Dlaczego rządy boją się Bitcoina

17 lutego 2021
Category: Spłaty Kredytu

Bitcoin twierdzi, że „jest to pierwsza zdecentralizowana sieć płatności peer-to-peer, która jest obsługiwana przez użytkowników bez centralnego organu lub pośredników. Brak władzy centralnej jest głównym powodem, dla którego rządy boją się kryptowaluty. Aby zrozumieć ten strach, trzeba trochę wiedzieć o rządach i konwencjonalnych walutach.

Kluczowe wnioski
 • W ciągu ostatniej dekady Bitcoin przyciągnął uwagę nie tylko zwykłych osób, ale także rządów na całym świecie. Wcześniejsze 
 • Niektóre rządy obawiają się, że Bitcoin może zostać wykorzystany do obejścia kontroli kapitału, może zostać użyty do prania pieniędzy lub nielegalnych zakupów oraz może być ryzykowny dla inwestorów.Jeszcze inni wyrazili bardziej systemowe obawy dotyczące potencjału zdecentralizowanej kryptowaluty do destabilizacji lub podważania autorytetu lub kontroli banków centralnych.W czym ufamy?

  Fiat to termin używany do opisania konwencjonalnych walut emitowanych przez rządy. Waluty fiata mają wartość, ponieważ rządy tak twierdzą. Dla coraz większej liczby ludzi ta obietnica nic nie znaczy. W końcu waluty fiducjarne nie są zabezpieczone żadnymi aktywami materialnymi. Nie możesz zwrócić waluty rządowi w zamian za sztabkę złota lub srebra, puszkę fasoli, paczkę papierosów lub inne przedmioty, które mogą mieć dla ciebie wartość. Waluty fiat są wspierane przez pełną wiarę i kredyt rządu, który je wyemitował i nic więcej. Jeśli chcesz złota, srebra, fasoli lub dymów, musisz wymienić swoją walutę fiducjarną z osobą lub podmiotem, który posiada przedmiot, który chcesz.

  Po co kontrolować sprawy

  Rządy kontrolują waluty fiducjarne. Wykorzystują banki centralne do emisji lub niszczenia pieniądza z powietrza, używając tak zwanej polityki monetarnej do wywierania wpływu gospodarczego. Dyktują również, w jaki sposób można przenosić waluty fiducjarne, umożliwiając im śledzenie ruchu walutowego, dyktowanie, kto czerpie zyski z tego ruchu, pobieranie podatków i śledzenie działalności przestępczej. Cała ta kontrola zostaje utracona, gdy organizacje pozarządowe tworzą własne waluty.

  Kontrola nad walutą ma wiele następstw, być może przede wszystkim dla polityki fiskalnej danego kraju, otoczenia biznesowego i wysiłków na rzecz kontroli przestępczości. Chociaż każdy z tych tematów jest wystarczająco obszerny i głęboki, aby wypełnić tomy, wystarczy krótki przegląd, aby zapewnić wgląd w ogólną koncepcję.

  Polityka fiskalna

  Chociaż potencjał przestępczości przyciąga uwagę opinii publicznej, rola, jaką waluta odgrywa w polityce monetarnej danego kraju, może mieć znacznie większy wpływ. Ponieważ rządy celowo zwiększają lub ograniczają ilość pieniędzy w obiegu w gospodarce w celu pobudzenia inwestycji i wydatków, tworzenia miejsc pracy lub uniknięcia niekontrolowanej inflacji i recesji, kontrola nad walutą jest ogromnym problemem. To także niezwykle złożony temat.

  Biznes Bitcoina

  Użytkownicy Bitcoin nie potrzebują istniejącego systemu bankowego. Waluta powstaje w cyberprzestrzeni, gdy tzw. „Górnicy wykorzystują moc swoich komputerów do rozwiązywania złożonych algorytmów służących do weryfikacji transakcji Bitcoin. Ich nagrodą jest płatność za pomocą cyberwaluty, która jest przechowywana w postaci cyfrowej i przekazywana między kupującymi a sprzedającymi bez pośrednictwa. Na mniejszą skalę mile lotnicze działają w podobny sposób, umożliwiając podróżnym kupowanie biletów lotniczych, pokoi hotelowych i innych przedmiotów, wykorzystując mile lotnicze jako wirtualną walutę.

  Jeśli bitcoin lub inna kryptowaluta zostanie powszechnie przyjęta, cały system bankowy może stać się nieistotny. Chociaż może to brzmieć jak cudowna koncepcja w świetle niedawnego zachowania sektora bankowego, każda historia ma dwie strony. Bez banków, do kogo zadzwonisz, gdy ktoś włamie się do spłaty kredytu hipotecznego? Jak zarobisz odsetki od swoich oszczędności? Kto udzieli pomocy w przypadku niepowodzenia transferu aktywów lub usterki technicznej?

