Bank of Canada podnosi stopę procentową do 1,75%

17 lutego 2021
Category: Kredytowej Może

Udostępnianie społecznościowe

Stopa referencyjna banku centralnego podnosi koszty kredytu dla konsumentów

Najnowszy

 • CIBC, TD, Royal Bank i BMO również podnoszą swoje główne stopy procentoweBank of Canada podniósł swoją referencyjną stopę procentową o ćwierć punktu po raz piąty od zeszłego lata, podnosząc koszt pożyczki dla Kanadyjczyków.

  Stawka dla banku wynosi obecnie 1,75 proc. To najwyższy poziom od prawie dekady, sięgający grudnia 2008 roku.

 • Protokół z posiedzenia Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych mówi o kolejnych podwyżkach stópZnany jako cel stopy overnight, punktem odniesienia jest to, ile duże banki Kanady pobierają od siebie nawzajem kredyty krótkoterminowe. Przenosi się do konsumentów, ponieważ wpływa na stawki, które banki oferują swoim klientom w przypadku takich rzeczy, jak kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu i rachunki oszczędnościowe.

  To już się dzieje, ponieważ cztery największe kanadyjskie banki podniosły w środę własne stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego.

  Royal Bank, TD, BMO i CIBC podniosły swoje główne stopy procentowe z 3,70 do 3,95 procent. Oczekuje się, że Scotiabank wkrótce pójdzie w ich ślady, ale wszystkie nowe stopy procentowe zaczną obowiązywać od czwartku rano.

  Kanadyjski bank centralny od kilku lat utrzymuje swoje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, aby pobudzić gospodarkę po spowolnieniu gospodarczym w 2008 r., Ale od tamtej pory zaczął je zwiększać, gdy gospodarka wraca na solidniejsze podstawy.

  Ekonomiści spodziewają się jeszcze kilku podwyżek stóp procentowych, ale w środę bank zasugerował, że chce zobaczyć, jak obecne stopy wpływają na gospodarkę, zanim przejdzie dalej.

  „Przy określaniu odpowiedniego tempa podwyżek stóp [bank] będzie nadal uwzględniał dostosowywanie się gospodarki do wyższych stóp procentowych, biorąc pod uwagę podwyższony poziom zadłużenia gospodarstw domowych – powiedział bank.

 • Rezerwa Federalna podnosi referencyjną stopę procentową w USA do 2,25% – a wkrótce jeszcze więcejWyjaśniając decyzję o podniesieniu stopy, bank jako powód do optymizmu co do kanadyjskiej gospodarki wskazał niedawno ogłoszone porozumienie o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem.

  Bank podał również, że spodziewa się wzrostu wydatków gospodarstw domowych w „zdrowym tempie.

  „Rzeczywistość jest taka, że ​​gospodarka jest na pełnych obrotach i nie potrzebuje już bodźców – powiedział prezes banku centralnego Stephen Poloz na konferencji prasowej po ogłoszeniu. „Naszym zadaniem jest więc zapobieganie przegrzaniu się i tworzeniu presji inflacyjnej w przyszłości.

  Ekonomiści spodziewają się dalszych podwyżek

  Candice Bangsund, zarządzająca portfelem w firmie inwestycyjnej Fiera Capital, zinterpretowała oświadczenie banku jako wyraźny sygnał, że ma silne zaufanie do perspektyw gospodarki – co oznacza przyszłe podwyżki stóp.

  „Optymistyczny ton banku w komunikacie nie jest aż tak zaskakujący, biorąc pod uwagę fakt, że gospodarka działa prawie na pełnych obrotach, a inflacja bazowa oscyluje wokół celu, a napięcia handlowe znacznie spadły po udanej renegocjacji NAFTA – powiedziała.

  Ekonomista Brett House w Scotiabank zgadza się z tą oceną i powiedział, że uważa, że ​​bank prawdopodobnie nie odejdzie na bok, dopóki kurs nie osiągnie „neutralnego poziomu około trzech procent.

  „Mówi się, że nie tylko można uzyskać więcej podwyżek stawek, ale prawdopodobnie będą one występować częściej niż widzieliśmy przez ostatnie półtora roku – powiedział House.

  CBC News spędza ten tydzień nurkując w zadłużeniu Kanadyjczyków. Śledź nasze relacje

  W PIĄTEK:

  • Don Pittis wyjaśnia, dlaczego zadłużenie na karcie kredytowej może być niebezpieczną pułapką Chociaż to ważna wiadomość dla każdego, kto ma spłacany kredyt hipoteczny o zmiennej stopie procentowej, House powiedział, że większość gospodarstw domowych nie odczuje bezpośredniego wpływu, ponieważ nie mają kredytu hipotecznego. A dla większości tych, którzy mają stawki stałe, to czyni ich odpornymi na środowy ruch – na razie.

   Mieszkanka Winnipeg, Michelle Kennedy, jest jedną z takich osób, a podwyżka stóp procentowych zmartwiła ją o jej sytuację finansową.

   „To piąty wzrost, jaki osiągnęli w ciągu niecałego roku, więc tak, martwię się o mnie – powiedziała.

   Kennedy kupiła swój dom dwa lata temu na pożyczkę z oprocentowaniem ustalonym na 2,49 procent na kolejne trzy lata. Martwi się jednak, jak pokryje wyższe płatności, gdy nadejdzie pora renegocjacji.

   Jeśli to wzrośnie do sześciu procent w ciągu trzech lat, kiedy odnowię kredyt hipoteczny, czy będę mógł sobie na to pozwolić?

  • Czy inwestorzy mają rację, aby wreszcie obawiać się wyższych stóp procentowych?Inwestorzy walutowi byli z pewnością trochę bardziej przekonani co do przyszłych podwyżek stóp procentowych. W ciągu kilku sekund od pojawienia się wiadomości, loonie zyskał pół centa do nieco poniżej 77 centów w środę rano. (Jeśli wszystko jest równe, podwyżki kursów powodują wzrost kursów walut, ponieważ sprawiają, że inwestowanie w tym kraju jest bardziej opłacalne).

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy