Bezpieczeństwo energetyczne. Szydło: wydaje sie byc jednym z priorytetów na szczycie UE

Bezpieczeństwo energetyczne. Szydło: wydaje sie byc jednym z priorytetów na szczycie UE
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Bezpieczeństwo energetyczne, migracja i pas Schengen to priorytety Stajnie Wyszehradzkiej dzieki najbliższe posiedzenie Rady Europejskiej – powiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Zapowiedziała, że państwa V4 przedstawią w tych sprawach wspólne stanowisko.

W wspólnej rady prasowej na spotkaniu przy Pradze wraz z udziałem premierów Czech a mianowicie Bohuslava Sobotki, Słowacji – Roberta Fico i Węgier – Viktora Orbana, Szydło wyraziła zaspokojenie, że dzieki dwa tygodnie przed kolejnym szczytem UE nadarzyła się okazja az do rozmowy o ważnych na rzecz naszego regionu kwestiach.

– Mówimy na temat kwestiach, które są klopotliwe, które bez watpienia będziemy wspólnie jako ekipa stawiać w forum w europie. Wypracowaliśmy wyobrazenie w ważnych dla nas sprawach i będziemy chcieli przekonać naszych partnerów w UE, żeby wsłuchali się w nasz głos i żeby ze zrozumieniem podeszli az do kwestii, które podnosimy a mianowicie mówiła szefowa polskiego rządu.

– Aktualnie jedną wraz z priorytetowych kwestii jest sprawa bezpieczeństwa energetycznego, w tym naszego wlasnego stanowiska i działań przy odniesieniu az do planowanego projektu Nord Stream 2. To jest też kwestia migrantów, kwestia tereny Schengen jak i równiez również kwestia referendum brytyjskiego – powiedziała. Jak dodała, państwa V4 przedstawią na samej górze UE okreslone stanowisko przy tych sytuacjach.

Szydło podkreśliła, że „nasza część Europy to jest region, który w tej chwili najzwawiej się rozwija, i z tego powodu państwa V4 chcą postawić na współpracę gospodarczą, chcą mówić na temat konkretnych lokatach gospodarczych, o wymianie myśli technologicznej, o oświacie i współpracy kulturalnej”.

Według szefowej rządu dowodem na potencjał rozwojowy naszego wlasnego regionu wydaje sie zainteresowanie firm południowokoreańskich, które „już aktualnie bardzo aktywnie na wlasnym rynku są obecne”. Przy spotkaniu premierów V4 wzięła udział także prezydent Korei Płd. Obiekt Geun Hie.

W związku z napływem uchodźców pojawiają się wątpliwości co do przyszłości strefy Schengen, która umozliwia swobodny przepływ osób między krajami. Po ubiegłym tygodniu Holandia wystąpiła z propozycją powołania ministrefy Schengen, obejmującej kraje Beneluksu, Niemcy i Austrię, jeśli kryzys migracyjny nie będzie rozwiązany.

Trwogi części państw Europy Środkowej i Zachodniej budzą zamiary rozbudowy gazociągu Nord Stream. Premierzy Lokalny, Słowacji, Czech i Węgier zwrócili się w czwartek do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, by włączył w system grudniowego szczytu UE sprawa unii energetycznej.

Wspólny list szefów rządów czterech państw tylko pośrednio nawiązuje sluzace do projektu budowy gazociągu Nord Stream 2, który niepokoi wiele państw regionu Swiata Środkowej jak i równiez Wschodniej. Plany tej lokaty były impulsem dla inicjatywy Grupy Wyszehradzkiej.

Szczyt UE planowany wydaje sie na 17 i 18 grudnia. Przywódcy mają rozmawiać m. in. o zastoju migracyjnym, batalii z terroryzmem, renegocjacji członkostwa Wielkiej Brytanii po UE, Ukrainie (sankcje wobec Rosji wygasają pod koniec stycznia), a także o dokończeniu budowy unii gospodarczo-walutowej.

Po poniedziałek ministrowie energii siedmiu państw UE wysłali sluzace do wiceprzewodniczącego KE Marosza Szefczovicza list, który wprost dotyczył planów rozbudowy gazociągu Nord Stream pod Bałtykiem. Wskazali na zagrożenia związane sposród tą inwestycją, takie jak ominięcie Ukrainy, utratę pozycji tranzytowej przez panstwa wschodnioeuropejskie, natomiast także zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego za posrednictwem ukierunkowanie kazdego przepływów gazu z Niemiec na zachód Europy.

List ten został wysłany poprzez ministra produkcji Słowacji Vazila Hudaka w imieniu Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski jak i równiez Rumunii. Zabrakło jednak podpisu Czech, choć dyplomaci owego kraju zapewniali, że stało się tak ze względów proceduralnych, zas list posiada poparcie polityczne Pragi.

Dzieki początku września przedstawiciele Gazpromu, niemieckich E. On jak i równiez BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, austriackiego OMV jak i równiez francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie wybudowania Nord Stream 2, swiezej dwunitkowej magistrali gazowej na temat mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca na rok z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Zobacz także:

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy