Ceny paliw. Tegoroczna Wielkanoc będzie inna. Koronawirus zatrzymał Polaków w domach

Ceny paliw. Tegoroczna Wielkanoc będzie inna. Koronawirus zatrzymał Polaków w domach
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Pandemia koronawirusa zmusza Polaków do pozostania w domach. Zastrzezenia w przemieszczaniu się sprawiają, że większość z nas nie zaakceptowac wyjedzie w święta sluzace do rodzin. To oznacza maly ruch dzieki stacjach materialów.

Cierpią zarówno koncerny, jak i małe stacje. Katalogów obroty już spadły poniekad o połowę. Jak wyjaśniał w rozmowie z Firm Pietrzak, prezes Stowarzyszenia Niezależnych Operatorów Systemów Paliw, jednostki nie przyjeżdżają, nie tankują. Również sprzedaż innych produktów ze filtrów spadła. – Jeśli już pojawiają się nieliczni klienci, to tylko po to, by nalać do baku. A pózniej szybko odjeżdżają – podkreślał Pietrzak.

Koronawirus uderza we właścicieli małych stacji. „Ludzie się boją. Nie jeżdżą, nie tankują”

Tegoroczna Wielkanoc może się więc okazać najgorszą od lat i pogłębić recesja. „Te święta będą zupełnie inne niż zazwyczaj. Mniejsza liczba wyjazdów świątecznych wraz z pewnością wpłynie na mniejszą sprzedaż powietrza w tym okresie” – komunikuje nas biuro prasowe sieci Circle-K.

Zobacz również: Koronawirus godzi w biznesy. Miliony w miejsce za udziały?

– Dziś nikt nie wie, jakim sposobem długo potrwa zagrożenie i na jak duzo będziemy przygotowani na najczarniejsze scenariusze. Bóg wie też, jakie będą realne skutki społeczno-gospodarcze – mówi Leszek Wiwała, prezes i dyrektor generalny Polskiej Struktury Przemysłu jak i równiez Handlu Naftowego.

Niskie ceny paliw

Zwykle w czasie świątecznym koszty przy dystrybutorach rosną. Naprawde było choćby w ubiegłym roku, kiedy za wyżej oktanową benzynę trzeba było zapłacić 5, 30 zł, czyli więcej niż w Wielkanoc 2018 roku. Dziś sytuacja jest diametralnie odmienna, ceny dzieki stacjach od czasu tygodni są niskie i wciąż spadają.

a mianowicie Świąteczny tydzień nie przyniesie zapewne poprawy sprzedaży paliw na stacjach, ale koszta będą ulegać dalszemu obniżaniu się a mianowicie zaznacza przy komentarzu dr Jakub Bogucki, analityk sektorze paliw e-petrol. pl.

Cenne tankowanie w święta. Benzyna kosztuje więcej o trzydziestu, a silnik wysokoprezny o przeszlo 50 groszy

Już w tej chwili benzyna wydaje sie byc rekordowo tania. „Na powierzchni minionych kilku dni operatorzy stacji po raz kolejny skorygowali koszty w dół. Aktualnie znajdują się ów kredyty na poziomach po przy jednym spotkaniu ostatni notowanych w przypadku benzyn i oleju napędowego w roku 2016, a w przypadku LPG po roku 2017” – podają analitycy e-petrol.

To będą dziwaczne święta a mianowicie ocenia profesjonalista. W mieszkaniach, bez wyjazdów do rodziny, często wyjawszy pieniędzy i bez pracy

Na stacjach benzyna 98-oktanowa kosztuje średnio 4, czterdziestu osiem zł zbytnio litr, natomiast 95-oktanowa a mianowicie 4, 09 zł. Zbyt diesla płaci się przeciętnie 4, 22 zł. Autogaz dziś wyprzedawany jest średnio po jednej, 87 zł za litr.

Tankowanie poniżej 4 zł

Sklonnosc wciąż wydaje sie byc spadkowa, lecz już w tej chwili można zaleźć stacje, dzieki których widnieją ceny sposród trójką na przodzie. „Na paliwowej mapie Lokalny wyróżniają się dziś trzy regiony, przy których średnie ceny benzyny 95-oktanowej spadły już poniżej 4 złotych za litr. Są to: województwo świętokrzyskie z ceną 3, 95 zł/l; Śląsk, gdzie wynosi ona trzech, 98 zł/l, oraz województwo łódzkie, w którym ponizsza sama do niej ilość kosztuje 3, 99 zł” – wskazuje e-petrol. pl.

To nie w paliwach zarabiają stacje benzynowe. Już w tej chwili są jak małe markety

To oznacza, że wypełnienie 50-litrowego baku benzyną Pb95 kosztowałoby dziś przy najtańszej opcji około 197, 5 zł. Nawet tankując wysokooktanową wiekszosc Pb98 wyjdziemy lepiej niż przy okazji minionych świąt wielkanocnych. Najniższe koszty tej benzyny odnotowywane są na Śląsku, gdzie za litr posiadacza auta płacą 4, 29 zł. To okresla pełny bak za 214, 5 zł, czyli około 55 zł mniej niż przed rokiem.

Diesla najtaniej zatankują kierowcy w województwie łódzkim. Tam zbyt litr płaci się czterech, 08 zł, natomiast na Opolszczyźnie najkorzystniej można doładować autogazu – 1, 77 zł/l.

Mimo że Wielkanoc mogłaby się okazać dla kierowców wyjątkowo korzystna przy tankowaniu, eksperci e-petrol apelują na temat rozsądek. „Mamy nadzieję, że w dobie pandemii kierowcy zrezygnują z podróży i do opuszczenia domów nie zachęcą ich chociazby bardzo interesujace ceny dzieki pylonach”.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Posiadasz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij mnie przez dziejesie. wp. pl

Obejrzyj i przeczytaj się, jakim sposobem chronić się przed koronawirusem