Budżet przestrzelony o 16 miliardów złotych. Rząd przesadził

Budżet przestrzelony o 16 miliardów złotych. Rząd przesadził
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

*O ponad 5, piec miliarda złotych mają według rządu wzrosnąć w przyszłym roku zyski budżetu państwa. Tylko _ jakim cudem _ w czasie gospodarczego spowolnienia będą jednocześnie rosnąć wpływy z podatków? Analiza demonstruje, że rządowe prognozy są zdecydowanie zbyt optymistyczne. Wedlug ekonomistów, skutkiem tego w budżecie może zabraknąć około 16 mld zł. *

Sejm przegłosował wczoraj wieczorem ustawę budżetową na przyszły rok. Wedle jej założeniami do biura państwa w 2013 roku ma wpłynąć ponad 299 miliardów złotych, czyli około 2 procent więcej niż w tym roku. Blisko 90 procent tej kwoty to różnego rodzaju wpływy podatkowe. Jednocześnie rząd obniżył niedawno swoją prognozę wzrostu gospodarczego w przyszły dwanascie miesiecy do z 2, piec do dwa, 2 procent.

Według ekonomistów, z którymi rozmawiał , przyjęte przy budżecie 2013 założenia – zarówno makroekonomiczne, jak i owe dotyczące dochodów – są kompletnie nierzeczywiste. W konsekwencji rząd będzie musiał łatać dziurę, tnąc wydatki publiczne, co może co wiecej pogorszyć sytuację gospodarczą Polski.

Rząd przyjmuje zbyt optymistyczne prognozy PKB

W przyszłorocznym budżecie znalazło się założenie, że PKB Polski wzrośnie o dwóch, 2 %, przy jednoczesnym wzroście pulapu bezrobocia do 13 procent na koniec r.. Minister finansów zakłada również, że złoty będzie utrzymywał się przy okolicach aktualnych poziomów, jak nie rodzi ryzyka postepu zadłużenia w walutach obcych, głównie w ó.