jednak powody jej umocnienia się zmieniły. Pierwotnie odwrót ze szczytu na EURUSD (na poziomie 1, 4965) motywowany był poprawą sentymentu na Wall Street. Tym razem inwestorzy zaczynają brać pod uwagę harmonogram, w którym Fed nie zaakceptowac obniży stóp znacząco poniżej poziomu 4%.

W zwiazku z tym powody, gwoli których euro miałoby kosztować powyżej 1-wsza, 50 dolara się dezaktualizują, przynajmniej do czasu gdy podwyżka stóp przez ECB nie będzie decyzją oczywistą. W piątek kurs EURUSD obniżał się przez cały dzień schodząc z pulapu 1, 4650 do poniekad 1, 4415. Dziś po notowaniach azjatyckich oscylował wokół 1, 4430, zaś najbliższe wsparcie to 1, 4350.

Solidarnie wraz z euro, choć w minimalnie mniejszej objetosci traciły również pozostałe główne waluty. Jen i frank są dzis najtańsze (wobec USD) od niemal dwóch miesięcy. Szkolenie USDJPY wzrósł do 113, 40 (choć w Azji obniżył się nieco, bo do ok. 113, 00), zaś USDCHF do 1-wsza, 1530. Szkolenie GBPUSD przełamał wsparcie na poziomie 2, 0245 (które zostało wyznaczone spadkiem po dość nieoczekiwanej obniżce stóp przez Bank Anglii) i wyszukuje się w stopniu najniższym od połowy września (2, 0185). Na wszystkich powyższych parach widać wyraźnie ruchy korekcyjne, jednak zasięg ewentualnej adiustacji rozstrzygną a mianowicie być może już w ponizszym tygodniu a mianowicie dane makroekonomiczne.

Tak mocne ruchy na międzynarodowym foreksie nie mogły nie mieć wpływu na notowania złotego, zwłaszcza że w minionych tygodniach mocno zyskiwał mezczyzna na wartości. Powody piątkowych zmian na EURUSD były wyjątkowo nieprzychylne dla walut rynków wschodzących. Po pierwsze kombinacja rosnącego zagrożenia inflacyjnego jak i równiez ciągle słabych perspektyw postepu powoduje oczywisty wzrost awersji do ryzyka. Po drugie, tak silny gest na EURUSD sam przy sobie przysparza się do zamykania finansowanych w dolarze pozycji na rynkach takich jak polski. Nie jest zaskoczeniem więc wzrost USDPLN z pulapu 2, 4550 do dwóch, 50 jak i równiez EURPLN z 3, 5915 do trzech, 6090. Należy zwrócić uwagę, że mocne dwudniowe osłabienie złotego – choć nie zaakceptowac zwiastuje jeszcze dłuższej adiustacji – potwierdza opinię części członków RPP, iż minionego umocnienia złotego nie można w całości wliczać w projekcję inflacyjną. Jest to dlatego argument przeciwko grudniowej podwyżce.