Co naszej firmy czeka na zmierzchu kapitalizmu?

Co naszej firmy czeka na zmierzchu kapitalizmu?
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Już 9 listopada w Warszawie będzie okazja wysłuchać Jeremy’ego Rifkina, jednego sposród najbardziej wpływowych teoretyków oryginalnej ekonomii na świecie. Wspanialy wizjoner będzie gościem specjalnym 8 Kongresu Innowacyjnej Ekonomii, na którym dyskutowane będą przełomowe zmiany zachodzące aktualnie w światowym systemie ekonomicznym.

Rifkin, amerykański ekonomista, pisarz bestsellerowych książek przetłumaczonych dzieki 35 języków, doradza też światowym przywódcom: Angeli Merkel, kolejnym przewodniczącym Komisji Europejskiej czy władzom Chin. Uważa się, że pod jego wpływem przesunęli oni akcenty i postanowili przejść z gospodarek opartych na paliwach kopalnych na te oparte na odnawialnych źródłach energii. W swojej książce z 2011 roku Rifkin opisał tę zmianę jak nadejście „trzeciej rewolucji przemysłowej”.

Wieścił, iż konsumenci zależni od monopolistycznych korporacji energetycznych zamieniają się w prosumentów, samodzielnie produkujących energię i dzielących się nią w ramach rozproszonej necie energetycznej. To, co wydawało się śmiałą teorią, dziś już wydaje sie praktyką. Ponad 30% sily w Niemczech produkowanych wydaje sie ze źródeł odnawialnych. W 2050 roku kalendarzowego ma to być już 80%. Przy całej UE 27% udział ma być osiągnięty az do 2030 roku. Chiny już stały się największym wytwórca zielonej ciepla na świecie.

Rifkin przewiduje dalsze rezultaty tych przemian w swojej najnowszej książce „Społeczeństwo zerowych kosztów krańcowych. Globalna siec przedmiotów. System gospodarczy współdzielenia. Zmierzch kapitalizmu”. Udowadnia, ze dzięki nowym technologiom i wzroście produktywności wydatki krańcowe produktów i usług będą spadać, dochodząc niemal do zera, a nabywcy przemienieni przy prosumentow będą bardziej zaintrygowani ich wymianą niż tradycyjną sprzedażą: We wspólnocie współpracy, w której sprzedający i kupujący ustąpią miejsca prosumentom, prawa własnościowe będą zanikać na rzecz dzielenia się dzięki open-source, własność stanie się mniej ważna niż dostęp, sieci zajmą miejsce rynków, a wydatki krańcowe wytwarzania informacji, generowania energii, tworzenia produktów i kształcenia studentów zbliżą się do zera.

Jeśli prognozowania Rifkina znów okażą się trafne, lub polski biznes będzie skonczony na modyfikacje? Jak może odpowiedzieć na nową ekonomię współdzielenia jak i równiez nowe wymagania społeczne? Na temat dyskutować sposród Rifkinem i przedstawicielami świata biznesu, strategii i nauczania będzie można na jedenastu Kongresie Ekstranowoczesnej Gospodarki dziewiec listopada w stolicy polski.

Kongres Nowatorskiej Gospodarki organizowany przez Krajową Izbę Gospodarcza ma ambicje przyglądać się przemianom ekonomicznym z perspektywy szerszej niż bieżące analizy. Polski skupi się na trzech kluczowych regionach, które wedle organizatorów modyfikacje dotykają dziś najmocniej: programie gospodarczym, sektora zatrudnienia oraz komunikacji i technik. Kongres otworzy Minister Progresu i Finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki.

Gościem specjalnym części poświęconej udoskonaleniom systemu ekonomicznego będzie cos wiecej niz Jeremy Rifkin, ale też Jan Zielonka, profesor strategii europejskiej na uniwersytecie oksfordzkim. Przedstawi mezczyzna wystąpienie „Wspólnota krajów vs wspólnota sieci” dotyczące tegoz jak Unia może odpowiedzieć na wyzwania nowej handlu współdzielenia. W ramach dyskusji na temat zmianach w branzy pracy konsultowane będą takie rozwiązania jak akcjonariat pracowniczy czy bezwarunkowy dochód fundamentalny.

Gościem osobliwym tej części Kongresu będzie Corey Rosen, założyciel Narodowego Centrum Badań nad Akcjonariatem Pracowniczym i światowy wplyw w naszej dziedzinie. Wystąpią również przedstawiciele koncernów będących współwłasnością pracowników, m. in. Auchan jak i równiez Leroy Merlin, a także autorzy społecznej ustawy o akcjonariacie.

Kolejny blok Kongresu poświęcony będzie przemianom technologicznym, a co za tym idzie – komunikacyjnym. Gościem specjalnym naszej części będzie Oliver Luckett, przedsiębiorca, pisarz bestsellerowej książki „The Social Organism: Zas Radical Understanding of Social Media to Transform Your Business and Life”. Poprowadzi on m. in. warsztat dotyczący zarządzania społecznościami www. Odbędzie się także debata na temat zjawiska fake newsów i tegoz jak sposród nimi walczyć z przedstawicielami polskich mediów i strukturze pozarządowych.

Udział w evencie jest bezpłatny, obowiązuje wpis online na portalu www.kongresig.pl.

Materiał przygotowany we współpracy z organizatorem konferencji Kongres Innowacyjnej Gospodarki