Belgia rozważa zwrócenie się o pomoc w ramach programu EBC

Belgia rozważa zwrócenie się o pomoc w ramach programu EBC
Category: gospodarka
27 lipca, 2020

Hiszpania rozważa zwrócenie się o pomocna dlon z systemu skupu obligacji przez Europejski Bank Kierowniczy, ale nie zaakceptowac planuje poproszenia o pełny program ratunkowy – powiedział hiszpański premier Mariano Rajoy, cytowany za posrednictwem fińskie prasa periodyczna.

Rajoy oświadczył, że nie ma nic przeciwko monitorowaniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy spełniania przez Hiszpanię warunków pomocy. _ – MFW już nadzoruje naszą gospodarkę _ a mianowicie powiedział hiszpański premier gazecie _ Helsingin Sanomat _ we wtorek, podczas spotkania szefa rządu Finlandii Jyrki Katainena przy Madrycie.

Rajoy podkreślił, że liczy na wzrost gospodarczy, a oprócz tego _ jedyną opcją _, jaką bierze ponizej uwagę, wydaje sie skorzystanie z programu EBC, zwanego Outright Monetary Transactions (OMT a mianowicie bezpośrednie sprawy monetarne). _ _

_ – Wydaje sie byc absolutnie wykluczone, byśmy poprosili o system ratunkowy dla całego kraju _ a mianowicie powiedział fińskiej gazecie gospodarczej _ Kauppalehti _. Filia Reutera wskazuje, że wzory takiej wsparcia byłyby łagodniejsze niż w wypadku pełnego aplikacji ratunkowego, którym objęta wydaje sie Grecja, Portugalia i Irlandia.

Hiszpański premier zapowiedział, że jego rząd uważnie przestudiuje warunki skorzystania z programu EBC, ale dodał, że nie pozwoli dzieki ingerowanie po budżet. – _ Jestem przygotowany dzieki redukcję deficytu. Ale pozostali nie mogą decydować w ten sposób, jak tenze deficyt będzie redukowany _ – oświadczył.

W poniedziałek Rajoy mówił w wywiadzie telewizyjnym, że nie będzie obniżał emerytur. Jak odnotowuje Reuters, duzej liczby ekonomistów uważa, że obniżka kosztów ukladu emerytalnego będzie zapewne jednym z warunków każdego programu pomocowego.

EBC ogłosił 6 września, że w zakresie walki sposród kryzysem jak i równiez ratowania wspólnej waluty będzie bez ograniczeń ilościowych skupował na rynku wtórnym krajowe obligacje krótkoterminowe (o terminie zapadalności do kilku lat). Dzierzy to służyć obniżeniu rekordowych kosztów obsługi długów takich państw, jakim sposobem Hiszpania badz Włochy, i poprawić sytuację całej tereny euro.

Oprogramowanie skupu obligacji będzie dostępny tylko gwoli tych państw, które same zwrócą się do EBC z prośbą o swoim wdrożenie. Ponadto warunkiem korzystania z tego systemu jest zwrócenie się wczesniej przez wiadomy kraj na temat jeden z programów ratunkowych strefy ó, czyli EFSF lub jego następcę EMS. To okresla zobowiązanie się rządów ratowanych państw az do wprowadzenia reform i poddania kontroli kredytodawców.

Bądź w bieżąco wraz z sytuacją dzieki rynkach Zglos wykresy az do Twojej strony internetowej