Al-Kaida planuje porywać Niemców i Brytyjczyków

Category: rózne
27 lipca, 2020

Terroryści z Al-Kaidy Północnego Maghrebu planują porwania obywateli Niemiec i Ogromna Brytanii przy Libii – napisał, powołując się w niemieckie źródła wywiadowcze, niemiecki dziennik _ Der Spiegel _ po najnowszym wydaniu, które dzierzy się ukazać w poniedziałek.

Republika federalna niemiec i Przy. Brytania były w zespole kilku zachodnich państw, które w czwartek wezwały swych obywateli do opuszczenia znajdującego się w wschodzie Libii miasta Bengazi.

Według niemieckiego wywiadu na spektakularnym ataku terrorystycznym przeprowadzonym 16 stycznia na zespól gazowy przy sąsiedniej Algierii, gdzie zginęło co najmniej 38 zakładników, islamiści mogą przenieść swoje działania do Libii.

_ Spiegel _ powołując się na źródła przy Federalnej Służbie Wywiadowczej (BND) napisał, że działające w Afryce Północnej skrzydło Al-Kaidy oraz rózne grupy islamistów przygotowują napady przeciw obywatelom brytyjskim i niemieckim.

Brytyjskie władze – apelując do swoich obywateli o opuszczenie Bengazi a mianowicie powoływały się na _ konkretne jak i równiez bliskie _ zagrożenie dla obcokrajowców z Zachodu w drugim co do wielkości mieście Libii. Nie zaakceptowac podały jednak szczegółów.

Po czwartek minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle określił sytuację w Bengazi, metropolii powstania, które w 2011 roku doprowadziło do upadku reżimu Muammara Kadafiego, jak _ poważną i delikatną _, ale nie podał konkretów.

Apel państw zachodnich o spuszczenie przez pierwotnego obywateli Bengazi wywołał irytację władz libijskich, które chcą ściągnąć sluzace do kraju obcych inwestorów, by odbudować zniszczoną podczas powstania infrastrukturę i zwiększyć odnalezienie ropy.

Jak napisał Reuters, w Bengazi przebywa przypuszczalnie niewielu obcokrajowców z Zachodu. Miasto nie jawi sie byc uważane za bezpieczne. We wrześniu doszło w nim az do zamieszek, których uczestnicy zaatakowali ambasadę USA. Zginął wówczas ambasador i trzech odmiennych Amerykanów.

Napięcie w rejonie zwiększa również ofensywa przeciw islamistom w północy Mali, gdzie wojska francuskie wspierają armię malijską.