  Podczas gdy kryzys finansowy dał bankierom jeszcze gorszą reputację niż dotychczas, jest coś do powiedzenia o instytucjach, które nadzorują terminowe, skuteczne i godne zaufania transfery aktywów i związane z nimi ewidencje. Istnieje również kwestia opłat, jakie banki zarabiają za świadczone usługi. Opłaty te generują duże dochody i wiele miejsc pracy w globalnej branży bankowej. Bez banków te miejsca pracy znikną, podobnie jak dochody podatkowe, które generują te banki i ich pracownicy. Transfery pieniężne również zniknęłyby w wirtualnym świecie. Nikt nie potrzebuje Western Union ani jej konkurentów, jeśli wszyscy używają bitcoinów.

  Obawy dotyczące przestępczości

  Na temat wirtualnej waluty i przestępczości napisano tyle, że wystarczy podsumować tę kwestię, stwierdzając, że niemożliwe do wykrycia transakcje finansowe ułatwiają przestępczość. Handel narkotykami, prostytucja, terroryzm, pranie brudnych pieniędzy, uchylanie się od płacenia podatków i inne nielegalne i wywrotowe działania korzystają z możliwości przesyłania pieniędzy w sposób niemożliwy do wykrycia. Nieistniejący już internetowy rynek narkotykowy Silk Road jest tego przykładem. Jej założyciel przypisuje Bitcoinowi sukces. Wcześniejsze 

  Druga strona bitcoina

  Oprócz przyciągającego uwagę faktu, że waluty wirtualne mogą i są wykorzystywane do angażowania się w szeroki zakres nielegalnej działalności (należy zauważyć, że w wielu takich samych transakcjach używana jest gotówka), istnieje uzasadniony argument teoretyczny na rzecz ich posługiwać się. Opiera się na rzeczywistości, że majsterkowanie banku centralnego przy podaży pieniądza wywołało recesje, zwiększyło bezrobocie i dało początek światowemu systemowi bankowemu opartemu na spekulacji i korupcji.

  Wystarczy przyjrzeć się szaleństwom na rynku kredytów hipotecznych, które stały się podstawą kryzysu finansowego w 2009 r., Aby zrozumieć, dlaczego niezadowoleni konsumenci na całym świecie mieliby wspierać wysiłki anonimowych programistów w obalaniu systemu, który nie zrobił im żadnej przysługi. Te pomysły nie są nowe. Szkoła Austriacka, szkoła myśli ekonomicznej założona w 1871 r., Wśród swoich głównych założeń utrzymuje, że manipulacja ekonomiczna przez banki centralne nie jest korzystna. Wcześniejsze  

  Przed zakupem

  Zanim przeliczysz swoją krajową walutę na bitcoiny, rozważ kilka dodatkowych faktów. Bitcoin został stworzony przez anonimowego programistę komputerowego lub programistów (nie ma co do tego konsensusu, a tożsamości są nadal niepotwierdzone). Mt. Gox, największa giełda konwertująca dolary na bitcoiny, poniosła porażkę w spektakularny sposób, gdy hakerzy rzekomo ukradli bitcoiny o wartości setek milionów dolarów. Wcześniej domniemane włamanie przyniosło 8,75 miliona dolarów. Inne giełdy bitcoinów również obwiniały hakerów za straty. Wcześniejsze 

  Waluta jest cyfrowa, więc niczego nie możesz dotknąć ani przytrzymać. Jego wartość podlega bardzo zmiennym wahaniom. Jest tworzony przez anonimowych programistów za pomocą metodologii, która jest zbyt złożona dla większości ludzi, aby zrozumieć, w której uczestniczy. 

  Ponieważ bitcoiny są często przechowywane na komputerach użytkowników, „użytkownicy są narażeni na ryzyko utraty pieniędzy, jeśli nie wdrożą odpowiednich środków antywirusowych i zabezpieczeń, zgodnie z raportem Virtual Currency Schemes opublikowanym przez Europejski Bank Centralny. Pomijając awarię sprzętu, wyrzucenie starego komputera do kosza bez uprzedniego usunięcia bitcoinów jest również łatwym sposobem na utratę cyfrowej fortuny.

  Podsumowując, jeśli używasz bitcoina, powierzasz swoje pieniądze złożonemu systemowi, którego nie rozumiesz, ludziom, o których nic nie wiesz, i środowisku, w którym masz ograniczone środki prawne. W tradycyjnym świecie inwestowania oznaczałoby to wystarczająco dużo sygnałów ostrzegawczych, aby był to zły pomysł. Z drugiej strony Europejski Bank Centralny poinformował w 2018 r., Że Bitcoin jest tylko jedną z ponad 1600 walut cyfrowych znajdujących się obecnie w obiegu na całym świecie. Nawet jeśli Bitcoin ostatecznie zawodzi lub spadnie do mniejszej roli na arenie światowej, jeden z jego następców może radykalnie zmienić sposób, w jaki świat myśli o walucie.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy