Brahimi: w konwersacjach syryjskich Genewa 2 na razie brak postępów

Category: odmienne
27 lipca, 2020

# dochodzą wypowiedzi Brahimiego jak i równiez delegacji władz Syrii #

jedenascie. 02. Genewa (PAP/AFP, Reuters, AP) – Międzynarodowy posrednik Lakhdar Brahimi przyznał we wtorek przy Genewie, że w konwersacjach pokojowych między syryjskim rządem a opozycją na razie niedostatek postępów. Wtorkowe spotkanie obu delegacji załamało się we wtorek wedlug trzech godzinach.

„Na początku tego tygodnia jest podobnie ciężko, jak było przy pierwszym tygodniu” – powiedział Brahimi dzieki konferencji prasowej po zebraniu obu delegacji przy jednym stole po drugim dniach drugiej tury rozmów pokojowych w sprawie Syrii.

Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej w Syrii Lakhdar Brahimi podkreślił, że „aby rozmowy rzeczywiście wystartowały, niezbędna jest współpraca z obu stron i wielkie pomoc z zewnątrz”.

Mediator ONZ z trudem próbuje wyjść sposród – tak jak określa filia AFP a mianowicie „dialogu głuchych”, który znamionuje dotychczasowe negocjacje. W poniedziałek po odrębnych spotkaniach z obiema delegacjami Brahimi nie chciał rozmawiać z prasą.

Przed rozpoczęciem wtorkowych rozmów źródło zbliżone do delegacji syryjskiego rządu powiedziało, że „atmosfera jest nieprzyjemna”.

Po poniedziałek wieczorem delegacja syryjskiej opozycji ostrzegła, że nie zaakceptowac weźmie udziału w 3 rundzie, jeśli nie nastąpi żaden postęp w konwersacjach. „Jeśli nie zaakceptowac będzie żadnego postępu, uważam, że rozważanie (organizacji) 3 rundy byłoby stratą czasu” – powiedział rzecznik opozycji, Syryjskiej Koalicji Narodowej, Luaj Safi.

Przedstawicielstwo syryjskiego rządu z kolei zarzuca opozycji, że nie chce rozmawiać na temat „terroryzmu”. Reżim w Damaszku mianem „terrorystów” zwykle określa rebeliantów walczących z prezydentem Baszarem el-Asadem i przekonuje, że konwersacji powinny przede wszystkim skupić się na kwestii terroryzmu.

„Kolejny dzień stracony, ponieważ reprezentanci (opozycyjnej) Koalicji upierają się, że terroryzmu w Syrii nie ma i nie chcą na ów temat rozmawiać” – powiedział wiceminister rzeczy zagranicznych Jordani Fajsal Mekdad po wtorkowym spotkaniu sposród Brahimim.

Na rzecz opozycji priorytetem rozmów jest utworzenie tymczasowych władz sposród wyłączeniem Asada.

Przedstawiciele ONZ potwierdzili, że na piątek jest planowane trójstronne zebranie w Genewie Brahimiego sposród wiceministrem kwestii zagranicznych Rosji Giennadijem Gatiłowem i podsekretarz ds. politycznych w Departamencie Stanu NA JUKATAN Wendy Sherman. Agencja Associated Press pisze, że może też dojść do spotkania syryjskich negocjatorów z reprezentantami USA i Rosji.

Konwersacji drugiej tury mają się zakończyć przy piątek. Pierwsza runda na koniec stycznia zakończyła się fiaskiem.

Rozmowy przy Szwajcarii mają doprowadzić do politycznego zakończenia syryjskiego konfliktu, w którym zginęło ponad 130 tys. ludzi, wiecej niz 2, 3 mln musiało szukać schronienia poza granicami Syrii, a 4, 5 mln – musiało przemieścić się przy Syrii. (PAP)

mmp/ kar/

15718180 15718292 15717832 arch.